fbpx
ArtykułPoczątki programowaniaPoradniki

Jak zaszczepić dziecku pasję do programowania?

Twoje dziecko cały wolny czas spędza przed komputerem? Może zamiast z tym walczyć, warto przekuć jego zainteresowania w lukratywny pomysł na przyszłość? Istnieje branża, która stwarza ogromne możliwości rozwoju dla młodych ludzi. Zobacz, jak zaszczepić dziecku pasję do programowania!

Przez wiele lat kolejne pokolenia rodziców były przyzwyczajone do myśli, że ich nastoletnie dzieci wybiorą po szkole (jeśli to szkoła średnia) studia albo pójdą do pracy. Innych możliwości w zasadzie nie było. Dodatkowo po transformacji ustrojowej edukacja wyższa stała się niejako „standardem” – prawie wszyscy rozpoczynali studia. Doprowadziło to do wysypu uczelni kształcących na niskim poziomie. Na szczęście dziś można wspierać dziecko w wyborze, nie ograniczając się do studiów lub pracy zawodowej.

Jak mądrze doradzać w wyborze ścieżki zawodowej?

Wielu rodziców, kierując się chęcią zapewnienia dziecku lepszego życia, niż sami mieli, wymaga od nich podjęcia studiów na określonym kierunku. Lekarz, prawnik czy architekt to zawody kojarzące się wielu osobom z prestiżem i wysokim poziomem życia. Jednak nie zawsze dzieci podzielają rodzicielskie ambicje.

Jak powinniśmy do tego podejść?
  • Jeśli chcemy doradzić dziecku, na pewno nie powinniśmy stawiać sprawy na ostrzu noża, kompletnie ignorując jego zdolności i zainteresowania.
  • Warto też pamiętać o tym, że doradzając, żeby dziecko wybrało jakiekolwiek studia wyższe “dla papierka”, możemy wręcz wyrządzić mu krzywdę. Na rynku pracy coraz mniej liczy się dyplom (pominąwszy zawody, gdzie jest to niezbędne), zaś coraz bardziej doświadczenie i umiejętności miękkie.
  • Zanim zaczniemy z dzieckiem rozmowę o jego przyszłości, pamiętajmy o tym, by wsłuchiwać się w oczekiwania i potrzeby nastolatka. Nie wyśmiewajmy jego planów, nawet jeśli wydają nam się mniej realne, czy wręcz egzotyczne. Nie podcinajmy skrzydeł!

Warto zapoznać się z tym, co obecnie można dziecku zaproponować po ukończeniu szkoły. Na szczęście obecnie możliwości jest sporo: na przykład kursy, które przygotowują do konkretnej profesji, nie zamykając równocześnie drogi do wyższej edukacji w przyszłości.

Za dużo czasu przed komputerem?

Rodzice często narzekają, że dziecko zbyt wiele czasu spędza przed komputerem. Prawda jest taka, że przesiadywanie przed komputerem wcale nie musi oznaczać niczego złego. Skoro dziecko tak lubi świat wirtualny, warto również do niego zajrzeć i zainteresować się, co tam robi. Na przykład gry, często demonizowane i uznawane za pustą rozrywkę, mogą także uczyć – historii, geografii, logiki, a także koordynacji oko-ręka i zręczności. Oczywiście tak, jak ze wszystkim, tak i z graniem oraz spędzaniem czasu w sieci należy zachować umiar i rozsądek.

Dla dzisiejszych nastolatków świat nie dzieli się na ten realny i wirtualny, bo oba się wciąż przenikają. Komunikacja z przyjaciółmi, aktywność w mediach społecznościowych to dla nich normalny kontakt z ludźmi. Skoro zatem dziecko lubi spędzać czas przed komputerem – wykorzystajmy to i wskażmy możliwości kreatywnych i interesujących aktywności. Aktywności pozwalających dziecku na współtworzenie świata, w którym spędza najwięcej czasu. W ten sposób możemy wstępnie zaszczepić dziecku pasję do nauki programowania.

A może… kurs programowania?

Kursy programowania cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób, które chcą zmienić branżę. Coraz więcej młodych ludzi wybiera taką formę edukacji.

Co daje taki kurs? W ciągu kilku miesięcy można nabyć umiejętności, które pozwolą na ubieganie się o pracę na stanowisku juniorskim. Nie trzeba uczyć się 3 czy 5 lat, by zdobyć kwalifikacje do rozpoczęcia pracy w branży. W IT bardzo ważne jest doświadczenie i jest ono cenione bardziej niż formalne wykształcenie. Co więcej, pensje juniorskie programistów zdecydowanie przewyższają te, na które mogą liczyć absolwenci wielu kierunków studiów od razu po ich ukończeniu. Pensja netto na UoP to około 4200 PLN. Osoby decydujące się na współpracę w formie B2B mogą liczyć na jeszcze wyższe kwoty.

Zapotrzebowanie na programistów stale rośnie i pandemia koronawirusa nie wpłynęła negatywnie na branżę IT, a wręcz przyspieszyła jej rozwój. Na jednym z czołowych portali publikujących oferty pracy w IT w 2020 roku opublikowano ponad 26 tysięcy ogłoszeń o pracę. To o 58% więcej niż w 2019. Dlatego warto rozważyć przyszłość w tym właśnie zawodzie. To ogromna szansa na to, by wkrótce po zakończeniu szkoły zdobyć poważne stanowisko zawodowe i szybko zacząć rozwój kariery bez etapów przejściowych w postaci dorywczych, mniej ambitnych prac. W IT nikogo nie dziwi, że ktoś młodo zaczyna karierę – wręcz przeciwnie, branża w dużym stopniu opiera się na osobach młodych.

