fbpx
ArtykułAWSBusinessDockerJavaJavaScript

Szkolenia dla zespołu IT. Czy warto? Jak podnieść kwalifikacje swoich developerów?

Nie ma co ukrywać: programiści to ta grupa zawodowa, która wymaga ciągłego rozwoju i podnoszenia kompetencji. Możesz prowadzić niekończącą się rekrutację na coraz wyższe stanowiska developerskie, ale możesz też wyszkolić własny zespół. Co Ci to da?

Choć wydawać by się mogło, że developerów na rynku jest całkiem sporo i z każdym rokiem ich przybywa, badania pokazują, że dziura zatrudnieniowa w obszarze specjalistów IT wcale się nie zmniejsza. Wynika to m.in. z faktu, że firmy – już nie tylko technologiczne, ale także np. z branży mleczarskiej czy automotive – poszukują w dużej mierze doświadczonych i dobrze przeszkolonych programistów.

A żeby takich znaleźć, trzeba przejść przez długi i mozolny proces rekrutacji, który i tak nie zawsze da Twojej firmie 100 % pewności, że nowy pracownik spełni Twoje oczekiwania.

Programiści – wymagania

Branża IT rządzi się swoimi prawami. Developerzy są na wagę złota, dlatego pracodawcy prześcigają się w udogodnieniach i benefitach oferowanych w ogłoszeniach o pracę.

Programiści chcą pracować zdalnie, ich warunkiem jest elastyczny czas pracy oraz zachowanie work-life balance, który nie polega wyłącznie na tym, że nikt do nich nie dzwoni po godz. 16. Chcą konkretnego wsparcia HR-owego, możliwości rozwojowych, przejrzystej struktury organizacyjnej, dobrze rozłożonej i zarządzanej organizacji pracy. A przede wszystkim – chcą dobrze zarabiać. I wiedzą, że są tego warci.

Praca z Junior Developerem

Załóżmy, że Twoja firma przeprowadziła rekrutację i zatrudniła Juniorów. Rozpoczyna wdrożenie do teamu i zapoznanie z obowiązkami. Okres próbny to ten czas, kiedy się poznajecie i możesz się przekonać, czy to właśnie ci pracownicy dostarczą Ci to, czego oczekujesz. Jeśli nie sprawdzą się po 3-6 miesiącach (w czasie których otrzymują wynagrodzenie), musisz im podziękować i… przeprowadzić rekrutację od nowa, czyli: 

  • napisać i zamieścić ogłoszenia o pracę w odpowiednich miejscach, 
  • zaangażować specjalistów ds. HR w cały proces, 
  • poświęcić czas managerów na udział w rozmowach kwalifikacyjnych, 
  • później przekazać Juniorów team leaderowi, który przez kolejne miesiące będzie ich wdrażał – najczęściej przy pomocy swojego teamu.

I nadal nie ma pewności, że tym razem jest to strzał w dziesiątkę.

Pomyśl, ile kosztuje Twoją firmę cały ten proces rekrutacyjno-wdrożeniowy? Podpowiemy: według różnych wskaźników w przypadku Juniora waha się od 20 do 30 tys. zł. Na dodatek: bez gwarancji powodzenia. Dlatego warto zainwestować w przeszkolenie Juniorów od samego początku tak, by wyposażyć ich w kompetencje i umiejętności, których Twoja firma faktycznie potrzebuje.

Oczywiście możesz też zlecić doszkolenie Juniorów już pracującym developerom, ale po przeliczeniu wartości ich godzin pracy oraz zadań, których nie wykonają, bo muszą zająć się Juniorem, ten rachunek nie będzie wyglądał optymistycznie.

Jeszcze mniej przyjemnie rysuje się perspektywa zatrudniania nowych pracowników do konkretnych projektów – koszt rekrutacji będzie taki jak za pracownika pełnoetatowego, a przecież w Twojej firmie spędzi tylko tyle czasu, ile trwa projekt.

