fbpx
ArtykułJava

Nauka Javy i Springa w 2021 – od czego zacząć?

Java to wielu lat jeden z najpopularniejszych języków programowania. Na czym polega jej fenomen? Czy nadal warto się jej uczyć? Jak zacząć? I dlaczego, za jednym zamachem, warto zainteresować się także frameworkiem Spring? Wyjaśniamy! 

Java – najważniejsze cechy

Javę cechuje szereg różnorodnych zastosowań, możliwość uruchamiania na wielu urządzeniach i olbrzymia uniwersalność. Znajduje zastosowanie w usługach backendowych, czyli takich, które działają z dala od końcowego użytkownika, np. na serwerach banków, ubezpieczalni i innych biznesów, które wykonują ogromne ilości operacji dla setek i tysięcy klientów jednocześnie.

Java “nie boi się” jednak nowych technologii – jest z powodzeniem wykorzystywana w urządzeniach mobilnych lub nawet urządzeniach domowych (Internet of Things). Jeżeli korzystasz z urządzenia z Androidem, z pewnością wiele aplikacji, których używasz, jest napisanych właśnie w Javie.

Co jeszcze może świadczyć o popularności Javy? To właśnie z pomocą tej technologii stworzono znane serwisy internetowe, takie jak: Netflix, Amazon, YouTube czy LinkedIn.

Według Krzysztofa Chudego – trenera w infoShare Academy, jedną z największych zalet Javy jest jej “uniwersalność”. Możesz napisać kod na jakimś komputerze, ale uruchomić go na innym urządzeniu – innym komputerze, zegarku, routerze…

Czym zajmuje się Java Developer?

Praca Java Developera wiąże się z wykorzystywaniem baz danych i tworzeniem odpowiednich algorytmów. Jeśli lubisz rozwiązywać problemy, zagadki logiczne, czy łamigłówki – to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzisz się w pracy na takim stanowisku.

Od programisty wymaga się również umiejętności logicznego myślenia. Gdy tworzy kod musi wiedzieć, co powinien zrobić, aby zoptymalizować i usprawnić swoje działania.

Java i Spring

Gdy mowa o Javie, bardzo często pojawia się również termin “Spring”, na którym wielu programistów skupia swoją uwagę. Jeżeli jesteś na początku drogi, skup się na zrozumieniu Javy. Gdy poczujesz się pewnie w tym języku i poznasz sposób jego działania, możesz sprawdzić, jakie możliwości i usprawnienia daje Spring. 

Spring to framework Javovy, który warto znać – przede wszystkim dlatego, że dzięki poznaniu architektury Springa dużo łatwiej jest się odnaleźć czy pracować w innym frameworku. Spiring bardzo często pojawia się także wśród wymagań w ogłoszeniach o pracę. 

Framework to gotowy zestaw komponentów i bibliotek, które można zastosować w tworzonych przez siebie programach. W dużym uproszczeniu – zamiast wymyślać koło na nowo, korzystasz z frameworka, który daje Ci zestaw gotowych narzędzi i rozwiązań stanowiących “szkielet” Twojej aplikacji.

Wracając do Springa. To jeden z najczęściej wybieranych frameworków do tworzenia aplikacji internetowych.To właśnie dzięki swojej prostocie, a jednocześnie elastyczności Spring zyskuje popularność jako jeden z preferowanych szkieletów tworzenia aplikacji. Oferuje rozwiązania związane z bazami danych, testowaniem aplikacji czy też uwierzytelnianiem. Znajomość tego frameworka zdecydowanie ułatwia pracę w Javie – warto zainteresować się tym tematem już w trakcie uczenia się podstaw tego języka.

Co można robić z wykorzystaniem Springa? Z jego pomocą w łatwy sposób możesz napisać aplikację, która skorzysta z dowolnej bazy danych. Jeśli będziesz potrzebować integracji poprzez API innych aplikacji, Spring również Ci to umożliwi. Podobnie w kwestii zabezpieczeń aplikacji – z pomocą Springa ustawisz je w prosty, deklaratywny sposób.

Czy warto zainteresować się Javą w 2021 roku?

“Dojrzałość” Javy powoduje, że cały czas jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Wg dorocznej ankiety Stack Overflow, z tego języka korzysta na co dzień ponad 40% programistów na całym świecie. Wynika to w dużej mierze z tego, że kilkanaście lat temu wiele dużych systemów napisano właśnie w Javie, więc do dziś są one rozwijane i wspierane właśnie w tym języku. Jest to więc nadal niezwykle pożądany język programowania na rynku IT.

Jak uczyć się programowania w Javie?

Nauka Javy to praktycznie niekończący się proces. Regularnie wychodzą nowe aktualizacje i dodatki, w związku z czym nawet programiści, którzy od lat programują w Javie, nieustannie uczą się wykorzystywać możliwości tego języka.

Samo tworzenie kodu w Javie zazwyczaj rozpoczyna się od prostych aplikacji, czyli takich, które można uruchomić w konsoli – aplikacji tekstowej służącej do operowania plikami na komputerze. Aplikacje konsolowe nie mają interfejsu graficznego. W tym przypadku nacisk kładzie się przede wszystkim na składnię języka. Mniejszą rolę natomiast odgrywają tu elementy konfiguracyjne, ważne w dalszym rozwoju.

Źródła, z których możesz skorzystać w trakcie nauki, to:

Jeżeli zależy Ci na intensywnej nauce w krótkim czasie, sprawdź dzienny Bootcamp Java + Spring lub weekendowy Bootcamp Java + Spring w InfoShare Academy, gdzie trenerzy-praktycy objaśnią Ci podstawy Javy i pokażą dobre praktyki programistyczne. Na kursie czeka Cię również wiele wyzwań w postaci projektów do samodzielnego napisania.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz naukę indywidualną czy na kursie, nie zniechęcaj się! Jeden z trenerów infoShare Academy, Mateusz Przybylski, radzi by pisać, próbować, testować – nawet jeżeli kod nie działa, nie poddawaj się. Ogrom nowych informacji może przytłaczać, ale z czasem wszystko stanie się klarowne i zrozumiałe. Byle do przodu!

Back to top button