fbpx
AWSKariera w ITKurs AWS MastersKurs AWS Online

AWS Cloud Engineer – zadania i zarobki

Rola AWS Cloud Engineer staje się coraz bardziej istotna. AWS, czyli Amazon Web Services, to jedna z najpopularniejszych platform chmurowych na świecie. Oferuje szeroki wachlarz usług i rozwiązań dla przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników. AWS Cloud Engineer to osoba odpowiedzialna za projektowanie, wdrażanie i zarządzanie infrastrukturą chmurową opartą na usługach AWS. W kolejnych sekcjach artykułu dowiesz się więcej o tym, kim jest AWS Cloud Engineer, jakie są jego obowiązki, jak wygląda praca w tej roli, jakie kursy i certyfikacje są dostępne, jakie są zarobki oraz jakie inne role związane z AWS i chmurą istnieją na rynku.

Kim jest AWS Cloud Engineer?

AWS Cloud Engineer to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, wdrażanie i zarządzanie infrastrukturą chmurową opartą na usługach Amazon Web Services (AWS). AWS Cloud Engineerem staje się osoba, która posiada umiejętności techniczne oraz doświadczenie w pracy z różnymi usługami i rozwiązaniami oferowanymi przez AWS. Rola ta obejmuje zarówno tworzenie nowych rozwiązań chmurowych, jak i optymalizację istniejących środowisk.

Warto zwrócić uwagę na różnice między AWS Cloud Engineerem a innymi inżynierami chmurowymi. AWS Cloud Engineerowie specjalizują się w usługach i technologiach oferowanych przez AWS, podczas gdy inni inżynierowie chmurowi mogą pracować z różnymi dostawcami usług chmurowych, takimi jak Google Cloud Platform czy Microsoft Azure. Choć podstawowe zasady i technologie chmurowe są podobne, każdy z dostawców oferuje swoje unikalne usługi i narzędzia, co sprawia, że specjaliści w tej dziedzinie muszą zdobywać wiedzę i doświadczenie w pracy z konkretnym dostawcą.

Rola i obowiązki AWS Cloud Engineera

Wśród głównych obowiązków Cloud Engineera można wymienić:

 • projektowanie i planowanie architektury chmurowej zgodnie z wymaganiami biznesowymi i technicznymi,
 • wdrażanie i konfiguracja usług AWS, takich jak EC2, S3, RDS, Lambda czy VPC,
 • monitorowanie i optymalizacja wydajności infrastruktury chmurowej,
 • zapewnienie bezpieczeństwa danych i zgodności z przepisami,
 • automatyzacja procesów wdrożeniowych i zarządzania infrastrukturą za pomocą narzędzi takich jak CloudFormation, Terraform czy Ansible,
 • współpraca z innymi zespołami, takimi jak programiści, administratorzy systemów czy specjaliści ds. bezpieczeństwa, w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania środowiska chmurowego.

Warto zauważyć, że AWS Cloud Engineer może pełnić różne role w zależności od wielkości i struktury organizacji. W mniejszych firmach, AWS Cloud Engineer może być odpowiedzialny za całość zarządzania infrastrukturą chmurową, podczas gdy w większych przedsiębiorstwach może specjalizować się w określonym obszarze, takim jak bezpieczeństwo, sieci czy zarządzanie bazami danych.

Praca jako AWS Cloud Engineer

Praca AWS Cloud Engineer to ciekawe i dynamiczne zajęcie, które pozwala na rozwijanie umiejętności w obszarze chmury obliczeniowej. Jak wygląda typowy dzień pracy AWS Cloud Engineera? Jakie są możliwości pracy zdalnej? Sprawdźmy to.

Jak wygląda typowy dzień pracy AWS Cloud Engineer?

Praca AWS Cloud Engineer może różnić się w zależności od organizacji, jednak istnieje kilka wspólnych elementów. AWS Cloud Engineer zazwyczaj zaczyna dzień od sprawdzenia stanu infrastruktury chmurowej, monitorowania wydajności i analizowania ewentualnych problemów. Następnie może uczestniczyć w spotkaniach zespołowych, aby omówić plany na dany dzień, ustalić priorytety i koordynować działania z innymi specjalistami, takimi jak programiści czy administratorzy systemów. W trakcie dnia AWS Cloud Engineer może pracować nad projektowaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań chmurowych, optymalizacją istniejących środowisk oraz automatyzacją procesów za pomocą narzędzi takich jak CloudFormation czy Terraform. Dzień pracy może zakończyć się raportowaniem postępów i planowaniem kolejnych działań.

