fbpx
ArtykułBack-endJava

Czy Java jest dla Ciebie?

Myślisz o nauce programowania w Javie? Pora dowiedzieć się, czym właściwie jest ten jeden z najbardziej dochodowych języków programowania i co tak naprawdę można w nim tworzyć. Przed Tobą zbiór najważniejszych informacji, które pozwolą Ci zdecydować, czy ten język programowania jest dla Ciebie! Przekonaj się, czy możesz zostać Junior Java Developerem.

Po pierwsze: Java to nie JavaScript

Czasem zdarza się tak, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z IT mylą dwa, znacznie różniące się od siebie języki programowania, mianowicie: Java i JavaScript. Mimo podobnej nazwy, technologie te tak naprawdę mają ze sobą niewiele wspólnego, a różnica jest zasadnicza.

JavaScript to język skryptowy, który działa głównie po stronie przeglądarki. Należy do warstwy front-end, co oznacza, że odpowiada za część systemu/oprogramowania widoczną z perspektywy użytkownika (wizualną).

Java natomiast to język programowania, który uruchamiany jest na tzw. maszynie wirtualnej (ang. JVM – Java Virtual Machine). Jest dojrzałą i stale rozbudowywaną technologią (w marcu 2019 wyszła już 12. wersja Javy), powstałą w 1995 roku.

Javę cechuje szereg różnorodnych zastosowań, możliwość uruchamiania na wielu urządzeniach i olbrzymia uniwersalność. Znajduje zastosowanie w usługach backendowych, czyli takich, które działają z dala od końcowego użytkownika i na serwerach banków, ubezpieczalni itp. wykonują ogromne ilości operacji dla setek i tysięcy klientów jednocześnie.

Java doskonale sprawdza się również w tworzeniu aplikacji mobilnych. Wszystkie aplikacje na Androida są specjalnym rodzajem oprogramowania javowego. Używana jest zarówno przez ogromne korporacje, jak i użytkowników indywidualnych, którzy tworzą aplikacje czysto hobbystycznie.

Z czego wynika popularność Javy?

Według międzynarodowego raportu Stack Overflow “Developer Survey 2019” Java to piąta najpopularniejsza technologia na świecie. Z danych No Fluff Jobs wynika, że w Polsce Java jest drugim najczęściej występującym „wymaganiem” w ofertach pracy w IT.

Z czego wynika tak duża popularność Javy? Źródłem siły tej technologii jest skupiona wokół niej olbrzymia społeczność. Specjaliści w jej szeregach stale tworzą i rozwijają wszelkiego rodzaju dodatki i biblioteki, które następnie są udostępniane innym programistom. To stanowi nieocenioną pomoc – szczególnie dla początkujących. Może bowiem znacznie ułatwić im pracę w tym języku.

Gdzie Java znajduje największe zastosowanie?

Ze względu na swoją uniwersalność, Java sprawdza się przy tworzeniu niemalże każdej aplikacji czy programu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów jej zastosowania. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć działanie tej technologii. Do obszarów, w których Java znajduje zastosowanie należą:

  • systemy bankowe
  • ubezpieczenia
  • systemy giełdowe
  • aplikacje mobilne
  • aplikacje do wyznaczania optymalnych tras połączeń lotniczych

Co jeszcze może świadczyć o popularności Javy? Choćby fakt, że to właśnie z użyciem tej technologii stworzono znane serwisy internetowe, takie jak: Netflix, Amazon, YouTube czy Linkedin.

Jak uczyć się programowania w Javie?

Nauka Javy to praktycznie niekończący się proces. Regularnie wychodzą nowe aktualizacje i dodatki, w związku z czym programiści związani z tą technologią stale mogą uczyć się nowych rzeczy.

Przystępując do nauki programowania w Javie, na początku dobrze jest poznać składnię tego języka, a dopiero potem przejść do nauki bibliotek i frameworków.

Samo tworzenie kodu w Javie zazwyczaj rozpoczyna się od aplikacji konsolowych, czyli takich, które można uruchomić w konsoli – aplikacji tekstowej służącej do operowania plikami na komputerze. Aplikacje konsolowe nie mają interfejsu graficznego. W tym przypadku nacisk kładzie się przede wszystkim na to, co najważniejsze na tym etapie, czyli na wspomnianą już składnię języka. Mniejsza rolę natomiast odgrywają tu elementy konfiguracyjne, ważne w dalszym rozwoju.

Jest to dobra propozycja na początek. Pomaga zobrazować, na czym polega praca Java Developera i pomoże Ci szybko zweryfikować, czy odnajdziesz się w tym zawodzie.

Kto odnajdzie się na stanowisku Junior Java Developera?

Zanim odpowiemy na pytanie: jak wygląda nauka tego języka i jakie umiejętności trzeba posiadać na starcie, aby zostać programistą Java, warto zastanowić się, jakie osoby sprawdzą się na takim stanowisku. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, jak przedstawiają się efekty pracy na tym stanowisku. Otóż efekty pracy osoby programującej w back-endzie są właściwie niewidoczne z perspektywy użytkownika czy klienta. Dlatego właśnie na takim stanowisku nie odnajdą się osoby, którym zależy na wizualnych i dostrzeganych przez użytkowników aspektach swojej pracy.

Praca Java Developera wiąże się z wykorzystywaniem baz danych i tworzeniem odpowiednich algorytmów. Wymaga zdolności analitycznych i polecana jest osobom preferującym nauki ścisłe. Jeśli lubisz rozwiązywać problemy, zagadki logiczne, czy łamigłówki – to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzisz się w pracy na takim stanowisku.

Od programisty wymaga się również umiejętności logicznego myślenia. Gdy tworzy kod musi wiedzieć, co powinien zrobić, aby zoptymalizować i usprawnić swoje działania.

Warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt pracy programisty. Praca w IT jest jak gra zespołowa i nie można tu działać zupełnie indywidualnie. Według danych No Fluff Jobs, programiści Java pracują zazwyczaj w 5-10 osobowych teamach developerskich. Stąd też bardzo znaczącą rolę odgrywają tu umiejętności miękkie. Od specjalistów IT oczekuje się nie tylko tego, że będą potrafili dogadać się z członkami zespołu. Ważne jest również to, że będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach dotyczących projektu. Mówiąc krótko – programowanie to zajęcie dla osób, które naprawdę się tym pasjonują.

Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas rozważań na temat tego, czy Java jest dla Ciebie – warto porozmawiać ze znajomymi, którzy pracują już na stanowisku Java Developera lub przyjść do nas na kawę na bezpłatne i niezobowiązujące Spotkanie z Doradcą. Podczas spotkania spokojnie możesz porozmawiać na temat branży IT oraz tego, która technologia będzie dla Ciebie na początku jak najbardziej przyjazna.

Sprawdź także
Close
Back to top button