fbpx
Raport

Raport Stack Overflow 2021. Jak uczą się i rozwijają programiści?

W tym roku musieliśmy poczekać dłużej niż zazwyczaj, ale wreszcie jest! Stack Overflow opublikowało najnowsze wyniki raportu o developerach. Jak pandemia wpłynęła na programistów? Jakie są najpopularniejsze technologie, frameworki i biblioteki? Jak zmieniły się zarobki i sposoby nauki? Zapraszamy na omówienie raportu.

Jak Stack Overflow przeprowadziło badanie?

Stack Overflow to serwis społecznościowy, którego większości programistów nie trzeba przedstawiać. Zrzesza programistów z całego świata – mogą dzielić się na nim swoim kodem, zadawać i odpowiadać na pytania oraz szukać rozwiązań problemów. Serwis co roku wypuszcza wyniki swojego badania programistów, które pokazuje aktualne trendy w branży IT: popularne technologie, sposoby nauki programowania, czy wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach.

W tym roku raport Stack Overflow został oparty na odpowiedziach 83 439 respondentów ze 181 krajów. Polscy programiści to 2,16% badanych, co równa się 1 805 ankietom, które zostały wzięte pod uwagę przy modelowaniu wyników. Polska znalazła się także w top 10 krajów, z którego pochodzili developerzy biorący udział w badaniu. Ankietę przeprowadzono między 25 maja, a 15 czerwca 2021, a mediana czasu potrzebnego na jej wypełnienie to około 10 minut. 

Wnioski Stack Overflow: Edukacja 

W tym roku największą zmianą w pracy developerów było… ich podejście do nauki programowania! Programiści to grupa, która w większości posiada wyższe wykształcenie (powyżej 65% badanych), ale okazuje się, że znaczna część, bo aż 60% programistów, uczy się obecnie ze źródeł internetowych (filmów, blogów, etc.). Jest to szczególnie widoczne w młodszych grupach wiekowych. Taki tryb nauki preferuje kolejno:

– 30,5% – poniżej 18 roku życia

– 24,16%  – 18 – 24 lat 

– 20,93% – 24 – 34 lat

Źródła edukacji / wszyscy developerzy:

Źródła edukacji / grupy wiekowe:

Ogólnie widać, że studia wyższe i książki były dominującymi źródłami edukacji dla “starszych” programistów (grupy wiekowe 45-54, 55-64 oraz 65+). Co ciekawe, wśród młodszych osób edukacja staje się coraz bardziej zróżnicowana, innymi słowy: ucząc się, ci respondenci korzystają z wielu różnych źródeł 🙂 

Okazuje się też, że tak, jak nauka ze źródeł internetowych, tak bootcampy są popularniejsze wśród osób, które w badaniu zadeklarowały się jako najmłodsze. Wśród programistów, który nie ukończyli jeszcze 18 roku 4,68% uczyło się programowania na bootcampie! Bardzo nas to cieszy! 😉

Wnioski Stack Overflow: Technologie

Ach, te techonologie i języki programowania: który jest najpopularniejszy? Którego języka warto się uczyć w 2021? Raport Stack Overflow na pewno pomoże Wam choć trochę odpowiedzieć na takie pytania. Oto wyniki:

Kategoria: najpopularniejsze technologie

  • Język programowania

Tutaj w 2021 według odpowiedzi programistów z badania króluje (nieprzerwanie od 9 lat) JavaScript. Zaraz za nim: HTML/CSS. A miejsce trzecie zajmuje Python, który wymienił miejsce z zeszłego roku z SQL. Może to świetny czas, żeby rozważyć Pythona?


Najmniej popularnym językiem jest obecnie COBOL, wskazało go tylko 0,53% respondentów. 

  • Bazy Danych

MySQL wybiera 50,18% respondentów, co czyni go najpopularniejszą bazą danych w badaniu. 

  • Technologie chmurowe

AWS (54,22%) pozostaje najbardziej popularną platformą chmurową. Ta technologia rośnie w siłę. Jeśli myślicie o dokształceniu z tego zakresu, możecie sprawdzić nasz kurs AWS Masters.

  • Frameworki webowe

W 2021 React.js przeskoczył jQuery i zajął pierwsze miejsce w tym wyścigu 😉 Używa go obecnie 40,14% badanych. 

