fbpx
ArtykułBack-endJava

Kim jest Junior Java Developer? Sprawdź, czy nadajesz się do pracy na tym stanowisku

Zastanawiasz się nad kursem programowania Java, ale nie wiesz, czy kariera jako Junior Java Developer to coś dla Ciebie? Chcesz dowiedzieć się, czym właściwie jest ten jeden z najbardziej dochodowych języków programowania i co tak naprawdę można w nim tworzyć? Oto Java w pigułce, czyli zbiór najważniejszych informacji, które pozwolą Ci zdecydować, czy ten język programowania jest dla Ciebie! Przekonaj się, czy możesz zostać Junior Java Developerem.

Czym jest Java i dlaczego nie powinno się jej mylić z JavaScript?

Zdarza się, że ludzie rozpoczynający swoją przygodę z IT mylą dwa, znacznie różniące się od siebie języki programowania tzn. Java i JavaScript. Mimo podobnej nazwy, technologie te tak naprawdę mają ze sobą niewiele wspólnego, a różnica jest zasadnicza. 

JavaScript jest językiem skryptowym, który działa głównie po stronie przeglądarki. Należy do warstwy front-end, co oznacza, że odpowiada za część systemu/oprogramowania widoczną z perspektywy użytkownika (wizualną).

mem obrazujący różnicę między językami Java a JavaScript. Tekst na grafice brzmi: Java is to javascript as Ham is to Hamster

Java natomiast jest językiem programowania, który uruchamiany jest na tzw. maszynie wirtualnej (ang. JVM – Java Virtual Machine). Jest dojrzałą i stale rozbudowywaną technologią (w marcu 2019 wyszła już 12. wersja Javy), powstałą w 1995 roku jako darmowy projekt open source’owy.

To, co ją charakteryzuje, to ogromna uniwersalność, co oznacza, że ma szereg różnorodnych zastosowań i można ją uruchomić na wielu urządzeniach. Zazwyczaj wykorzystywana jest do usług backendowych, czyli takich, które działają z dala od końcowego użytkownika i na serwerach banków, ubezpieczalni itp. wykonują ogromne ilości operacji dla setek i tysięcy klientów jednocześnie.

Java świetnie sprawdzi się również w tworzeniu aplikacji mobilnych, bo wszystkie aplikacje na Androida są specjalnym rodzajem oprogramowania javowego. Używana jest zarówno przez ogromne korporacje, jak i użytkowników indywidualnych, którzy tworzą aplikacje czysto hobbystycznie.

Dlaczego Java jest tak popularna?

Z międzynarodowego raportu Stack Overflow “Developer Survey 2019” wynika,  że Java to piąta najpopularniejsza technologia na świecie. Dane No Fluff Jobs natomiast wskazują, że w Polsce język jest drugim najczęściej występującym wymaganiem w ofertach pracy w IT.

Skąd tak duża popularność Javy? Głównym wyróżnikiem i siłą tej technologii jest ogromna społeczność skupiona wokół niej. Według danych firmy Oracle obecnie na świecie jest aż 9 milionów programistów Java. W ich szeregach znajduje się ogromna rzesza specjalistów, która stale tworzy i rozwija wszelkiego rodzaju dodatki i biblioteki, które udostępnia innym programistom. To nieoceniona pomoc szczególnie dla początkujących, ponieważ może znacznie ułatwić pracę w tym języku, a do tego wpływa na jego wciąż niemalejącą popularność.

Zastosowanie Javy

Ze względu na ogromną uniwersalność tego języka, Java sprawdzi się przy tworzeniu niemalże każdej aplikacji czy programu. Aby jednak lepiej zrozumieć, na czym polega działanie tej technologii, poniżej prezentujemy kilka przykładów jej zastosowania:

 • systemy bankowe
 • ubezpieczenia
 • systemy giełdowe
 • aplikacje mobilne
 • aplikacje do wyznaczania optymalnych tras połączeń lotniczych

O popularności Javy świadczy również fakt, że to właśnie z użyciem tej technologii stworzono znane serwisy internetowe, takie jak chociażby Netflix, Amazon, YouTube czy Linkedin. 

Jak wygląda nauka Javy?

Nauka Javy to wręcz niekończący się proces. Regularnie wychodzą nowe aktualizacje i dodatki, a programiści związani z tą technologią stale mogą uczyć się nowych rzeczy. – Na samym początku nauki, należy poznać przede wszystkim składnię tego języka, a dopiero później, z czasem uczyć się bibliotek i frameworków – podkreśla Marcin Kwiatkowski, trener w infoShare Academy. 

