fbpx
Front-endProjekty kursantów

Aplikacja kursantów bootcampu Front-end: Rowersi

Kulminacyjnym momentem każdego Bootcampu Frontendowego w infoShare Academy jest przekucie swojej wiedzy zdobytej na kursie, w działającą aplikację. Uczestnicy bootcampu dobierani są w małe zespołu przypominające te, z którymi kursanci spotkają się w realnej pracy.

Adam, Ilona, Karol i Michał stworzyli zespół Rowersi i zaprojektowali aplikację o takiej samej nazwie. Co warto zaznaczyć, start projektu odbył się w momencie rozpoczęcia nauki React przez uczestników.

Kto zaprojektował i stworzył aplikację?

Założenia aplikacji

Aplikacja Rowersi powstała, aby promować turystykę rowerową. Aplikacja ma zachęcać do zrównoważonej turystyki i aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez promocję najlepszych tras rowerowych w Polsce. 

Rowersi przeznaczona dla rowerowych zapaleńców, pozwala na tworzenie zaawansowanych tras rowerowych i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami aplikacji.

Strona główna aplikacji Rowersi

Środowisko

Backend aplikacji postawiony został na Firebase. Firebase to usługa backendowa od Google zapewniająca zaawansowane środowisko do developmentu. Usługa zapewnia połączenie między bazą danych a aplikacją na frontendzie. Firebase jest to usługa wysokoskalowanla, przetrzymywana w chmurze i zapewniająca dostęp w czasie rzeczywistym do bazy danych typu NoSQL. Firebase dostarcza także funkcje do autoryzacji użytkowników, które zespół Rowersi wykorzystuje do logowania i zakładania nowego konta w swojej aplikacji.

Widok tworzenia nowej strasy rowerowej

Frontend jest oparty na najpopularniejszej obecnie bibliotece javascriptowej – React. React został stworzony jako projekt Facebooka i jest utrzymywany oraz rozwijany przez jego zespół. Z uwagi na liczbę ofert pracy na programistów znających Reacta, oraz jego świetne community ułatwiające naukę uczymy właśnie tej biblioteki na naszym bootcampie. Uczestnicy bootcampu Frontendowego uczą się React tworząc działające aplikację. React jest biblioteką, która w prosty sposób pozwala budować interfejsy użytkownika i UI komponenty. Biblioteka sama w sobie nie posiada takich funkcji jak np. routing, ale poprzez liczbę dostępnych paczek, pozwala w łatwy sposób rozbudować ją o te właśnie funkcje.

Szczegółowy widok trasy rowerowej

Zespół wykorzystał w React większość najbardziej popularnych funkcji oferowanych przez tę bibliotekę, takich jak Hooki, State, useEffect czy useContext. Dla lepszego UX wykorzystane zostały modale, interaktywne slidery oraz animacje.

Aplikacja zintegrowana jest z API Mapboxa, czyli usługi dostarczającej zaawansowane mapy i API, które pozwala na przeliczanie odległości trasy i określanie wznoszeń, jakie na trasie występują. Użytkownicy korzystający z aplikacji Rowersi mogą także wyszukiwać prawdziwe obiekty znajdujące się na mapie i wykorzystywać je do tworzenia trasy.

Funkcjonalności

Rowersi umożliwia użytkownikom dodawanie zaawansowanych tras rowerowych na podstawie zaznaczonych punktów z mapy. Aplikacja na podstawie Mapboxa (zewnętrznego API umożliwiającego wykorzystywanie map w swoich aplikacjach) przelicza odległość, wzniesienia na danej trasie oraz szacowany czas trwania przejazdu.

Użytkownicy mogą w wygodny sposób przeglądać dodane trasy i mają dostęp do informacji o trasie takiej jak opis i ocenę wystawioną przez pozostałych użytkowników. Rowersi w przyjazny dla użytkownika sposób prezentuje informacje o przewyższeniach w postaci wykresów generowanych przez aplikację.

Ranking najpopularniejszych tras

Workflow

Jak każdy zespół na bootcampie Frontendowym od infoShare Academy również i Rowersi pracowali w Scrumie. Scrum jest to framework wykorzystujący zwinne podejście do wytwarzania oprogramowania. Scrum jest najpopularniejszym frameworkiem wykorzystywaną obecnie w zespołach IT. Praca w takim zespole ma imitować pracę w prawdziwym zespole, z którą uczestnicy kursu spotkają się w swojej przyszłej pracy.

Zadania w zespole zostały podzielone na małe taski, które zostały dodane do Jiry. Jira jest to zaawansowane narzędzie do zarządzania projektami najczęściej spotykane w dużych firmach. Jira pozwala na łatwe zarządzanie pracami przy projekcie, przydzielanie konkretnych zadań oraz jest dostosowana do pracy w Scrum.

Biblioteka tras dodaych przez użytkowników
Zobacz prezentację aplikacji Rowersi

Bootcampy Front-end w infoShare Academy

Front-end to jeden z ciekawszych kierunków dla ludzi chcących wejść w branżę IT. JavaScript powstał jako język programowania używany przy tworzeniu stron WWW. Jednak już dawno temu przestał pełnić tę jedną rolę i posiada dużo więcej praktycznych zastosowań. W JavaScripcie można tworzyć również elementy back-endowe (NodeJS), a także aplikacje desktopowe (Electron) i mobilne (React Native).

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. JavaScript to język łatwy do rozpoczęcia przygody z programowaniem – do startu w zasadzie wystarczy Ci notatnik i przeglądarka. To także jeden z najpopularniejszych języków na świecie – baza wiedzy w sieci jest ogromna, zdobycie materiałów na start nie jest żadnym problemem. Podobnie jest ze ścieżkami rozwoju i możliwościami na rynku pracy.

👉 Weekendowy Bootcamp Front-end (przebranżowienie)

Przeczytaj: Absolwenci ostatniego bootcampu front-end już mają pracę! >>

Co możesz robić po bootcampie? Poznaj historie naszych absolwentów!

👉 Elektronikę zamienił na programowanie – historia Jarosława Witowskiego

👉 Zamiast zarządzać finansami rozwija zagraniczną aplikację – historia Magdy Kłopotek

👉 Architektka wnętrz, która została programistką – historia Julii Łojek

👉 Od tancerza do programisty – historia Wiktora Jagiełło

Back to top button