fbpx
ArtykułKariera w ITRaport

Ile zarabiają programiści?

Branża IT kojarzy się z rynkiem pracownika, atrakcyjnymi benefitami, a przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Widełki płacowe w ogłoszeniach na stanowiska developerskie robią wrażenie. Jednak jak to wygląda w przypadku osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy? Ile zarabiają programiści „na starcie”? Sprawdź, jak kształtują się zarobki programistów w zależności od lat doświadczenia oraz która specjalność jest najlepiej płatna.

Najlepiej płatne technologie w branży IT

1. Backend

Według raportu stworzonego przez portal No Fluff Jobs, najlepiej płatną specjalizacją w 2018 roku jest backend. Mediana wynagrodzeń początkujących programistów, czyli osób z doświadczeniem mniejszym niż dwa lata wynosi 4500 zł*. W przypadku pracowników z większym stażem pracy, tj. od 2 do 5 lat wynagrodzenie wzrasta niemal dwukrotnie i mediana wynosi tu 8500 zł. U najbardziej doświadczonych specjalistów natomiast (czyli powyżej 5 lat doświadczenia) wartość ta kształtuje się na poziomie 12 700 zł.

Wśród technologii backendowych najlepiej płatnymi są kolejno Spring, Java oraz .NET. Mediana widełek oferowanego wynagrodzenia, w przypadku pierwszej z nich wynosi od 8 000 do 14 000 zł brutto na umowie o pracę oraz od 12 000 do nawet 17 000 zł netto na kontrakcie B2B**.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź, nadchodzący zdalny kurs Java od podstaw z trenerem na ŻYWO

2. Fullstack

Drugą wysokopłatną specjalizacją w branży IT jest fullstack. Mediana wynagrodzeń Juniorów (tj. osób z doświadczeniem mniejszym niż dwa lata) wynosi tu 4000 zł. W przypadku Midów (pracowników ze stażem od 2 do 5 lat) stawka ta jest dwukrotnie wyższa. U Seniorów (osób z doświadczeniem większym niż 5 lat) mediana kształtuje się na poziomie 11 000 zł.

3. Frontend

W rankingu najlepiej płatnych specjalności w IT, tuż za backendem oraz fullstackiem znalazł się frontend. Mediana zarobków osób z najmniejszym doświadczeniem wynosi tu tyle samo, co w przypadku fullstacka. W przypadku Midów wartość ta kształtuje się na poziomie 7800 zł, a Seniorów – 12 000 zł.

Wśród technologii frontendowych, zdecydowanie najbardziej dochodowe są kolejno: Angular, React oraz JavaScript. Mediana widełek oferowanego wynagrodzenia osób specjalizujących się w pierwszym z nich wynosi od 9 000 do 15 000 zł brutto na umowie o pracę oraz od 11 000 zł do 15 000 zł netto na kontrakcie B2B.

Różnicę w zarobkach programistów w zależności od specjalności oraz lat doświadczenia obrazuje poniższy wykres:


Zarobki programistów w zależności od specjalizacji i doświadczenia

Czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia programistów

Analizując, ile zarabiają programiści, warto wziąć pod uwagę nie tylko specjalizację, ale także aspekty takie jak forma zatrudnienia, lokalizacja czy wielkość firmy. W przypadku rodzaju umowy, coraz więcej programistów decyduje się na kontrakt B2B. Przy takiej formie współpracy pracodawca jest w stanie zaproponować największe wynagrodzenie “na rękę”. Przykładowo – mediana wynagrodzeń Backend Developerów zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę wynosi 7075 zł brutto, a w przypadku specjalistów pracujących na B2B – 9000 zł netto na fakturę na firmę.

Biorąc pod uwagę lokalizację, obecnie największe zarobki odnotowuje się w województwach mazowieckim (mediana: 8500 zł) oraz pomorskim (mediana: 8325 zł). Analizując natomiast wielkość firmy, najlepszymi pensjami cieszą się pracownicy dużych firm, zatrudniających więcej niż 50 osób.

Ile zarabiają programiści na starcie w IT?

Wynagrodzenie programistów znacznie zmienia się w zależności od lat doświadczenia. Dodatkowo, coraz więcej osób wkraczających na rynek pracy IT zauważa, że brakuje ofert pracy dla ludzi bez lub z niewielkim doświadczeniem, a o rynku pracownika można mówić dopiero w przypadku Midów i Seniorów. Dostrzegając to swego rodzaju błędne koło, gdzie mimo ogromnego zapotrzebowania na doświadczonych specjalistów, firmy nie dają szansy zatrudnienia początkującym powstała akcja Początki w IT bez ściemy, popularyzująca przyjmowanie do pracy Juniorów. W ramach tej inicjatywy firmy IT opublikowały ponad 300 ofert dla początkujących, a doświadczeni eksperci branżowi stworzyli masę materiałów na temat wiedzy, pracy oraz rekrutacji w IT. Wszystko po to, aby wesprzeć oraz pomóc osobom stawiającym pierwsze kroki w branży. Inicjatywę wspiera także infoShare Academy, której trenerzy m.in. zaangażowali się w cykl Q&A z pytaniami od kandydatów.

Umiejętność kodowania jest w cenie, czego dowodem są chociażby zaprezentowane powyżej stawki oferowane specjalistom IT. Szacuje się, że za dwa lata w Europie brakować będzie około 800 tysięcy programistów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi wiąże swoją przyszłość właśnie z branżą informatyczną.

*Uwzględnione stawki to pensje miesięczne – brutto na umowę o pracę lub netto na fakturę (bez VATu). Dane pochodzą z raportu płacowego No Fluff Jobs “Zarobki w branży IT w 2018 roku”.
** Dane pochodzą z ogłoszeń ogłoszeń opublikowanych na portalu nofluffjobs.com w drugim kwartale 2018 roku.

Back to top button