fbpx
ArtykułAWSBack-endC# / .NETData ScienceDeep LearningFront-endJavaJavaScriptKariera w ITPythonSQLTechUX / UI

W IT za szklanym sufitem jest mentoring, czyli jak i po co być trenerem

Programiści z doświadczeniem mają masę roboty i z tym nie ma co dyskutować. Ale akurat w tej branży nie ma miejsca na zastój – developerzy muszą się ciągle rozwijać. A co, jeśli zrobili już wszystkie kursy, poznali najważniejsze języki i technologie? Wtedy mogą zająć się mentoringiem, czyli zostać trenerem i uczyć przyszłych programistów najlepszych praktyk tego zawodu.

Adam ma 38 lat, programowaniem zajmuje się od 15. Jak zaczynał? Pierwsze pytanie, które dostał na rozmowie rekrutacyjnej brzmiało: stronę zrobić potrafisz? Potrafił. I tak wszedł do IT.

Pierwsze kroki stawiał w Javie, dzisiaj jest DevOpsem, pisze w Go, ogarnia też Pythona, a przede wszystkim – zna branżę od podszewki. Przeszedł wiele rekrutacji, wdrażał setki juniorów, zarządzał zespołami. I poczuł nudę – przecież stron już klepać nie będzie. Co Adam może teraz robić? Może zacząć uczyć innych tego, czego sam się nauczył w czasie swojej kariery zawodowej.

Żeby zostać mentorem czy trenerem w akademii programowania, nie trzeba mieć aż 10-letniego doświadczenia. Technologia rozwija się tak dynamicznie, a developerzy tak szybko się szkolą, że już programista z 2-3-letnim stażem wie, co z czym się je. 

Moja przygoda z byciem trenerem zaczęła się od odpisania na jednolinijkowy wówczas post na Facebooku, jakoś ponad trzy lata temu. Od tamtej pory praca ta nauczyła mnie więcej niż każde pisanie kodu – dała mi cierpliwość i przypomniała, jak bardzo lubię pracować z ludźmi – mówi Karolina Wadowska, trener Data Science w infoShare Academy.

Zostań trenerem w infoShare Academy!

Czy bycie trenerem jest dla każdego?

Nic nie jest dla każdego, umówmy się. To tak jak z byciem nauczycielem – możesz skończyć studia pedagogiczne i kierunkowe, ale nadal Twoi uczniowie nie będą w stanie dobrze przyswoić przekazywanej przez Ciebie wiedzy. Nie jest to jednak mur nie do pokonania – od czego są szkolenia z kompetencji miękkich! Wystarczy tylko chcieć.

W infoShare Academy mamy cały pakiet szkoleń w ramach Akademii Trenera IT, podczas których my uczymy naszych trenerów, jak uczyć innych. 

Najważniejsze w byciu trenerem są trzy rzeczy:

  • chęć przekazywania swojej wiedzy osobom “zielonym” w temacie
  • doświadczenie komercyjne
  • umiejętność wyjaśnienia skomplikowanych rzeczy w prosty sposób.

Co daje bycie trenerem?

A co ja z tego będę mieć? – zapytasz.

Finansowo prawdopodobnie żadna szkoła programowania nie przebije Twojej stawki rynkowej, ale czasy, kiedy w pracy chodziło wyłącznie o pieniądze, dawno się skończyły. Już nawet śmiejemy się z owocowych czwartków czy pizza piątków.

Dlaczego? Dlatego, że chcemy więcej – programiści chcą możliwości rozwoju, chcą pracować w 100% zdalnie, w takich godzinach, w jakich jest im – nie firmie – najwygodniej. Chcą przynależeć do profesjonalnego community i móc pokazywać innym, jak dobrze pracować w IT. 

Jeśli więc jesteś w miejscu, w którym szukasz nowej drogi, wychodzącej poza Twoje obowiązki stanowiskowe – przemyśl zostanie trenerem!

Zostań trenerem IT i pokaż młodym pokoleniom, że wiele rzeczy da się zrobić prościej.
Zostań trenerem IT i pokazuj młodym pokoleniom, że wiele rzeczy da się zrobić prościej.

W infoShare Academy zajęcia na kursach i bootcampach odbywają się w 100% zdalnie – nie ściągamy Cię do sali szkoleniowej, nie wymagamy nawet zakładania spodni (o ile oczywiście prowadzisz kurs na siedząco :D).

Ile godzin trzeba przepracować? To nie jest szkoła podstawowa, żeby wyrabiać pensum – jeśli masz w tygodniu wolne 2 godziny, które chcesz poświęcić szkoleniu nowych programistów – super. Jeśli masz ich 10 – jeszcze lepiej!