Kursy prowadzone są przez trenerów, którzy na co dzień pracują jako programiści. Dzięki temu ich wiedza jest zawsze aktualna i przede wszystkim – praktyczna. Zdarza się też, że sami trenerzy polecają do pracy swoich kursantów!

Trudno pominąć aspekt finansowy. Inwestycja w kurs jest dużo korzystniejsza niż wydatki na studia: kurs trwa krócej, odbywa się w formie w 100% zdalnej, więc nie trzeba nigdzie jeździć lub ponosić dodatkowych kosztów związanych np. z wynajęciem mieszkania lub stancji. Uczelnie, choć obecnie również działają w formie zdalnej, zapewne niebawem wrócą do stacjonarnego trybu nauki.

Co lubi robić Twoje dziecko?

Programowanie to szeroka dziedzina, więc polecamy nasz przewodnik, który kurs będzie najlepszy na start. Poza tym warto dostosować wybrany kurs do zainteresowań i pasji.

  • Jeśli nastolatek ma zmysł estetyczny, lubi grafikę i rysunek, może spodobać mu się kurs UX lub UI, podczas którego nauczy się projektować funkcjonalne, intuicyjne i estetyczne aplikacje.
  • Jeżeli interesuje go tworzenie stron internetowych, być może odnajdzie się podczas kursu front-end, w czasie którego zdobędzie niezbędne umiejętności do tego, by samodzielnie je projektować.
  • Dla tych, którzy sporo czasu spędzają w mediach społecznościowych, ciekawą opcją może okazać się kurs Data Science. Jest to zdecydowanie branża z niesamowitymi perspektywami rozwoju. Analizowanie danych pozwala zrozumieć, jak działa współczesny internet, jak funkcjonują algorytmy rządzące mediami społecznościowymi, serwisami VOD i wszystkimi innymi miejscami w sieci, w których pozostawiamy nasze cyfrowe ślady.
  • Natomiast jeżeli nastolatek lubi gry komputerowe czy mobilne i ma zacięcie matematyczne, może zaciekawi go ich tworzenie i branża GameDev? Rynek gier, o czym nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest niezwykle rozwojowy. Szczególnie dynamicznie rozwija się sektor gier mobilnych. Jest już wart więcej niż rynek gier komputerowych i na konsole! Tworzenie gry jest skomplikowanym procesem wymagającym umiejętności programowania. Dlatego w trakcie kursu można nauczyć się zarówno programowania gier, jak i ścieżki, jaką trzeba przebyć, by grę wydać i wypromować.

A jeśli nastolatek nie jest pewien, czy nadaje się do tego zawodu, zawsze może wykonać test predyspozycji, który nie sprawdza wiedzy, lecz sposób myślenia i zdolności analityczne. Taki test do niczego nie zobowiązuje, a pozwala nabrać przekonania, czy programowanie jest dobrą drogą. To jeden ze wstępnych i subtelnych sposobów na to, by zaszczepić dziecku pasję do programowania.

Jaki tryb kursu wybrać?

Jeśli kurs ma przygotować do podjęcia pracy na stanowisku juniorskim, najlepiej wybrać bootcamp. Są to długie, trwające, w zależności od trybu, 445 lub 460 godzin warsztatowe kursy, odbywające się w trybie weekendowym lub dziennym. Będzie to lepszy wybór dla kogoś, kto dopiero skończył szkołę średnią niż kurs wieczorowy, zwykle podejmowany przez osoby pracujące, które chcą nauczyć się podstaw programowania, by usprawnić swoją codzienną pracę lub rozwinąć karierę

Ukończenie kursu programowania ma także jeszcze jedną korzyść – aktywne wsparcie specjalistów HR w tworzeniu CV i w poszukiwaniu pracy. To bardzo ważne przed podjęciem pierwszej pracy, kiedy brakuje jeszcze doświadczenia zawodowego. Uczestnik kursu może liczyć na wszelką pomoc przed pierwszymi rozmowami, a jest to niezwykle ważne w przypadku młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie. Specjaliści wyczulają, na co trzeba się nastawić w trakcie rozmów, podpowiadają, jak radzić sobie z tremą i wskazują, jak najlepiej się zaprezentować.

Podczas rozmowy o pracę absolwent kursu programowania, mimo braku doświadczenia, będzie mógł się już czymś pochwalić. Podczas kursów uczestnicy tworzą własne projekty, które mogą zaprezentować podczas rozmów rekrutacyjnych – może to znacznie zwiększyć szansę na otrzymanie posady.

Prezent na 18stkę?

Coraz częściej rozwojowy kurs czy szkolenie stają się trafionym prezentem na osiemnaste urodziny. Z racji wyższej ceny jest to idealny prezent na tę jedyną w życiu okazję, kiedy nastolatek zmienia się w młodego dorosłego i rozpoczyna samodzielne życie. Taki programistyczny bootcamp to upominek na 18stkę, który pozwoli od razu rozwinąć skrzydła w dorosłym życiu, a dodatkowo podkreśli pomoc rodzica w dążeniu do tej samodzielności. To swego rodzaju polisa na przyszłość, pozwalająca dzieciom odpowiednio wystartować ze swoją karierą.

Znasz już kilka sposób na to, jak zaszczepić dziecku pasję do programowania. Jeżeli poczujesz, że Twoja pociecha jest chętna i gotowa na to, by spróbować swoich sił w pasjonującym świecie IT, wspieraj ją w tym. Dzięki temu Twoje dziecko będzie się czuło pewniej i znajdzie się na dobrej drodze do sukcesu!

Back to top button