fbpx
ArtykułKariera w ITPoradniki

5 porad, jak szukać pracy w branży IT

Prawdą jest, że w branży IT brakuje specjalistów.  Nieprawdą jest, że praca sama Ciebie znajdzie – zwłaszcza na początku, kiedy nie masz jeszcze za dużo doświadczenia. Jak szukać pracy w branży IT by było to skuteczne?

Do szukania pracy warto się przygotować tak naprawdę jeszcze zanim zabierzesz się za przeglądanie ogłoszeń. Na początku polecam zadbać o swoje zawodowe wizytówki, o których pisałam w artykule: 3 wizytówki programisty. W tym artykule pokażę Ci, jak szukać pracy w branży IT jako początkujący developer.

1# Znajomi, znajomi i jeszcze raz znajomi!

Warto rozpuścić wieść o tym, że szukasz pracy wśród swoich znajomych. Możliwe, że wokół siebie masz osoby, które pracują w branży IT albo nawet w firmach z innych branży, które również mają działy IT. Nie ma nic złego w tym, by znajomi wspomnieli o Tobie w swoim miejscu pracy. I tak czeka Cię rozmowa rekrutacyjna, być może zadanie rekrutacyjne, a wynik procesu i tak zależy od Ciebie. Nie musisz obawiać się, że ktoś uzna “a ten Kowalski to Ci pracę załatwił”. W branży IT takie polecenia są naturalne. Dodatkowo w wielu firmach funkcjonuje system poleceń. Oznacza to, że Twój znajomy otrzyma bonus finansowy, jeśli zostaniesz w firmie dłużej niż 3 miesiące (dokładny okres uzależniony jest od konkretnej firmy z branży).

2# Poznaj firmy IT w swoim mieście

Po kilku latach pracy w branży IT kojarzy się nazwy większości firm z okolicy. Na początku jednak prawdopodobnie nie będziesz potrafić wymienić nawet trzech. Warto poszukać spisu firm, które znajdują w największych kompleksach biurowych w Twoim mieście. Takie informacje znajdziesz często na stronach internetowych konkretnych biurowców. Sprawdź, które firmy są firmami IT, a następnie odszukaj te firmy w Internecie. Na ich stronach internetowych często znajdziesz zakładkę “kariera”, a tam aktualne ogłoszenia o pracę. Obserwuj również profile tych firm na Facebooku i LinkedIn. Znajdziesz tam oferty pracy, które wcale nie muszą być umieszczone na portalach typowo rekrutacyjnych.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź, nadchodzący zdalny kurs Java od podstaw z trenerem na ŻYWO.

3# Rola social media w procesie rekrutacji

Podczas szukania pracy musisz zaprzyjaźnić się ze wspomnianym już wcześniej portalem LinkedIn. Większość rekruterów IT właśnie tam szuka kandydatów. Co możesz zrobić, aby wzmocnić swoją pozycję?

  • zadbaj o dokładne uzupełnienie swojego profilu – możesz poprosić znajomego, by ocenił czy po Twoim profilu widać, że chcesz się rozwijać w branży IT (zwróć szczególną uwagę na nagłówek, informacje o ukończonych kursach oraz informacje o wykorzystywanych przez Ciebie technologiach i narzędziach),
  • poszerzaj swoją sieć kontaktów – możesz zapraszać nie tylko osoby, które znasz, ale też tych, którzy są związani z Twoją branżą np. rekruterów, trenerów programowania itp.,
  • napisz do rekruterów z firm IT krótką wiadomość, że szukasz pracy – jest szansa, że to właśnie Ciebie zaproszą na rozmowę, ponieważ bardziej utkwisz w ich pamięci niż osoby, które tylko przysłały CV.

LinkedIn to nie tylko tablica z ogłoszeniami o pracę. To także miejsce, gdzie możesz znaleźć ciekawe artykuły, materiały wideo czy informacje o eventach.

Wiele firm IT prowadzi naprawdę ciekawe profile na Facebooku. Warto je obserwować, ponieważ możesz dowiedzieć się z nich o kulturze pracy, możesz zobaczyć na zdjęciach jak wygląda biuro, jak świętują urodziny, ale także znaleźć informacje kiedy np. organizują speed dating, czyli szybkie rekrutacje, na które jednego dnia może przyjść wielu kandydatów.

Polecam także dołączyć do dedykowanych grup na Facebook’u i tam obserwować oferty pracy. Przykładowe grupy:

4# Portale z ogłoszeniami

Oprócz portali, na których możemy znaleźć oferty pracy z różnych branży, polecam też te dedykowane IT. Jednym z takich portali jest Just Join IT, gdzie znajdziesz ogłoszenia pogrupowane ze względu na konkretne technologie lub ze względu na poziom zaawansowania wymagany na danym stanowisku. Warto dokładnie się w nie wczytać, ponieważ zawierają one także informacje o formie zatrudnienia czy wysokości wynagrodzenia. Inną platformą, na którą trzeba wejść szukając pracy jest
No Fluff Jobs
, która działa w bardzo podobny sposób. Dodatkowo prowadzą bloga, na którym znajdziesz artykuły zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących specjalistów.

Absolwenci infoShare Academy często pytają mnie, czy mogą aplikować też na stanowiska, na które nie spełniają wszystkich wymagań. No i to zależy 🙂 Jeśli w ogłoszeniu jest wyraźnie napisane że np. znajomość konkretnego frameworka jest wymaganiem koniecznym, a Ty go akurat nie znasz, to raczej nie ma sensu aplikować. Nie polecam też aplikowania na stanowiska seniora, jeśli jesteś juniorem. Jeśli jednak spełniasz ponad połowę wymagań, ale brakuje Ci doświadczenia komercyjnego, to nic nie zaszkodzi zaaplikować. Zdarza się, że firmy wstawiają jedno ogłoszenie np. na Mid Developera, a tak naprawdę szukają także Junior Developera. Rekruterzy wiedzą, że i tak otrzymają CV juniorów, więc jednym ogłoszeniem, które w większości przypadków są płatne, tak naprawdę mogą zamknąć dwa procesy rekrutacyjne.

Przeczytaj także:
3 wizytówki programisty

5# Eventy, meetupy, konferencje – udzielaj się w społeczności

Sprawdź czy w Twoim mieście odbywają się spotkania dedykowane branży IT. Część z nich odbywa się w formie wykładowej, inne zakładają zdobycie praktycznych umiejętności i przyjmują formę warsztatów. Uczestniczenie w takich spotkaniach to nie tylko możliwość zdobycia nowej wiedzy, ale też szansa na poznanie przedstawicieli firm. Informacji o tego typu wydarzeniach szukaj na Evenea, Meetup, Crossweb.

Do szukania pracy proponuję podejść kompleksowo i działać na wielu frontach jednocześnie. Jest szansa, że dzięki temu znajdziesz pracę szybciej niż jakbyś ograniczył się tylko do jednej drogi.

Jeżeli masz jakieś sprawdzone porady, których nie uwzględniłam w artykule, a które pomogą w odpowiedzi na pytanie jak szukać pracy w branży IT – daj znać! Chętnie dołączymy je powyższej listy w ramach aktualizacji artykułu.

Autor:
Paulina Ziomek

Paulina Ziomek
Psycholog, Konsultant HR

Sprawdź także
Close
Back to top button