fbpx
Artykuł

Jak wybrać dla siebie idealny kurs programowania?

Dostajemy od Was wiele pytań o to, który język wybrać i jak wejść do branży. Nic dziwnego, że tak wiele osób ma z tym problem. Ogromna liczba technologii przytłacza osoby myślące o przebranżowieniu. Wystarczy spojrzeć na mapy umiejętności kilku ścieżek, aby uświadomić sobie, jak szeroką branżą jest IT.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych kierunków w branży IT. Najważniejszym zadaniem na tym etapie jest odpowiedzenie sobie na dwa pytania:

  • Co chcę i lubię w życiu robić? (z pozdrowieniami dla Laski z „Chłopaki nie płaczą”)
  • Czy na rynku jest na taki rodzaj umiejętności zapotrzebowanie? (pracujemy m.in. po to, by zarabiać pieniądze)

Na początek zachęcamy do obejrzenia webinaru z CEO infoShare Academy Andrzejem Kieszem – to 80 minut pełnego konkretów nagrania, z którego dowiecie się, czym jest programowanie, jakie są wiodące role i języki w IT oraz w jaki sposób wybrać dla siebie odpowiednią ścieżkę i rozpocząć naukę.

Wciąż nie wiesz, czy branża IT jest dla Ciebie? Zachęcamy do rozwiązania naszego testu predyspozycji na programistę. Nie sprawdzamy w nim wiedzy, tylko twój sposób myślenia. Oczywiście na tym etapie to tylko drogowskaz, który ma pokazać Ci, na czym polega praca w IT (to nic innego, jak ciągłe rozwiązywanie problemów). Niżej rozpisaliśmy najpopularniejsze ścieżki rozwoju, starając się przypisać do nich konkretne wskazówki osobowościowe – potraktuj je z dystansem, takie wybory nigdy nie są zerojedynkowe.

Kursy projektowania w infoShare Academy

UX/UI Designer

User Experience to bardzo pojemne pojęcie. Kryją się pod nim: architektura informacji, badania zachowań użytkowników, testowanie rozwiązań, prototypowanie, użyteczność oraz wiele innych aspektów mających wpływ na odbiór aplikacji przez użytkowników. Jedno jest pewne – praca UX Designera to ciągły rozwój i brak nudy! Podobnie jest z rynkiem pracy, na którym wciąż brakuje specjalistów z tej dziedziny. 

Dla kogo? Dla osób kreatywnych i ciekawych świata, które lubią pracować z ludźmi, rozumieć i zaspokajać potrzeby użytkowników. UX Designer nie boi się odpowiadać na wyzwania biznesu. To zdecydowanie praca pełna wyzwań, możliwości i różnych ścieżek rozwoju.

👉 Kurs UX Designer weekendowy (przebranżowienie)

👉 Kurs UI Designer weekendowy (przebranżowienie)

👉 Kurs UX Design wieczorowy (nauka podstaw)

👉 Kurs UI Design wieczorowy (nauka podstaw)

Przeczytaj: Czym zajmuje się UX Designer? >>


Kursy programowania w infoShare Academy

C#/.NET

C# to obiektowy język programowania, będący językiem wysokiego poziomu. Oznacza to, że pisząc kod w tym języku, możesz odnieść wrażenie, że jest pisany “bardziej dla ludzi” niż dla komputera. Cechą charakterystyczną C# jest jego mocne powiązanie z platformą .NET, rozwijaną i rozszerzaną przez Microsoft. C# to język programowania, natomiast .NET to zestaw bibliotek i funkcji, których używamy za pośrednictwem C#.

Dla kogo? Dla lubiących logikę i czytelność. Początek nauki jest taki, jak w przypadku innych technologii. Wyzwaniem jest nauczenie się wykorzystywania obiektowości tego języka. Jeśli przez to przejdziecie, będziecie w stanie poruszać się w większości najpopularniejszych obecnie technologii. Dodatkowym plusem jest ogromna liczba zastosowań C#

👉 Kurs C#/.NET weekendowy (przebranżowienie)

Przeczytaj: Dlaczego warto się uczyć C#? >>


Java + Spring

Java to od wielu lat jeden z najpopularniejszych języków programowania. Dojrzałość Javy powoduje, że cały czas jest to jedna z najchętniej stosowanych technologii. Z badań StackOverflow wynika, że z tego języka korzysta na co dzień ponad 40% programistów na całym świecie. Wynika to w dużej mierze z tego, że kilkanaście lat temu wiele dużych systemów napisano właśnie w Javie. Do dziś są one rozwijane i wspierane właśnie w tym języku. Jest to więc nadal niezwykle pożądany język programowania na rynku IT.