Szkol nowych programistów po swojemu

Ile razy w Twojej głowie zagościła myśl: ci nowi to kompletnie nie mają pojęcia o IT? Na pewno pracujesz ze stażystami i Juniorami, których wiedza pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego tak jest? Ponieważ nikt im nie pokazał, jak naprawdę wygląda ta praca!

Jedną rzeczą jest merytoryczna wiedza, drugą umiejętność jej używania. Wiesz przecież, że teoria i praktyka nie zawsze idą w parze. Skutecznego ich łączenia developer uczy się tak naprawdę dopiero w czasie pracy. Ale można ten proces przyspieszyć – właśnie za sprawą uczenia młodych pokoleń przez doświadczonych komercyjnie developerów. 

Trenerzy w infoShare Academy są mentorami, przewodnikami po skomplikowanym świecie IT, który potrafią wyjaśnić w prostych słowach.

Ile jest rzeczy, których nikt Tobie nie powiedział na początku Twojej drogi w IT? Oczywiście – niektóre błędy trzeba popełnić samemu, ale jest wiele zagadnień, które zdecydowanie ułatwią start w tej branży, jeśli zostaną wyjaśnione już na początku.

Na pewno masz już wypracowane praktyki i metody, dzięki którym Twoja praca jest sprawniejsza. Podziel się nimi!

Buduj markę osobistą

Bycie trenerem to nie tylko prowadzenie zajęć i dawanie od siebie. W infoShare Academy wychodzimy z założenia, że trenerami trzeba się chwalić, gdzie tylko się da. Dlatego – jeśli tylko tego chcesz – proponujemy Ci udział w konferencjach, webinarach, możliwość występowania jako prelegent na wydarzeniach branżowych, mówimy o Tobie w social mediach i wszelkich innych kanałach komunikacji. 

Nasi trenerzy biorą udział w symulacjach rozmów rekrutacyjnych z kursantami – to nie tylko ważne doświadczenia dla potencjalnego developera, ale i dla Ciebie. Jeśli jesteś programistą z doświadczeniem, to prędzej czy później przyjdzie Ci rekrutować pracowników, a rekrutacja w IT jest bardzo specyficzna – warto wiedzieć, jak robić to dobrze!

Wymiana doświadczeń

Trenerzy tworzą profesjonalne community – wymieniają się wiedzą i doświadczeniami, wspierają nawzajem, rozwiązują swoje problemy. Nie tylko kontakt z innymi trenerami rozwija – kontakt z kursantami, którzy zadają pytania, mają własne przemyślenia i pomysły, to ogromna dawka wiedzy. Ważna jest więc komunikatywność, otwartość i empatia!

Wydaje mi się, że poza oczywistą wiedzą związaną z pracą zawodową, trener musi mieć umiejętność improwizacji. Pytań jest dużo, trzeba je zebrać i gdzieś w toku kursu odpowiedzieć na wszystkie. A kursanci są zawsze bardzo ciekawi i wiele może się zdarzyć podczas jednych zajęć – tłumaczy Karolina Wadowska. 

Ale czy trener musi wiedzieć wszystko? – Ideą mentoringu jest nie tyle wiedza na każdy temat, co umiejętność naprowadzania kursantów na odpowiedzi, wskazywanie im drogi i zachęcanie do samodzielnego rozwiązywania problemów. W IT developerzy każdego dnia mierzą się z zagadnieniami, których do tej pory nie spotkali, więc muszą umieć skutecznie poszukiwać rozwiązań – mówi Joanna Jereczek, Kierownik zespołu rekrutacji trenerów w infoShare Academy.

Trener i trener wspierający

W infoShare Academy współpracujemy z dwoma rodzajami trenerów: trenerem prowadzącym warsztaty oraz trenerem wspierającym. Czym te role się różnią?

  • Trener warsztatowy posiada umiejętność tłumaczenia skomplikowanych rzeczy w sposób zrozumiały dla kursantów, którzy przecież dopiero zaczynają swoją drogę programistyczną. Prowadzi zajęcia ze swojej dziedziny w ramach danego kursu – a takich trenerów na jednym kursie bywa kilkunastu. 
  • Trener wspierający jest tzw. opiekunem kursu – to osoba spinająca wszystkich trenerów jednego kursu lub bootcampu. Czuwa nad projektami, które kursanci realizują w grupach, pomaga im rozwiązywać napotykane problemy, jest otwarty na konsultacje oraz wyjaśnianie problematycznych zagadnień. Zadaje także prace domowe i jest w stałym kontakcie z uczestnikami kursu.
A na Google’u dali nam piątkę. I to w dużej mierze jest zasługą właśnie naszych trenerów.

Jak zostać trenerem IT?

Jeśli czujesz, że bycie mentorem dla naszych kursantów to coś dla Ciebie, po prostu napisz do nas na adres trener@infoshareacademy.com. Skontaktujemy się z Tobą i wszystko dokładnie wyjaśnimy 🙂 

Back to top button