Jakie są możliwości pracy zdalnej dla AWS Cloud Engineer?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem chmurą obliczeniową, rośnie również liczba ofert pracy zdalnej. Praca zdalna dla AWS Cloud Engineer staje się coraz bardziej popularna, gdyż wiele zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą chmurową można wykonywać z dowolnego miejsca. Wiele firm oferuje elastyczne warunki pracy, takie jak praca w pełnym wymiarze godzin, częściowy etat czy kontrakty freelancerskie. Praca zdalna pozwala na lepsze dostosowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także daje możliwość współpracy z międzynarodowymi zespołami.

Przegląd ofert pracy dla AWS Cloud Engineer

Aby znaleźć pracę jako AWS Cloud Engineer, warto skorzystać z różnych źródeł, takich jak portale pracy, fora internetowe czy grupy dyskusyjne. Wiele firm publikuje oferty pracy na swoich stronach internetowych, a także na platformach takich jak LinkedIn czy Indeed. Przy poszukiwaniu ofert pracy warto zwrócić uwagę na wymagania dotyczące doświadczenia, umiejętności technicznych oraz certyfikacji. Ponadto, warto rozważyć możliwość pracy zdalnej, gdyż może to zwiększyć dostępność ofert pracy i pozwolić na współpracę z firmami z różnych części świata.

Jakie certyfikaty AWS są najbardziej wartościowe dla AWS Cloud Engineera?

Istnieje sporo certyfikatów wydawanych przez AWS, tzw. AWS Certification, które mogą być przydatne dla AWS Cloud Engineera. Są to m.in.:

 • AWS Certified Solutions Architect
 • AWS Certified Developer
 • AWS Certified SysOps Administrator
 • AWS Certified DevOps Engineer
 • AWS Certified Cloud security engineer

Certyfikatów AWS istnieje o wiele więcej! Posiadanie jednego lub kilku z tych certyfikatów może znacznie zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy jako AWS Cloud Engineer oraz podkreślić Twoje umiejętności i wiedzę w obszarze chmury obliczeniowej.

Jak przygotować się do egzaminu certyfikacyjnego AWS?

Przygotowanie do egzaminu certyfikacyjnego AWS może być wymagające, ale istnieje kilka strategii, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu. Po pierwsze, warto zapoznać się z oficjalnymi materiałami szkoleniowymi dostarczanymi przez Amazon Web Services, takimi jak AWS Engineer Learning czy AWS Cloud Practitioner. Sprawdź Kurs AWS Cloud Enginner od infoShare Academy, który przygotuje Cię do certyfikacji AWS.

Po drugie, warto skorzystać z dodatkowych źródeł, takich jak książki, blogi czy fora internetowe, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat certyfikacji AWS. Wreszcie, warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na praktykę, aby zdobyć doświadczenie w pracy z narzędziami i usługami AWS.

Zarobki AWS Cloud Engineera

Stany Zjednoczone oczywiście przodują w tym temacie. Zarobki AWS Cloud Engineerów w USA mogą sięgać od 80 000 do 150 000 dolarów rocznie, w zależności od doświadczenia, lokalizacji i poziomu certyfikacji. W Europie, zarobki AWS Cloud Engineera mogą wynosić od 40 000 do 100 000 euro rocznie, również zależnie od tych samych czynników.

W Polsce średnie zarobki AWS Cloud Engineer wynoszą około 10 000 – 15 000 złotych miesięcznie, jednak warto pamiętać, że te wartości mogą się różnić w zależności od miasta, w którym pracujesz oraz Twojego doświadczenia i certyfikacji.

Rozwiązania i usługi AWS Cloud

Wśród najbardziej popularnych usług aws cloud infrastructure znajdują się:

 • Amazon EC2 – wirtualne serwery, które pozwalają na skalowanie zasobów w zależności od potrzeb,
 • Amazon S3 – usługa przechowywania danych w chmurze, oferująca niezawodność i skalowalność,
 • Amazon RDS – zarządzane usługi baz danych, które ułatwiają konfigurację, skalowanie i backup danych,
 • AWS Lambda – usługa pozwalająca na uruchamianie kodu bez zarządzania serwerami, płacąc tylko za czas wykonania,
 • Amazon VPC – wirtualna sieć prywatna, która pozwala na izolację zasobów chmurowych i kontrolowanie dostępu do nich.

