fbpx
Back-endPythonWywiady

Python – Webinar i LiveCoding

Przejrzysty, prosty w nauce, popularny i pożądany przez pracodawców – Python od kilku lat znajduje się w czołówce topowych technologii, a zapotrzebowanie na programistów tego języka cały czas rośnie. O jego podstawach i najważniejszych aspektach podczas nauki rozmawiają Jakub Wasielak – programista z 10-letnim doświadczeniem, współorganizator krakowskiej grupy meetcampowej Pykonik, Przemek Lalak – programista Pythona z 5-letnim stażem, trener infoShare Academy oraz Andrzej Kiesz – CEO i współzałożyciel infoShare Academy. 

Czym jest Python? Podstawowe informacje o języku

Python jest językiem obiektowym oraz skryptowym, wśród technologii webowych zaliczamy go do części backendowej. Choć powstał w 1991, to w ciągu ostatnich lat zyskał na popularności. Aktualnie jest on jednym z najważniejszych, najmodniejszych, a z całą pewnością najbardziej pożądanych języków programowania.

Dlaczego warto uczyć się Pythona?

Według raportu opublikowanego przez StackOverflow, zajmuje on:

  • 7. miejsce wśród najbardziej popularnych technologii (a biorąc pod uwagę języki programowania – 4.)
  • w rankingu najbardziej lubianych języków – 3. miejsce
  • a wśród najbardziej pożądanych na rynku pracy – zaszczytne, 1. miejsce.

Z roku na rok, popularność Pythona wzrasta, a powyższe informacje ze StackOverflow tylko potwierdzają, że nie jest to chwilowy trend.

Python – idealny język na start

Dzięki prostej składni, Python jest jednym z najprostszych i najprzyjemniejszych języków. To jeden z głównych powodów, dla którego warto zacząć naukę programowania właśnie od Pythona. To idealny język dla początkujących zarówno pod względem dostępności kursów w internecie, jak i czytelności kodu. Jeśli więc stawiasz pierwsze kroki w nauce programowania – Python to język w sam raz na start!

Komiks

Zastosowanie Pythona – 4 ścieżki

W jakiego rodzaju aplikacjach najlepiej używać Pythona? Gdzie najlepiej się sprawdza? Najważniejszą dziedziną jest data science – tu zawdzięcza swoją popularność m.in. bardzo dobrym bibliotekom, np. TensorFlow. Wykorzystywany jest również przy machine learning oraz w web developmencie – świetnie nadaje się do szybkiego i wydajnego API. Ponadto Python znalazł zastosowanie również w administracji systemami czy administracji zadań.

Według raportu JetBrains, najbardziej popularne zastosowanie Pythona to właśnie analiza danych – big data, później web development, DevOps, administracja systemami oraz machine learning. Raport dostępny jest pod tym linkiem.​

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT? Kup w przedsprzedaży kurs online PythON: Początek

Przydatne narzędzia

Wybierając IDE (Integrated Development Environment) do programowania w Pythonie, warto zwrócić uwagę na PyCharm – produkt firmy JetBrains, obecnie jedno z najczęściej wybieranych środowisk, dostępnych w darmowej wersji Community Edition. Do pisania prostych programów wystarczą edytory tekstu: Sublime, Atom czy po prostu… notatnik. 

Mówiąc o Pythonie, nie sposób pominąć Django – potężny framework, jeden z lepszych do zrobienia kompletnego systemu aplikacji internetowej. Dostarcza wielu modułów: do uwierzytelniania użytkowników, zarządzania sesjami, łączenia się z bazą danych.

Zobacz raport JetBrains – najpopularniejsze frameworki dla Pythona ->

Gdzie stawiać pierwsze kroki ucząc się Pythona?

Coraz lepsze i liczniejsze materiały sprawiają, że nauka programowania jest naprawdę przyjemna. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się kursy Udemy czy CodeAcademy. Dla osób, które chcą nabyć nową wiedzę w krótkim czasie, polecamy z kolei intensywne bootcampy w infoShare Academy.

Oczywiście,  jak przy każdym języku programowania, bardzo ważna jest znajomość angielskiego – to w nim tworzona jest większość dostępnych  materiałów.  Wśród licznych tutoriali,  screencastów  i blogów  dotyczących programowania, warto pamiętać o podstawowym źródle wiedzy – dokumentacji Pythona. Pasjonatów języka i specjalistów spotkać można wszędzie  warto dołączać do  grup, np.  na Facebooku (Python Poland) czy Reddicie.

Z kim rozmawiać o Pythonie?

Oprócz wsparcia wśród internetowej społeczności, coraz popularniejsze są też regularne spotkania, organizowane w wielu miastach w Polsce (Pykonik, PyWaw, PySilesia, PyGDA). Dołącz do lokalnej grupy – znajdź na Meetup.com spotkanie w Twojej okolicy!

Rynek pracy dla programistów Python

Gdzie najlepiej szukać pracy? Co warto wpisać w CV lub w profilu na LinkedIn? Według naszych ekspertów warto sprawdzać ogłoszenia z widełkami na: NoFluffJobs, BuldogJobs.com, JustJoinIT, 4programmers.net, oraz w grupach na Facebooku. W zależności od roli – aplikacje webowe czy data science – w CV warto wpisać znajomość konkretnych frameworków, by dać znać rekruterom, czego mogą się po nas spodziewać.

Dla rekruterów szczególnie ważne jest poznać sposób, w jaki kandydat na programistę rozwiązuje problemy.  Aby to zrobić, warto pokazać swoje próbki kodu i poprzednie projekty – coraz popularniejsze jest podlinkowanie w CV swojego repozytorium na GitHubie czy podanie konta na StackOverflow. W ten sposób od razu „potwierdzasz” rekturerom umiejętności wpisane w CV.

Webinar

Podczas Webinaru dowiesz się:

  • w jakich zespołach najczęściej pracują Python developerzy?
  • na jakie zarobki może liczyć programista Pythona?
  • co to jest WDB – Web Debbbuger
  • poznasz dobre praktyki programowania
  • live coding od 1:19:00! Przemysław Lalak w 30 minut pokazuje jak napisać aplikację, która rozwiązuje realny problem wyznaczania tras. To bardzo przydatne między innymi w kolarstwie, które z zamiłowaniem praktykuje nasz trener. Obejrzyjcie koniecznie!

Zapraszamy!
Back to top button