fbpx
ArtykułDockerWywiady

Dlaczego Docker jest tak istotny? Opowiada Łukasz Lach – Senior Software Architect pracujący w GOG.com nad grą Cyberpunk 2077

Ciągła optymalizacja pracy w branży IT jest niezmiernie ważna w pracy nad projektami, które rozwija programista, DevOps czy QA na każdym poziomie zaawansowania.

Wszelkie usprawnienia wpływają bezpośrednio na ergonomię oraz przyspieszenie wdrażania projektów. A każde usprawnienie to dodatkowe oszczędności, jakie można wygenerować w firmie. Oznacza to, że stałe podnoszenie swoich umiejętności w sprawnym korzystaniu z zaawansowanych narzędzi jest bardzo wartościową walutą na rynku pracy.

Docker to otwarte oprogramowanie służące do realizacji wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego, które znacznie ułatwia poruszanie się wśród różnego rodzaju technologii i języków programowania. Ponadto jego znajomość staje się już standardem wymienianym w większości ofert pracy w IT.

Docker ma wiele zalet i jest wspaniałym rozwiązaniem dla firm każdej wielkości. Pakuje, wysyła i uruchamia aplikacje jako lekkie, przenośne i samowystarczalne narzędzie do kontenerowania. Nie jest jednak to łatwe oprogramowanie do samodzielnego opanowania w całości. Właśnie dlatego firma Docker Inc. docenia tych, których wiedza w tym zakresie jest na najwyższym z możliwych poziomów, mianując wybrańców tytułem Docker Captain.

W poniższym wywiadzie rozmawiamy z Łukaszem Lach – jedynym w Polsce i jednym z 46 Docker Captains na świecie, na co dzień pracującym jako Senior Software Architect nad grą Cyberpunk 2077, który w infoShare Academy już niebawem poprowadzi autorski program szkoleniowy Docker Masters.


Przeczytanie tego wywiadu zajmie ci 7 minut. 

Senior Software Architect pracujący w GOG.com / CD Projekt, trener programistów i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, prelegent konferencyjny, konsultant bezpieczeństwa. Łukasz, jak zarządzasz swoim czasem, aby realizować postawione sobie cele i co motywuje Cię do działania?

Odnajduję się w swojej codziennej pracy, którą dopełniam, tworząc projekty prywatnie. Nadal czerpię taką samą satysfakcję z „tworzenia”. Od planowania, programowania, testowania, poprawiania, aż do uruchomienia dla ludzi – jak na samym początku.

O zarządzaniu czasem, w moim przypadku, niewiele można powiedzieć. Muszę jednak przyznać, że nad najfajniejszymi prywatnymi projektami – command-not-found.com, cmd.cat czy warsztatem Docker Extensive Workshop – pracowałem po nocach.


Jesteś jedynym w Polsce oraz jednym z tylko 46 certyfikowanych Docker Captains na świecie. Co trzeba zrobić, aby zdobyć taki tytuł? Jaki trzeba mieć zakres wiedzy, doświadczenie i jak wygląda taki egzamin?

Docker Captains to grono ludzi wybieranych przez samego Dockera, istnieje dedykowany zespół ludzi, który pozwala nam się rozwijać, szkolić, poznawać przekrojowo zastosowania Dockera i jego działanie od środka, uczestniczyć w planowaniu i testowaniu kolejnych wersji wraz z zespołem ich programistów.

W moim przypadku otrzymałem propozycję zostania Docker Capitanem po konferencjach DockerCon, na których prezentowałem i prowadziłem warsztat. Fajną przygodą było poprowadzenie na tej konferencji sesji gry Docker Quiz, którą stworzyłem na to wydarzenie, a w którą grało jednocześnie prawie 300 osób.

Łukasz Lach podczas wystąpienia na konferencji Just DevOps.
Łukasz Lach podczas wystąpienia na konferencji Just DevOps.

Co skłoniło Cię, aby iść w kierunku zostania Docker Captain i dołączenia do tak prestiżowej i elitarnej grupy specjalistów?

Potencjał, który zauważyłem w Dockerze, w prostocie jego wykorzystania, a jednocześnie ogromnych możliwościach w codziennej pracy, rozwoju, testowaniu znalezionych na Internecie projektów wszelkiego typu, a w końcu organizacji pracy całych zespołów i automatyzacji wszystkiego. 


Na platformie edukacyjnej infoShare Academy będziesz tworzył niebawem kurs Docker Masters. Kto Twoim zdaniem w szczególności powinien poznać i zgłębiać tajniki Dockera i dlaczego opanowanie Dockera jest tak istotne w pracy programisty?

Docker jest wymieniany w ponad połowie ofert pracy w IT. Nawet jeśli w niektórych z tych firm nie korzysta się z niego na produkcji, to prawdopodobnie istnieje on na etapie developmentu, budowania czy testowania aplikacji.