  • Inne frameworki i biblioteki

Co prawda 1 miejsce w tym rankingu przypadło .NET Framework (34,2%), jednak frameworki i biblioteki Pythonowe oraz te, używane w szerokopojętym Data Science depczą mu po piętach. NumPy używa 33,84% badanych!

  • Inne narzędzia

Tutaj dominuje Git (93,43%) – to fundamentalne narzędzie każdego developera. Okazuje się jednak, że Dockera wykorzystuje w swojej pracy sporo badanych – zajmuje 2 miejsce wśród popularności z wynikiem 48,85%! Naszą ofertę Dockerową możecie sprawdzić tutaj:

Kategoria: Technologie, w których pracowali vs te, w których chcieliby pracować programiści

Wyjątkowo ciekawym punktem raportu są, tzw. Worked with vs. Want to work with. Można z tego odczytać kolejne trendy wzrostowe – które technologie stają się popularniejsze i tym samym – bardziej pożądane przez developerów i pracodawców.

Dla przykładu: ponad 10 000 programistów pracujących w JavaScript chciałoby rozpocząć lub kontynuować pracę z Go lub Rust. Przy okazji Rust okazuje się też jedną najbardziej “ulubionych” (loved) technologii wśród programistów. 

Danych jest bardzo dużo i zaprezentowane są w piękny, interaktywny sposób. Polecamy przejrzeć różne kombinacje wyników pod tym linkiem: https://insights.stackoverflow.com/survey/2021#technology-worked-with-vs-want-to-work-with

Kategoria: Praca programisty – zatrudnienie i zarobki

  • Jeszcze więcej freelancerów wśród programistów

Po roku 2020 Stack Overflow zaobserwował w swoim raporcie nieznaczny spadek zatrudnienia na pełen etat (ang. full-time). Niespecjalnie nas to dziwi, ponieważ pandemia koronawirusa sprawiła, że pracownicy ze wszystkich branż zmienili swoje podejście do work-life balance, czy też do pracy zdalnej. Coraz więcej wśród nas freelancerów, czy osób pracujących na kontraktach B2B, zdalnie.

W tym roku 81% programistów zadeklarowało zatrudnienie na pełen etat (vs. 83% w roku 2020). Tym samym wzrosła liczba programistów pracujących jako indywidualnie zatrudnieni freelancerzy: 2020 – 9,5% vs 2021 – 11,2%. Poniżej przedstawiamy wykres przedstawiający formy zatrudnienia.

  • Najlepiej opłacane stanowiska w IT 

Zarobki programisty to temat, który zazwyczaj budzi dużo emocji (lub hashtagów na Twitterze 😉). W badaniu programistów Stack Overflow nieco ponad połowa wszystkich ankietowanych (46,092) ujawniła w odpowiedzi swoje zarobki. W ten sposób możecie się przekonać, jakie stanowiska w branży IT są najlepiej opłacane w 2021 roku. Poniższe wartości to mediana pensji rocznej na poszczególnych stanowiskach podana w dolarach amerykańskich:

Na wysokie zarobki w branży IT mogą liczyć, oczywiście, Managerowie, czy osoby na stanowiskach Senior Executive, ale… nie tylko! Duże zarobki charakteryzują Specjalistów DevOps, czy osoby zajmujące się profesjonalnie Data Science. Dane są walutą XXI wieku, a zapotrzebowanie na tych specjalistów jest naprawdę ogromne, co widać po kwotach przedstawionych przez Stack Overflow. 

Z kolei DevOpsi to lekko ponad 10% stanowisk w branży IT. Jest to na pewno nisza, którą warto rozważyć w dalszej karierze jako programista.

Na końcu zestawienia zarobków znajdziemy studentów, programistów mobilnych, czy osoby pracujące na uczelniach. Patrząc jednak na mediany ich deklarowanych zarobków rocznych, wciąż są to bardzo dochodowe stanowiska. 

  • Znasz te technologie? Możesz liczyć na wysokie zarobki!

Nie od dziś wiadomo, że niektóre technologie są po prostu lepiej opłacane, niż inne. Przed Wami 10 najlepiej opłacanych języków programowania:

Perl, który w zeszłym roku plasował się jako najlepiej opłacany język, obecnie spadł na miejsce numer 5. Na prowadzenie w tej kategorii wysunął się Clojure. Dzięki zestawieniom danych, które przygotował Stack Overflow widać, jak dynamiczna potrafi być branża IT, jeśli chodzi o zapotrzebowanie i zarobki. 

Sprawdź także
Close
Back to top button