fbpx
ArtykułKariera w IT

Rekrutacja IT: Dlaczego najlepsi nie zawsze są najbardziej poszukiwani?

Kto choć trochę zna branżę IT wie, że programiści są jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców grup zawodowych. Czy to oznacza, że rekrutacja IT to furtka do branży dla każdego, kto może określić się mianem developera? Zdecydowanie nie. Nawet ci najlepsi.

Nawet najlepsi mają problemy ze znalezieniem pracy

Od najmłodszych lat żyjemy w przekonaniu, że im lepiej będziemy się uczyć, tym szybciej znajdziemy pracę. Oczywiście w wielu przypadkach tak jest i nie chcę namawiać nikogo do infantylnego podchodzenia do kwestii nauki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zarówno po ukończeniu studiów, jak i kursów programowania, zdarzają się sytuacje, że osoba, która była prymusem w grupie, zawsze świetnie przygotowana do zajęć, odrabiająca wszystkie prace domowe, wyprzedzająca materiał, nie otrzymuje pracy. Wysyła CV, chodzi na rozmowy rekrutacyjne i w zasadzie na tym etapie kończy się jej kontakt z firmą.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, oprócz wiedzy i umiejętności kandydata bardzo ważne są też inne czynniki, takie jak osobowość czy też niezwykle ważna umiejętność komunikacji i pracy w zespole. Dlaczego? W wielu firmach pracuje się w małych zespołach, ponieważ część zadań wymaga pracy projektowej, w którą zaangażowanych jest kilka lub nawet kilkanaście osób.

Innym powodem jest zjawisko zwane w psychologii społecznej synergią działań, które polega na tym, że osoby współpracujące ze sobą, uzupełniają swoje kompetencje oraz motywują się wzajemnie do działania i poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Firmy, w których pracuje się w grupach, stawiają na pracowników, dla których praca zespołowa jest katalizatorem kreatywności, a nie przykrym obowiązkiem. Nawet jeśli kandydatowi brakuje nieco umiejętności, to łatwiej poświęcić czas na szkolenie niż próbować zmienić osobowość.

Wszyscy tacy sami?

Zbudowanie zgranego i wydajnego zespołu wymaga odpowiedniego dopasowania charakterów. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mają być tacy sami. Wręcz przeciwnie. Różne osobowości mogą się doskonale uzupełniać. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której wszystkie osoby w zespole lubią załatwiać sprawy telefonicznie i mailowo, niekoniecznie twarzą w twarz. Taka sytuacja może zdarzyć się także w zespole programistycznym.

Praca developera to jednak nie tylko siedzenie przed komputerem i pisanie kodu. Czasami trzeba się spotkać osobiście z klientem i ustalić wymagania, czasami przedstawić coś przed zarządem. Co wtedy? Wtedy potrzebna jest osoba, dla której takie zadanie nie będzie problemem.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź nadchodzący zdalny kurs Java od podstaw z trenerem na ŻYWO

Indywidualiści w zespole

Indywidualistów cechuje silne poczucie niezależności i odrębności. Często mają swoją wizję działania i nie chcą brać pod uwagę innych pomysłów i możliwości. Własny rozwój stawiają przed rozwój grupy. Czy są złymi pracownikami? Nie. Indywidualiści często charakteryzują się inicjatywą i przedsiębiorczością, co czyni ich wartościowymi członkami zespołu nastawionego na realizację założonego celu.

Indywidualista odpadający z każdego procesu rekrutacji, ma dwa wyjścia: albo szukać pracy na samodzielnych stanowiskach (co może być długotrwałym procesem, jeśli marzy np. o pracy w korporacji) albo… zmienić nastawienie i poszukać korzyści pracy w grupie. Takimi korzyściami może być możliwość poznania i przetestowania w praktyce innego podejścia do danego tematu, które może okazać się bardziej efektywne niż własne.

Indywidualista może też stać na straży myślenia grupowego i uchronić zespół przed podjęciem błędnych, nieprzemyślanych decyzji, co spowoduje wzrost jego pozycji w grupie. Praca w zespole nie pozbawia indywidualności, ale wymaga umiejętności słuchania innych i przyjmowania odmiennej perspektywy.

Przeczytaj także:
Rekrutacja IT dla juniorów

Komunikacja

Kolejnym ważnym aspektem, który biorą pod uwagę rekruterzy jest umiejętność komunikacji. I nie chodzi o zwykłe “dogadywanie się”, tylko o skuteczność.

Czym zatem jest skuteczna komunikacja? To umiejętność jasnego i zwięzłego przekazywania wszystkich niezbędnych informacji oraz uzupełnianie ich na bieżąco. To także dbanie o to, aby wszystkie osoby w zespole miały kompletną wiedzę na dany temat. To używanie języka, który jest zrozumiały dla wszystkich. Czasami trzeba ustalić coś z osobami z innych działów np. marketingu i należy pamiętać, że nie muszą one znać wszystkich specjalistycznych pojęć.

Skuteczna komunikacja, to nie tylko mówienie, ale również aktywne słuchanie, zadawanie pytań i chęć dokładnego zrozumienia tematu.

Nie poddawaj się i działaj

Ukończenie kursu programowania z bardzo dobrym wynikiem, regularne commitowanie na GitHubie, dalsze pogłębianie programistycznej wiedzy – to wszystko zwiększa szanse na otrzymanie pracy w krótkim czasie.

Jeśli jednak każda rekrutacja IT kończy się niepowodzeniem, warto poprosić zaufanych znajomych, o szczerą opinie. Może się okazać, że to właśnie brak umiejętności współpracy czy komunikacji jest głównym problemem. Ważne, by ta informacja nie była końcem świata, tylko motywatorem do pracy nad sobą. Bo kompetencje miękkie w pracy developera też są istotne.

Autor:

Paulina Ziomek

Paulina Ziomek
Psycholog, Konsultant HR

Back to top button