fbpx
ArtykułKariera w ITPoczątki programowaniaPoradniki

Screening HR w rekrutacji IT

Czym jest screening HR? To pierwszy etap rekrutacji, który może przyprawić o dreszcze, szczególnie Juniora. Czy jest przerażający? I czy można się do niego przygotować? Agnieszka Marusiak, doradca kariery i konsultant HR w infoShare Academy, wszystko Ci opowie!

Rekrutacja w IT budzi burzę dyskusji. Mówi się, że branża jest wciąż tak nienasycona, że wystarczy po prostu BYĆ, aby pracę MIEĆ. Mit ten jednak dotyczyć może specjalistów na poziomie Mid lub Senior, czyli z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem. Oczywiście, nawet jeśli wspomniane doświadczenie jest naszym zasobem, nie zmienia to faktu, że firmy poszukując programistów, stawiają na sprawnie zorganizowane i szybkie decyzyjnie procesy rekrutacyjne.

Na co zatem może liczyć osoba chcąca wejść do branży IT –  zarówno początkujący Junior, jak i ci bardziej doświadczeni? Standardem są dwa podstawowe etapy: screening HR oraz rozmowa techniczna. 

Czym jest screening HR?

Wyobrażasz sobie szybką selekcję i wybór osoby, z którą miałbyś zrobić ważny projekt w pracy? O co chciałbyś zapytać na start, by ją szybko poznać? Co będzie najważniejsze? Jeśli w Twej głowie kiełkują już jakieś pomysły, być może jesteśmy blisko odpowiedzi na pytanie, czym jest screening HR 🙂 Najkrócej mówiąc, taka rozmowa jest przepustką do dalszego etapu rekrutacji lub też odrzuca szansę na uczestnictwo w kolejnych krokach. Screening HR to najczęściej rozmowa telefoniczna lub też szybki video call, w którym rekruter HR chce poznać i “wyczuć” kandydata, jego motywację, nastawienie, energię i doświadczenie. Co się pod tym kryje? 

Rekrutacja w Aspire Systems – staże dla Juniorów

Jaki jest cel screeningów HR?

Zapytałam o to rekruterów IT, aby mieć pewność, że odpowiedź będzie zbiorem doświadczeń rekrutacji prowadzonych w kilku różnych firmach. Zebrana wiedza pozwoliła mi na podsumowanie wniosków. Ogólnie można podsumować, że celem screeningów HR jest zbadanie/ocena kandydatów pod kątem:

  • motywacji do pracy (również z uwzględnieniem firmy, do której aplikują),
  • poznania ich stylu działania, zainteresowań, planów,
  • podsumowania doświadczeń i zrealizowanych projektów,
  • określenia ich oczekiwań i gotowości do podjęcia współpracy

Rekruterzy w krótkiej, często bardzo konkretnej rozmowie, chcą „prześwietlić” kandydatów, ocenić ich nastawienie, poznać od strony osobowościowej (czy czuć pozytywny vibe, czy już na tym etapie pojawia się jakiś kłopot w komunikacji). Oczywiście, poza pytaniami ogólnymi, na tym etapie toczy się także rozmowa o ofercie, wymaganiach danego stanowiska, oczekiwanym stacku technologicznym, adekwatności doświadczenia czy wykształcenia do tych oczekiwań. Może tu także pojawić się aspekt sprawdzenia języka angielskiego. Jeśli jest wymogiem stanowiska (a często tak będzie), można spodziewać się tego, że przynajmniej część rozmowy będzie prowadzona w języku angielskim.

Jakie pytania mogą pojawić się podczas screeningu HR?

Rekruterzy mogą zapytać o m.in.:

  • Twoją motywację do pracy na danym stanowisku,
  • skąd wzięło się zainteresowanie tematem,
  • dlaczego aplikujesz,
  • czy znasz firmę i co o niej wiesz
  • zrealizowane projekty
  • doświadczenie, jakie udało Ci się dotychczas zdobyć.

Poza tym możesz też liczyć na pytania o Twoje zainteresowania, pasje, preferowany styl pracy czy przykłady pokazujące Twój rozwój. Nie ominą Cię także kwestie oczekiwań – tych finansowych, ale też ogólnie wobec firmy, stanowiska, pracy. 

Przygotuj się na pytania: Kim jesteś? Czym się pasjonujesz? Co skłoniło Cię do przedstawienia się firmie? Jak wyglądała dotychczas Twoja praca? I wiele innych 🙂 Tu mogą też paść pytania dotyczące konkretnych technologii, narzędzi, metodyk (zgodnie ze stanowiskiem), ale na poziomie ogólnym. Najfajniejsze pytanie, jakie mi osobiście pozostało w pamięci brzmi: Co chciałbyś, abym zapamiętał o Tobie po tej rozmowie? – czyż nie jest wspaniałe? 🙂 

Rekrutacja Juniorów w Acoustic

Dlaczego screeningi HR są tak krótkie?

Pierwsze wrażenie to podobno klucz do wszystkiego. Screeningi nie zbadają kandydatów pod kątem technicznym. Mogą za to wystarczająco dobrze określić, czy to, co mówi kandydat oraz to, jak wypadł podczas rozmowy, rokuje zadowalająco do kolejnych etapów rekrutacji. Pół godziny wystarczy na to, aby taki wniosek wstępnie zbudować. Nie zapominajmy też, że praca w IT charakteryzuje się: ergonomią, dynamiką i dużą dawką konkretów!

Czy warto przygotowywać się do takiego screeningu?

I tak, i nie. Na pewno warto podsumować sobie w głowie kilka kwestii – na przykład w odpowiedzi na postawione powyżej przykłady pytań. Ciężko jest zupełnie improwizować przy kwestiach finansowych czy informacjach o firmie. Jednak z przygotowaniem nie warto też przesadzić, ponieważ screening to pole do pokazania siebie w naturalnym stylu, bez nadmiernego napięcia. Dobrze byłoby zatem nie budować na siłę wyuczonych odpowiedzi, a przede wszystkim pozostać sobą.

Jak dobrze wypaść na screeningu HR?

Przygotuj się pod kątem autoprezentacji. Postaraj się, aby w Twoich wypowiedziach było meritum. Jednocześnie pozostaw pole do stawiania kolejnych pytań. Wykaż motywację, pokaż, że Ci zależy. Zadbaj o dobrą atmosferę w rozmowie. Wychodź z założenia, że stawiane pytania nie mają na celu złapania Cię na błędzie. Wprost przeciwnie – rekruter chce Cię poznać i upewnić się, że jesteś odpowiednim kandydatem do zaproszenia do kolejnego etapu 🙂 Uśmiechnij się w tej rozmowie i daj się poznać z jak najfajniejszej strony. Powodzenia!

Dziękuję serdecznie rekruterom z firm współpracujących z infoShare Academy za podzielenie się ze mną swoimi opiniami i doświadczeniem:

● Acoustic, Lili Margaryan

● Aspire Systems, Izabela Naczk

● SolveQ, Robert Nowak, Agnieszka Szutkowska,

● BinnarApps, Michalina Połeć

● LUXOFT, Justyna Obara

● Kanga Exchange, Adrianna Tremblińska

● PROCODICE, Piotr Pierowicz

Back to top button