Zainteresowanie AWS i koncepcje chmury

Jeśli jesteś zainteresowany AWS i chciałbyś zgłębić temat cloud computing, warto poznać podstawowe koncepcje chmury. Są one niezbędne dla każdego AWS Cloud Engineera. Zrozumienie tych koncepcji pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak działają usługi AWS oraz jak można je wykorzystać w praktyce.

 • Wirtualizacja – technologia, która pozwala na tworzenie wirtualnych maszyn i zasobów na jednym fizycznym serwerze. Dzięki wirtualizacji AWS może oferować usługi takie jak Amazon EC2, gdzie użytkownicy mogą tworzyć i zarządzać wirtualnymi serwerami.
 • Skalowalność – zdolność systemu do zwiększania lub zmniejszania zasobów w zależności od potrzeb. W przypadku AWS, usługi takie jak Amazon S3 czy Amazon RDS pozwalają na automatyczne skalowanie zasobów. Ułatwia to zarządzanie infrastrukturą chmurową.
 • Elastyczność – możliwość szybkiego dostosowywania się do zmieniających się wymagań i potrzeb. Dzięki elastyczności AWS pozwala na łatwe wdrażanie nowych usług i aplikacji, a także na szybkie reagowanie na zmiany w obciążeniu systemu.
 • Bezpieczeństwo – ochrona danych i zasobów w chmurze. AWS oferuje różne narzędzia i usługi, które pomagają w zabezpieczaniu infrastruktury chmurowej. Są to m.in. Amazon VPC, AWS Identity and Access Management (IAM) czy AWS Key Management Service (KMS).
 • Model płatności za użycie – opłaty za usługi chmurowe są naliczane tylko za faktycznie wykorzystane zasoby. Pozwala to na oszczędności i elastyczność finansową. W przypadku AWS, użytkownicy płacą tylko za czas działania wirtualnych maszyn, przesył danych czy ilość przechowywanych danych.

Inne role związane z AWS i chmurą

DevOps Engineer to osoba odpowiedzialna za współpracę między zespołami deweloperskimi i operacyjnymi w celu automatyzacji procesów wytwarzania oprogramowania oraz zarządzania infrastrukturą chmurową. DevOps Engineer często korzysta z narzędzi i usług AWS, takich jak AWS CodePipeline, AWS CodeDeploy czy AWS Lambda, aby zoptymalizować procesy wdrażania i monitorowania aplikacji w chmurze. Jeśli masz już doświadczenie w IT, ale czujesz, że chcesz się dalej rozwijać, sprawdź kurs DevOps od infoShare Academy.

Data Center Technician zajmuje się utrzymaniem i zarządzaniem fizycznymi serwerami oraz innymi urządzeniami w centrum danych. W przypadku AWS, Data Center Technician może być odpowiedzialny za utrzymanie infrastruktury w jednym z wielu globalnych regionów AWS. Osoba na tym stanowisku musi posiadać wiedzę na temat sprzętu komputerowego, sieci oraz systemów operacyjnych. Ważna jest też umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów technicznych.

Data Engineer to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, budowanie i zarządzanie systemami przetwarzania danych w chmurze. Data Engineer korzysta z usług AWS, takich jak Amazon S3, Amazon Redshift czy AWS Glue, aby tworzyć skalowalne i elastyczne rozwiązania do przechowywania, analizy i przetwarzania danych. Wymagane są umiejętności programowania, znajomość technologii Big Data oraz doświadczenie w pracy z różnymi źródłami danych.

Podsumowując, AWS Cloud Engineer to osoba, która posiada umiejętności i doświadczenie w pracy z usługami chmurowymi Amazon Web Services. Różni się od innych inżynierów chmurowych specjalizacją w technologiach i narzędziach oferowanych przez AWS. Pozwala to na efektywne projektowanie, wdrażanie i zarządzanie infrastrukturą chmurową opartą na tej platformie.

Sprawdź także
Close
Back to top button