fbpx
JavaKariera w ITWywiady

4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć szukając pracy jako Junior Java Developer

Szukasz pierwszej pracy jako Junior Java Developer? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje szanse wśród innych kandydatów.

1# Najważniejsze biblioteki i frameworki Javy, których warto się nauczyć

Jeśli chcesz pracować jako Java Developer, sama znajomość języka Java nie wystarczy. Warto uzupełnić swoją wiedzę o przynajmniej kilka podstawowych bibliotek. Nasi trenerzy: Marcin Kwiatkowski i Karol Lotkowski wybrali 5 najważniejszych z nich.

Które biblioteki Javy sprawdzą się na początku?

  • Hibernate – służy do realizacji warstwy dostępu do bazy danych
  • Spring – szkielet tworzenia aplikacji, głównie webowych
  • Maven / Gradle – narzędzie służące do budowania i zarządzania zależnościami od innych bibliotek javowych
  • Lombok – biblioteka ułatwiająca definiowanie klas, służąca do szybszego pisania
  • JUnit – narzędzie służące do przygotowywania testów jednostkowych aplikacji

Kiedy już zapoznasz się z wyżej wymienionymi bibliotekami, warto przeglądać na bieżąco oferty pracy i sprawdzać, jakie są najczęstsze wymagania pracodawców. Aby jak najszybciej dostać pierwszą pracę jako Junior Java Developer, to właśnie tym powinieneś się kierować, wybierając naukę poszczególnych bibliotek, frameworków czy narzędzi.

2# Gdzie szukać pracy?

Jeśli posiadasz już podstawowe umiejętności programowania w Javie i znasz najważniejsze biblioteki, możesz zacząć rozglądać się za pierwszą pracą.

Od czego zacząć? Przede wszystkim przejrzyj portale branżowe dedykowane branży IT, takie jak No Fluff Jobs. Znajdziesz tam więcej konkretnych informacji niż w standardowych ogłoszeniach, ponieważ serwis wymaga od pracodawcy uzupełnienia stworzonego na potrzeby branży formularza, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące technologii, wymagań i metodyki pracy. Kolejną ciekawą opcją są grupy na Facebooku z pracą w IT. Jest ich coraz więcej i skupiają się wokół określonej technologii, miasta czy wysokości zatrudnienia.

Nie zapominaj także o założeniu konta w serwisie LinkedIn – dobrze uzupełniony profil może sprawić, że wkrótce specjaliści od HR sami zaproponują Ci udział w jednej z prowadzonej przez nich rekrutacji.

3# Co zrobić, aby dostać pierwszą pracę jako Junior Java Developer?

Nasi trenerzy podkreślają, że najważniejsze w znalezieniu pracy jako programista są pasja oraz praktyka, która stanowi aż 90% sukcesu.

Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, warto mieć swoje portfolio chociażby w postaci konta na GitHubie. Im więcej projektów za Tobą, tym większe szanse na wzbudzenie zainteresowania rekruterów.

Między innymi z tego właśnie względu warto wziąć udział w kursie programowania Java w infoShare Academy, ponieważ nauka w naszej szkole polega m.in. właśnie na tworzeniu dużego projektu, którym w przyszłości można się pochwalić przed potencjalnym pracodawcą.

4# Ile zarabia Java Developer?

Pamiętaj, że Twoja pierwsza pensja może mieć wpływ na kolejne. Z tego względu dobrze przeanalizuj, która oferta będzie dla Ciebie najbardziej korzystna i czy kwota oferowana przez daną firmę jest stawką rynkową.

No Fluff Jobs, zarobki programistów Java wyglądają naprawdę obiecująco. Juniorzy (czyli zazwyczaj osoby z doświadczeniem mniejszym niż dwa lata) mogą liczyć na wynagrodzenie od 5 000 zł do 8 000 zł brutto.

Specjalistom z większym stażem pracy (tzw. Mid lub Regular) proponuje się stawki rzędu 9 000 zł – 14 900 zł brutto.

Seniorzy zarabiają zazwyczaj w granicach 12 000 zł – 17 000 zł. Jednak jak podkreślają nasi trenerzy – w tym przypadku górna granica może być znacznie wyższa. Wynagrodzenie najbardziej doświadczonych Java Developerów czasem przekracza nawet 30 000 zł.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź, nadchodzący zdalny kurs Java od podstaw z trenerem na ŻYWO

Podsumowanie

Decydując się na pierwszą pracę w IT, warto na bieżąco przeglądać ogłoszenia. Dowiesz się, jakie są najczęstsze wymagania oraz stawki oferowane przez pracodawców z Twojego miasta. Nawet jeśli w danym momencie nie znalazłeś oferty dla siebie, nie poddawaj się!

Zapotrzebowanie na programistów jest tak ogromne, że z pewnością wkrótce znajdziesz wymarzoną pracę!

Powodzenia!


Źródła:
https://nofluffjobs.com/blog/java-developer/

Sprawdź także
Close
Back to top button