Czy programista powinien znać język angielski?

12.09.2018

Artykuł

Nie od dziś wiadomo, że praca programisty wymaga gotowości do ciągłej nauki i podnoszenia kwalifikacji.  Poza umiejętnością programowania, developer powinien być też dokładny, dobrze organizować swój czas, a także potrafić pracować w zespole. Coraz ważniejsze stają się też umiejętności miękkie, w tym komunikacyjne. Praca projektowa w branży IT najczęściej organizowana jest zgodnie z metodykami zwinnymi (ang. agile), które zakładają częste zmiany, a co za tym idzie intensywną komunikację i wymianę wiedzy.

Spotkania, daily, conf-calle, stand-upy, raporty

Coraz więcej firm technologicznych działających w Polsce to firmy międzynarodowe, w których zespoły rozsiane są po całym świecie. Standardem komunikacji jest zazwyczaj język angielski. Sytuacja, w której Twój szef w ogóle nie mówi po polsku, nikogo już nie dziwi. A przecież trzeba przekazać informację o postępie prac, ustalić, jakie zadania umieszczamy w najbliższym sprincie, czy najzwyczajniej zgłosić problem i opracować jego rozwiązanie. Osobie, która nie zna j. angielskiego trudno będzie funkcjonować w takich warunkach.

Składnia języków programowania

Komendy wielu języków programowania w dużej mierze czerpią z j. angielskiego, to najczęściej konkretne zwroty lub ich pochodne, np. while, foreach, print, not found, itd. Ponadto wielu pojęć związanych z programowaniem w ogóle się nie tłumaczy i funkcjonują one w języku polskim (i innych) jako wyrazy obce (np. debugging). Oczywiście znajomość angielskiego nie jest konieczna, żeby programować, jednak jego znajomość znacznie przyspiesza proces nauki i pomaga zrozumieć to, co dzieje się w kodzie.

Dokumentacja, tutoriale, podcasty, blogi

Technologia w branży IT zmienia się bardzo szybko. Niektórzy żartują, że po dłuższym urlopie trzeba się ponownie wdrażać, bo w tym czasie mógł pojawić się nowy framework lub biblioteka. Niezależnie od tego, ile jest w tym prawdy, jedno jest pewne – programista uczy się bezustannie. Skąd czerpać wiedzę? Dokumentacja, blogi, screencasty, tutoriale. Sporo ciekawych materiałów jest w języku polskim, ale niestety… jest to niewielki procent tego, co jest dostępne w języku angielskim. Co więcej, materiały po angielsku są najczęściej najbardziej aktualne. Znajomość tego języka będzie więc zdecydowanie pomocna, jeżeli chcemy trzymać rękę na pulsie.

Dzielenie się wiedzą

Pisanie oprogramowania jest tylko częścią pracy programisty. Bardzo istotnym elementem pracy jest komentowanie kodu i dokumentowanie oprogramowania, a te zazwyczaj warto pisać w języku angielskim – chociażby ze względu na pracę w międzynarodowym zespole. Coraz częściej firmy oraz jej pracownicy chcą też pochwalić się efektami swojej pracy i w ten sposób budować swój ekspercki wizerunek. W związku z tym programiści często występują na meetupach lub konferencjach dzieląc się swoim doświadczeniem. Prezentacje często są nagrywane i można jest potem obejrzeć np. na YouTube – łatwo się domyślić, że prezentacje w j. angielskim trafią do szerszego grona odbiorców.

Praca zdalna

Warto wspomnieć, że polscy programiści dość często pracują jako tzw. freelancerzy dla firm spoza Polski, zazwyczaj są to firmy z zachodniej Europy, Skandynawii, czy Stanów Zjednoczonych. Znajomość j. angielskiego jest warunkiem koniecznym, aby taką pracę bądź zlecenie otrzymać.

Rozmowy rekrutacyjne

Dobra znajomość angielskiego coraz częściej jest podstawową umiejętnością decydującą o wyniku rozmowy rekrutacyjnej. Wiele rozmów przeprowadza się w całości lub w większej części po angielsku. Co więcej – znaczna część procesów rekrutacyjnych składa się z kilku etapów, często są to rozmowy z managerami, którzy pracują poza Polską i nie znają j. polskiego.

Podsumowując, znajomość j. angielskiego nie jest warunkiem koniecznym, aby programować, ale na pewno swobodne posługiwanie się tym językiem pomaga w codziennej komunikacji, pozwala szybciej i skuteczniej podnosić swoje kompetencje, daje większe możliwości na rynku pracy oraz zwiększa szanse na wyższe zarobki.

Autor: Paweł Malik,
http://facebook.com/talkersi
https://talkersi.pl