Tworzenie kodu w Javie zazwyczaj rozpoczyna się od aplikacji konsolowych. Jak sama nazwa wskazuje, to takie, które można uruchomić w konsoli – aplikacji tekstowej służącej do operowania plikami na komputerze. Nie mają one interfejsu graficznego, ponieważ w tym przypadku nacisk kładzie się przede wszystkim na to, co najważniejsze na tym etapie, czyli właśnie wspomnianą składnię języka, a elementy konfiguracyjne, ważne w dalszym rozwoju, grają tu mniejszą rolę. Rozwiązanie to jest bardzo dobre na start. Pomaga zobrazować, na czym polega praca Java Developera i pozwoli szybko zweryfikować, czy dana osoba odnajdzie się w tym zawodzie.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź, nadchodzący zdalny kurs Java od podstaw z trenerem na ŻYWO.

Kto odnajdzie się na stanowisku Junior Java Developera?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wygląda nauka tego języka i jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać programistą Java, warto zastanowić się, jakie osoby sprawdzą się na takim stanowisku. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że programując w back-endzie, efekty pracy są właściwie niewidoczne z perspektywy użytkownika czy klienta. Java działa po stronie serwera, tak więc polega głównie na pisaniu kodu, którego efekty są widoczne dopiero po wywołaniu wybranej funkcji. Dlatego właśnie na takim stanowisku nie odnajdą się osoby, którym zależy na wizualnych i dostrzeganych przez użytkowników aspektach swojej pracy.

Praca Java Developera wiąże się z wykorzystywaniem baz danych i tworzeniem odpowiednich algorytmów. Wymaga zdolności analitycznych i polecana jest osobom preferującym nauki ścisłe. Na takim stanowisku z pewnością odnajdą się ludzie, którzy lubią rozwiązywać problemy, a także wszelkiego rodzaju łamigłówki i zagadki logiczne. Od programisty wymaga się logicznego myślenia, ponieważ tworząc kod musi wiedzieć, co powinien zrobić, aby zoptymalizować i usprawnić swoje działania. 

Jakie cechy i umiejętności – poza programistycznymi – warto rozwijać?

Nasi trenerzy zwracają również uwagę na to, iż do pracy w Javie potrzebna jest chociażby podstawowa znajomość angielskiego. Cała dokumentacja dostępna jest głównie w tym języku, ale też dobrą praktyką jest tworzenie kodu w tym języku.

Należy pamiętać, że praca w IT jest jak gra zespołowa i nie można tu działać zupełnie indywidualnie. Według danych No Fluff Jobs, programiści Java pracują zazwyczaj w 5-10 osobowych teamach developerskich. Dlatego umiejętności miękkie odgrywają tu bardzo znaczącą rolę. Od specjalistów IT oczekuje się nie tylko, że będą potrafili dogadać się z członkami zespołu, ale także będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach dotyczących projektu. 

Warto również podkreślić, że programowanie to zajęcie dla osób, które naprawdę się tym pasjonują. Według raportu Stack Overflow Developer Survey 2019, aż 80,2% ankietowanych programistów przyznało, że kodowanie to ich hobby. Jak podkreślają nasi trenerzy – branża IT kusi wysokimi zarobkami, ale ciężko byłoby odnaleźć się w niej ludziom, którzy nie lubią swojej pracy.

Jeśli nadal nie wiesz, czy Java jest dla Ciebie – warto porozmawiać ze znajomymi, którzy pracują już na takim stanowisku. Możesz też wybrać się na bezpłatną rozmowę z konsultantem oferowaną przez infoShare Academy.

Słowniczek pojęć związanych z Javą

 • Java SE (Java Standard Edition ) – zbiór narzędzi służących do pisania aplikacji w Javie
 • Java EE (Java Enterprise Edition) –  środowisko służące do tworzenia aplikacji internetowych dla korporacji
 • JRE (Java Runtime Environment) – środowisko wymagane do uruchamiania aplikacji w Javie
 • JDK (Java Development Kit) – oprogramowanie służące do tworzenia aplikacji w Javie 
 • Java ME (Java Micro Edition) – środowisko umożliwiające tworzenie w Javie aplikacji dla urządzeń mobilnych i zintegrowanych 
 • JVM (Java Virtual Machine) – wirtualna maszyna Javy, czyli program, za pomocą którego uruchamiamy programy napisane w Javie na dowolnym urządzeniu

Źródła:

 1. https://nofluffjobs.com/blog/java-developer/
 2. https://insights.stackoverflow.com/survey/2019
 3. https://nofluffjobs.com/static_provider/raporty/rynek-pracy-it/assets/NFJ-Rynek-pracy-IT-2018.pdfBack to top button