fbpx
Back-endHistorie AbsolwentówJavaKariera w ITPoczątki programowaniaWywiady

Azymut na IT. O szukaniu sposobu na wejście do IT.

Opowiada Paweł Korniak – absolwent kursu Java Developer w infoShare Academy.

Czasem wejście do świata IT potrafi być skomplikowane. Doskonale wie o tym Paweł Korniak, absolwent naszego bootcampu Java, który wcześniej ukończył… technikum informatyczne. Wydawać by się mogło, że start Pawła w IT będzie prostszy. Nie do końca – ta branża zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Jak znaleźć pierwsze zatrudnienie jako programista? W jaki sposób efektywnie podejść do nauki? Przeczytajcie, co na ten temat ma do powiedzenia Paweł Korniak.

Pawle, ukończyłeś technikum informatyczne, ale nie zostałeś informatykiem. Dlaczego?

Do technikum informatycznego trafiłem przez przypadek. Gdy kończyłem gimnazjum odbywało się coś w rodzaju drzwi otwartych, przedstawiciele szkół średnich przychodzili i zachęcali do nauki właśnie u nich. Wśród nich było technikum informatyczne – coś nowego, ciekawego. Byłem pierwszym rocznikiem takiego typu szkoły i nie do końca wiedziałem o co chodzi w informatyce. Myślałem: Szkoła, w  której siedzisz całe dnie przy komputerze? Wchodzę w to. Najlepszy przekaz dla młodych chłopaków. Mieliśmy nauczyć się programować, może nawet pisać swoje gry. W rzeczywistości technikum informatyczne, które kończyłem niewiele miało wspólnego z programowaniem. 

Jednak po rozczarowaniu szkołą informatyczną nie porzuciłeś myśli o programowaniu?

Nie, nadal chciałem poznać tajniki pisania kodu. Był pomysł by iść drogą akademicką, ale szybko zorientowałem się, że takie podejście mi nie odpowiada. Później próbowałem sam się uczyć, okazało się, że jest jeszcze gorzej. Przez kilka lat imałem się różnych zajęć, szukając swojego miejsca na ziemi. Lecz w końcu wróciła do mnie idea zarabiania na życie jako programista. Wtedy przyszedł mi do głowy plan z bootcampem.

Dlaczego zdecydowałeś się na bootcamp?

Inne drogi zawiodły, a to była ostatnia możliwość wejścia do świata IT. Szkoła średnia okazała się fiaskiem, studia nie gwarantowały tego czego oczekiwałem. Próbowałem uczyć się samodzielnie i to chyba było najtrudniejsze. Spróbuj się człowieku zmotywować sam gdy tyle niewiadomych. Poza tym, wiedziałem, że jak wydam kasę na kurs, na którą ciężko pracowałem, to zrobię wszystko by nie tylko skończyć kurs, ale finalnie programować i z tego programowania się utrzymywać.

Przed kursem w infoShare Academy znałeś już jakieś języki programowania?

W szkole coś tam jednak było z tego programowania.Zaczynałem od C++. Myślałem, że pójdę na kurs i podszlifuję ten język, jednak rozwój języków poszedł do przodu i prym wiodła w tym czasie Java. Ze względu na składnię przypominała mi C++ w początkowych fazach nauki, więc w poczuciu łatwego startu zdecydowałem się uczyć Javy.

Brałeś udział w kursie zdalnym. Jak oceniasz taki sposób nauki?

Bardzo pozytywne zaskoczenie, sam nie spodziewałem się że tak się “wkręcę”. Dodatkowo trenerzy mocno starali się aktywizować uczestników, co uważam za wielki plus. Przed samym rozpoczęciem kursu dostałem do wykonania prework, czyli  zestaw zadań i poleceń, który jako kursant musiałem przygotować sam. Potrzebowałem na to miesiąca. A dalej to już systematyczna praca podczas zajęć i poza nimi.

A praca w grupie, jak ją oceniasz?