Rozwój Mid i Senior Developera

Mid i Senior developerzy są obecnie niemal świętym Graalem na rynku. Jeśli masz ich na swoim pokładzie, to wiesz, że nie mogą stać w miejscu. Technologia rozwija się tak szybko, że specjaliści IT muszą nadążać.

Znalezienie Seniora to duże wyzwanie – proces rekrutacji prowadzonej przez firmę we własnym zakresie trwa średnio od 2 miesięcy w górę. Dlaczego tak długo? Ponieważ developer na tym etapie raczej na pewno nie jest bezrobotny. Dla porównania – rekrutacja powierzona wyspecjalizowanym, zewnętrznym podmiotom, które mają swoje bazy kandydatów, to maksymalnie 30 dni.

Senior zmieniający pracę ma wysokie oczekiwania co do wynagrodzenia. Jak pokazuje najnowszy raport Next Technology, specjalista IT przechodzący do innej firmy oczekuje nawet 20% podwyżki. Poza tym Mid czy Senior, który jest już w branży od lat, ma wypracowany swój tryb pracy i nie zawsze będzie chciał zmienić swoje przyzwyczajenia na rzecz wpasowania się do Twojego zespołu.

Szacuje się, że koszt znalezienia, zatrudnienia i wdrożenia Mida czy Seniora waha się pomiędzy 40 a 60 tys. zł (w niektórych przypadkach może sięgać nawet 80 tys. zł).

W 2021 r. firmy najczęściej poszukiwały Mid i Senior Developerów

Dlatego najlepszym wyjściem jest podnoszenie kompetencji u pracowników, których już masz w swojej firmie. Są obeznani z organizacją, a możliwość rozwoju to dla nich benefit. Tu warto dodać, że wg raportu Next Technology aż 36% programistów porzuca pracodawcę ze względu na brak perspektyw rozwojowych.

Jak zatem rozwiązać ten problem? Odpowiedź: szkol swoich pracowników!

Przeszkolenie swoich developerów to z pewnością oszczędność czasu i pieniędzy. Musimy pamiętać także o tym, że dobra rekrutacja w IT wymaga naprawdę dobrego specjalisty ds. HR, który potrafi znaleźć technologiczne perełki wśród całej fali aplikujących developerów. Możesz zatem ułatwić życie także swojemu działowi HR, który przecież ma w KPI podnoszenie kompetencji teamów i zaplanowany budżet szkoleniowy, prawda?

Przykład z ostatnich miesięcy: jedna z firm otrzymała od klienta projekt, w którym będzie musiała pracować w AWS Cloud. Niestety, żaden z developerów z zespołu nie posiada umiejętności w tym zakresie. Zamiast zatrudniać dodatkową osobę do pojedynczego projektu i przechodzić przez cały proces rekrutacji, zdecydowali się przeszkolić obecnych pracowników. Dla nich będzie to szansa na rozwój swoich umiejętności, a firma nie tylko zrealizuje projekt własnymi siłami, ale też zostanie z dobrze wyszkolonymi pracownikami – mówi Przemysław Wołosz, Key Account Manager w infoShare Academy.

Opinia firmy Currenda o szkoleniu „Java dla programistów”

Kto powinien szkolić IT?

Decydujesz się na upskilling lub reskilling swoich pracowników, bo już wiesz, że to wyjście tańsze, pewniejsze i bardziej perspektywiczne dla Twojej firmy. Na rynku jest mnóstwo szkół oferujących szkolenia – jak znaleźć wśród nich najlepszych?

1. Szukaj instytucji szkoleniowych, które specjalizują się w IT i indywidualnie podchodzą do potrzeb Twojej firmy – zaoferują Ci audyt potrzeb i na jego bazie przygotują program szkoleniowy.

2. Trenerzy prowadzący szkolenia muszą być aktywnie pracującymi developerami z udokumentowanym doświadczeniem komercyjnym. IT za szybko się zmienia, by polegać na ludziach bazujących na podręcznikach z początków XXI wieku.