Dla kogo? W przypadku Javy bariera wejścia jest nieco wyższa niż np. w przypadku technologii front-endowych. To dobra ścieżka dla osób ambitnych, których nie przeraża ciężka praca, chcących pracować przy dużych i zaawansowanych projektach. Idealnym przykładem zastosowania Javy są systemy bankowe, oparte o dużą ilość zależności biznesowych i logiki. To droga pełna wyzwań, ale też satysfakcji – zarówno zawodowej jak i finansowej.

👉 Kurs Java + Spring weekendowy (przebranżowienie)

Przeczytaj: Czy Java jest dla ciebie? >>


Data Science

Dane stały się prawdziwym skarbem XXI wieku. Dzięki analizie danych bank określa ryzyko kredytowe, a producent soków sprawia, że produkowany przez niego sok z owoców zebranych z różnych zakątków świata będzie miał zawsze taki sam smak. Facebook na danych o swoich użytkownikach zarabia co roku miliardy dolarów. Coraz większa liczba firm odkrywa korzyści, jakie płyną ze zbierania i obrabiania danych. Mocniejsze i tańsze komputery sprawiają, że Data Science jest dostępna dla coraz mniejszych firm, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na specjalistów od danych.

Dla kogo? To idealna ścieżka dla ludzi, którzy lubią rozumieć, jakie procesy rządzą dzisiejszym światem i chcą mieć na nie wpływ. Data Scientist to hybryda hackerów danych, analityków, osób o wysokich kompetencjach komunikacyjnych oraz zaufanych doradców. To połączenie potężne – i rzadko spotykane. To także świetny punkt wyjścia do rozwoju w innych dziedzinach.

👉 Kurs Data Science weekendowy (przebranżowienie)

👉 Kurs Analiza danych w Pythonie wieczorowy (dla pracujących z danymi)

Sprawdź, jakie projekty robią nasi kursanci: ASL Translator – wyjątkowy projekt tłumaczący język migowy

Kolejny projekt naszych kursantów: Rozpoznawanie znaków drogowych

Przeczytaj: Data Science – pasjonująca branża z wysokim zarobkami >>


Front-end

Front-end to jeden z ciekawszych kierunków dla ludzi chcących wejść w branżę IT. JavaScript powstał jako język programowania używany przy tworzeniu stron WWW. Jednak już dawno temu przestał pełnić tę jedną rolę i posiada dużo więcej praktycznych zastosowań. W JavaScripcie można tworzyć również elementy back-endowe (NodeJS), a także aplikacje desktopowe (Electron) i mobilne (React Native).

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. JavaScript to język łatwy do rozpoczęcia przygody z programowaniem – do startu w zasadzie wystarczy Ci notatnik i przeglądarka. To także jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Baza wiedzy w sieci jest ogromna, a zdobycie materiałów na start nie jest żadnym problemem. Podobnie jest ze ścieżkami rozwoju i możliwościami na rynku pracy.

👉 Kurs Frontend weekendowy (przebranżowienie)

Przeczytaj: Takie projekty robią nasi kursanci podczas bootcampów!

Przeczytaj: Absolwenci ostatniego bootcampu front-end już mają pracę! >>


Python

Python jest językiem o bardzo szerokich zastosowaniach. Wśród technologii webowych zaliczamy go do części backendowej. Choć powstał w 1991, to w ciągu ostatnich lat zyskał na popularności. Aktualnie jest on jednym z najważniejszych, najmodniejszych, a z całą pewnością najbardziej pożądanych języków programowania. Składnia w Pythonie jest zbliżona do języka angielskiego, a słowa kluczowe są zrozumiałe dla osoby początkującej. Przez to wiele linijek kodu może być dla Ciebie intuicyjnych. Nawet jeżeli nie masz jeszcze biegłości w programowaniu.

Dla kogo? Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie programowali lub jeszcze nie wiedzą, od czego zacząć i w którą stronę chcą pójść. Bariera wejścia jest stosunkowo niska, a Pythona używa się w wielu dziedzinach IT. Najlepszym przykładem jest chociażby Data Science czy Machine Learning. Polecamy zacząć od naszego darmowego kursu PythON – Zrozumieć programowanie.

👉 Kurs Weekendowy Python + Django weekendowy (przebranżowienie)

👉 PythON: Academy – kompleksowy kurs online (przebranżowienie)

👉 Kurs analiza danych w Pythonie wieczorowy (dla pracujących z danymi)

Przeczytaj: Python – prosty w nauce i pożądany przez pracodawców >>


Cała prawda o kursach programowania

Jeśli zastanawiasz się nad kursem programowania, zapraszamy Cię do obejrzenia szczerej rozmowy z naszymi absolwentami – Kasią i Adamem. Czy bootcamp to rzeczywiście najlepszy sposób na szybką i efektywną naukę? Czy jest warty swojej ceny? Na co musisz się przygotować? Jak wygląda szukanie pierwszej pracy? Czy rzeczywiście na rynku pracy jest miejsce na juniorów? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym wideo.


Back to top button