Docker znacznie obniża próg wejścia do różnego rodzaju technologii i języków programowania. Wykonując kilka razy komendę „docker run” możemy na czystej maszynie uruchomić odpowiednio skonfigurowane serwer www, bazę danych, serwer cache, nawet inny system operacyjny – do testów, szybkiego stworzenia projektu, a przede wszystkim do nauki. Większość, jeśli nie prawie wszystkie technologie wymienione w przeglądanych przez Ciebie ofertach pracy w IT ma swoje obrazy Dockerowe. 

Dla mnie na początku przygody z Dockerem cudowne było to, że jeśli znajdę ciekawy projekt na GitHubie i jest w nim plik Dockerfile lub docker-compose.yml, to pojedynczą komendą jestem w stanie go bezproblemowo uruchomić, a kolejną w całości zamknąć i usunąć z dysku. W pracy w zespole fajne jest to, że Docker zbliża do siebie programistów, QA i administratorów – bo wszyscy mogą pracować na tym samym obrazie Dockerowym projektu i uzyskują te same wyniki na każdym systemie operacyjnym.


Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z branżą IT, ile lat już trwa? Jak wyglądała Twoja ścieżka rozwoju, aż do momentu zostania Senior Software Architect w grupie CD Projekt?

Na poważnie, to kiedy zacząłem pisać artykuły do PHP Solutions w wieku 17 lat i byłem częścią zespołu tłumaczącego dokumentację PHP na język polski. Pozwoliło mi to kompleksowo poznać ten język programowania. Potem była pierwsza praca, w Gadu-Gadu gdzie przeszedłem od programisty do Głównego Architekta. Przez pewien czas zajmowałem się bezpieczeństwem dla kilku banków, francuskiego lotniska i Virgin Mobile. 

Z kolei praca w branży gier i GOG.com pozwala mi wykorzystać całą zdobytą wiedzę, a przy tym daje niesamowitą satysfakcję przy pracy z takimi projektami jak Cyberpunk 2077 czy GWENT: The Witcher Card Game.

Dowiedz się więcej na temat kursu Docker Masters!
Sprawdź szczegóły! »

Pamiętasz, co było punktem zwrotnym w Twojej karierze zawodowej?

Moja pierwsza praca, w Gadu-Gadu, gdzie nauczyłem się pracy przy rozbudowanych projektach – web, desktop, czyli przede wszystkim sam komunikator, radio internetowe Open.FM, a także MVNO, bo nie wiem, czy pamiętacie, ale istniała kiedyś sieć GaduAIR – tak więc przy projektach, z których korzystają miliony osób dziennie. Ta skala była wtedy niesamowita i pozwoliła mi zyskać ogrom wiedzy i doświadczenia.


Czy będąc na seniorskiej pozycji nadal poświęcasz czas na rozwój swoich kompetencji?

Dobrze mi idzie z dzieleniem się wiedzą, prowadzeniem warsztatów i webinarów. Staram się rozwijać w tę stronę, szukam nowych ciekawych form pracy zdalnej podczas zajęć i aktywizacji uczestników, pracuję też nad intonacją i dykcją.


Gdzie najczęściej poszukujesz inspiracji i uzupełnienia swojej wiedzy?

Całe życie byłem samoukiem, stąd konferencje, bootcampy czy inne tego typu wydarzenia są dla mnie głównie okazją do networkingu i poznania, czy zajarania się nowym tematem. Zdobytą wiedzę i nowe technologie weryfikuję sam w praktyce, najlepiej w kontenerze Dockerowym, dla bezpieczeństwa i wygody.


Co mógłbyś doradzić zarówno zaczynającym swoją karierę w IT jak i tym, którzy są w tej branży od dawna?

Nie lubię dawać rad innym. Najważniejsze według mnie jest to, aby odnajdywać w sobie tę pasję i zajawkę, którą czuliśmy, pisząc pierwszy program, stronę czy komendę w terminalu – jeśli nie na co dzień w pracy, to raz na jakiś czas, przy okazji wartościowych prelekcji na konferencjach czy prywatnych projektach. Tak poznałem Dockera i wybrałem go jako kierunek dalszego rozwoju 4 lata temu. W codziennej pracy z kolei ważne jest wiedzieć, co wpisać w Google.


Jaki jest Twój najbliższy cel zawodowy i czego możemy Ci życzyć w najbliższej przyszłości?

Najbliższe i jednocześnie przysłaniające wszystko inne jest wydanie Cyberpunka 2077 (10 grudnia). Ale tu nie musicie mi niczego życzyć, to ja mogę Wam życzyć dobrej zabawy!

Dziękuję za rozmowę.


Docker Masters
Dołącz do załogi najbardziej kompleksowego programu szkoleniowego Dockera w Polsce stworzonego przez jedynego w Polsce Docker Captain oraz jednego z 46 takich ekspertów na świecie!
Back to top button