3. Trenerzy muszą umieć szkolić, więc powinni mieć doświadczenie w prowadzeniu zajęć czy warsztatów.

Szkolenia dedykowane w infoShare Academy?

W infoShare Academy uczymy programowania od zera. Równolegle szkolimy także całe zespoły developerów. W tym wariancie przeszkoliliśmy już niemal 950 osób na 81 szkoleniach podczas ponad 1700 godzin. Wszystkie nasze kursy prowadzone są przez doświadczonych developerów, którzy pracują dla liderów rynku IT.

Szkolenie dedykowane z programowania jest kursem dla Twoich pracowników czy członków zespołu, którzy już potrafią kodować lub chcą się tego nauczyć. W szkoleniu dedykowanym chodzi o skupienie się na konkretnych potrzebach Waszej organizacji – zakres tematyczny dopasowywany jest za każdym razem indywidualnie. W taki sam sposób dobieramy trenerów.

Jakiś czas temu zostaliśmy poproszeni o podniesienie i wyrównanie zaawansowanych kompetencji z Angulara wewnątrz jednego z zespołów deweloperskich firmy Postdata. Team przygotowywał się do stworzenia nowej aplikacji webowej dla placówek pocztowych w oparciu o istniejące API. Wspólnie z klientem zdefiniowaliśmy cały zakres szkolenia – zostało “skrojone na miarę” w 100 procentach. Zobacz case study – z jakich modułów składał się warsztat i jakie były jego efekty:

Jak wygląda oferta?

Każda firma ma inne potrzeby, dlatego w infoShare Academy szkolimy developerów w kilku trybach.

1.     Wiesz, co już umiecie, a z czego potrzebujecie się “podciągnąć”? Szkolenia dedykowane dla zespołów układamy pod naszego klienta.

Jak to wygląda krok po kroku?

  • Przy pierwszym kontakcie przeprowadzamy analizę potrzeb – z jakich technologii potrzebujesz szkolenia? Czy zależy Ci na szkoleniu stacjonarnym, czy może preferujecie formę zdalną? 
  • Następnie przygotowujemy dla Ciebie i Twojego zespołu ofertę ze szczegółowo rozpisanym programem, który proponujemy 
  • Omawiamy ją aż do otrzymania od Ciebie akceptu
  • Umawiamy się na zajęcia – jeśli są w formie zdalnej, pracujemy na Zoomie, a jeśli na żywo, spotykamy się u nas lub u Ciebie w biurze. 

2.     Potrzebujesz szybkiego upskilla i doskonale wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Świetnie! Możesz zdecydować się na jeden z naszych gotowych programów, np. AWS Certified Solutions Architect – Associate.

3.     A może spodobał Ci się któryś z naszych kursów z regularnej oferty, ale brakuje w nim konkretnego modułu? Nie ma problemu. Wielokrotnie modyfikowaliśmy programy naszych bootcampów czy szkoleń online na potrzeby klienta.

Do tej pory zaufały nam takie firmy jak m.in. Nordea, Currenda, PWC, Onegini, Alior Bank, UBS, Postdata, Bilander.

Realizujemy szkolenia w zakresie:

Angular, Docker, Django, AWS, Git, Hadoop, TypeScript, Kubernetes, iOS, JavaScript, Vue.js, Java Platform Enterprise Edition, Android, Microsoft Azure, Node.js, Php, SQL, React Native, GCP, PowerBi, Terraform,  Python, Raspberry Pi, React, Sass, Scrum, Spring.

To co – chcesz przeszkolić swój zespół?

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach! Nie musisz wiedzieć, co konkretnie jest Wam niezbędne – wystarczy, że opiszesz wyzwania, z którymi obecnie się mierzycie jako zespół, a my pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję. 

Przemysław Wołosz

Key Account Manager

+48 730 830 801

przemyslaw.wolosz@infoShareAcademy.com

Back to top button