Na projekcie miałem bardzo fajną grupę. Burze mózgów, które organizowaliśmy były czymś niesamowitym. Trenerzy koordynowali naszą pracę tak, żeby symulować prawdziwą pracę w zespole. Dodatkowo na różnych praktycznych zajęciach mieszaliśmy grupy, co uczyło współpracy z różnymi osobami i pokazywało odmienne punkty rozwiązywania tego samego problemu.

Co z Twojej perspektywy jest najważniejsze w trakcie nauki? Jak to robić najefektywniej?

Trzeba pisać kod! Słyszałem to sto razy i to jest prawda. Po każdych zajęciach trzeba spróbować samemu zaimplementować nowo poznane rozwiązanie, no i od samego początku trzeba uczyć się wyszukiwania odpowiedzi w Internecie.

Długo szukałeś pracy po kursie?

Jeszcze przed końcem kursu jeden z trenerów polecił mi aplikowanie do firmy, w której sam pracuje. Wziąłem udział w rekrutacji, zrobiłem zadania i udało się. Aktualnie jestem uczestnikiem Java Academy w Epam w ramach stażu, a po trzech miesiącach idę do pierwszego projektu.

Czyli zaraz po skończonym kursie poszedłeś do pracy jako Junior Java Developer?

Dokładnie to w piątek zakończył się bootcamp, a ja w poniedziałek rozpoczynałem pracę. Jakby wrażeń było mało, to by przyjąć ofertę zdecydowałem się na trzy miesiące przeprowadzić z Wrocławia do Krakowa, więc w weekend pomiędzy kursem a pracą  szukałem mieszkania do wynajęcia. 

Zamierzasz zostać w Krakowie?

Przeniosłem się do Krakowa, bo tutaj zaproponowano mi staż, ale od razu wiedziałem, że po skończonym stażu pracę będę miał we wrocławskim oddziale firmy. To dla mnie bylo ważne, ponieważ nie planuję wyprowadzać się z Wrocławia..

Masz już plany dotyczące dalszego rozwoju?

Chcę najpierw sprawdzić się w pierwszym projekcie komercyjnym. Dalszy rozwój będę planował jak będę już miał jakieś doświadczenie, ale chodzę z głową w “Chmurach”.

Jak z perspektywy czasu oceniasz decyzję o rozpoczęciu nauki programowania i skorzystania z kursu w InfoShare Academy.? Czy zrobiłbyś coś inaczej?

Tak, zapisałbym się na kurs kilka lat wcześniej. Zawsze coś mnie hamowało,nie chciałem się zadłużać na “jakiś” kurs, ale teraz wiem że ta decyzja była trafna. Nie warto było tyle czekać.

Mógłbyś dać radę dla tych, którzy są dopiero na początku nauki?

Bądź aktywny i entuzjastycznie nastawiony, dopytuj, rozwijaj i dbaj o sieć kontaktów w branży, zarażaj entuzjazmem.

Dziękuję za rozmowę.
rozmawiała Magdalena Makowska

Java + Spring

Java to od wielu lat jeden z najpopularniejszych języków programowania. Dojrzałość Javy powoduje, że cały czas jest to jedna z najchętniej stosowanych technologii. Z badań StackOverflow wynika, że z tego języka korzysta na co dzień ponad 40% programistów na całym świecie. Wynika to w dużej mierze z tego, że kilkanaście lat temu wiele dużych systemów napisano właśnie w Javie, więc do dziś są one rozwijane i wspierane właśnie w tym języku. Jest to więc nadal niezwykle pożądany język programowania na rynku IT.

Dla kogo? W przypadku Javy bariera wejścia jest nieco wyższa niż np. w przypadku technologii front-endowych. To dobra ścieżka dla osób ambitnych, których nie przeraża ciężka praca, chcących pracować przy dużych i zaawansowanych projektach. Idealnym przykładem zastosowania Javy są systemy bankowe, oparte o dużą ilość zależności biznesowych i logiki. To droga pełna wyzwań, ale też satysfakcji – zarówno zawodowej jak i finansowej.

👉 Weekendowy Bootcamp Java ze Springiem (przebranżowienie)

Przeczytaj: Czy Java jest dla ciebie? >>

Back to top button