fbpx
ArtykułBack-endJava

Nauka Javy – 10 powodów, że warto

Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z programowaniem i zastanawiasz się nad nauką Javy? Zapytaliśmy naszych trenerów, co wyróżnia ten język i dlaczego warto zdecydować się właśnie na niego. Sprawdź, jakie są ich zdaniem najważniejsze cechy Javy i co sprawia, że jest ona taka wyjątkowa.


1. Popularność

Największym plusem Javy, na jaką zwracają uwagę Java Developerzy, jest jej popularność. Potwierdzają to dane firmy Oracle, według których obecnie na świecie jest aż 9 milionów programistów specjalizujących się w tym języku. Co więcej, według najnowszych danych No Fluff Jobs, Java znajduje się na pierwszym miejscu języków backendowych. I to zarówno jeśli chodzi o popularność wśród kandydatów, jak i firm, które poszukują developerów.

wykres od No Fluff Jobs prezentujący najpopularniejsze backendowe języki programowania poszukiwane przez pracodawców - java jest na pierwszym miejscu, więc nauka Javy może zaprocentować w przyszłości

Technologia ta wystąpiła aż w 31,2% ofert opublikowanych w branżowym portalu o pracę w 2019 roku, znacznie wyprzedzając kolejne języki znajdujące się w tym zestawieniu. Skąd tak wysoki wynik? – Java ma bardzo dużo trwających już od dawna projektów. Dzięki czemu znalezienie pracy jako Java Developer jest stosunkowo łatwe, ponieważ na rynku nie brakuje ofert na to stanowisko – objaśnia Hubert Pieśniak, Software Engineer w EPAM Systems.

2. Stabilność

Java istnieje na rynku od wielu lat i mimo wielu częstych aktualizacji (obecnie dostępna jest już jej 13 wersja), jest bardzo dojrzałym i stabilnym językiem. Co to oznacza? – To, co napiszemy dzisiaj w Javie, najprawdopodobniej będzie działało również za kilka lat, a co więcej, nie będziemy mieli problemów z kompilacją – wyjaśnia Hubert.

3. Szeroki dostęp do bibliotek i frameworków

Popularność omawianego języka wiąże się również z faktem, że większość dużych systemów posiada już gotowe biblioteki w Javie. Jest to bardzo pomocne, ponieważ jeżeli Java Developer w pewnym momencie napotka na jakiś problem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko uda mu się go rozwiązać. – Programiści Javy mogą liczyć na ogromne wsparcie. Wystarczy przeszukać dobrze wyniki w Google oraz pytania na StackOverflow, aby znaleźć rozwiązanie naszego problemu – gwarantuje Hubert.

4. Wsparcie społeczności

Jeżeli okaże się, że jednak nie znalazłeś w sieci rozwiązania Twojego problemu – nic straconego. Społeczność Javy nie tylko jest bardzo liczna, ale przede wszystkim niezwykle pomocna. Wystarczy, że opiszesz swój problem na StackOverflow, forum skupiającym programistów lub wybranej grupie na Facebooku poświęconej temu językowi, a w zaledwie kilka minut możesz uzyskać już pierwsze wskazówki od swoich kolegów po fachu.

5. Wsparcie dużych korporacji

Wiele korporacji i dużych przedsiębiorstw wciąż inwestuje w rozwój Javy. W związku z czym możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nic nie zagraża jej popularności oraz wysokiej i stabilnej pozycji na rynku.

6. Uniwersalność

Kolejną ważną cechą tego języka jest jego ogromna uniwersalność i szerokie zastosowanie.
Java jest tak naprawdę wszędzie. Za jej pomocą można napisać właściwie każdą aplikację i stronę internetową – tłumaczy Tomasz Woliński, Java Developer, twórca bloga stormit.

Javę spotkamy przede wszystkim w branży finansowej, bankowej i ubezpieczeniowej, ale nie tylko. Język ten znajduje również zastosowanie w dopiero rozwijających się dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i wiele innych.

7. Zadowolenie osób, które wybrały ten język

Nasi trenerzy dodają, że programiści, którzy zdecydują się programować w Javie, są zazwyczaj bardzo zadowoleni ze swojego wyboru, co niekoniecznie zdarza się w przypadku innych języków. To bardzo ważne, ponieważ programowanie wymaga dużego zaangażowania i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Jeżeli nie będziesz pasjonatem tego języka, ciężko będzie Ci się zmotywować do dalszej nauki w tym zakresie.

8. Możliwość korzystania z darmowej wersji

Mimo iż od momentu wydania wersji 11, wprowadzono płatne wersje Javy, język ten nadal jest dostępny również za darmo, jako projekt open source.

9. Ogromna liczba dostępnych projektów

Kiedy przejrzymy oferty publikowane w popularnych serwisach z ogłoszeniami o pracę, utwierdzimy się w przekonaniu, że Java to jeden z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców język programowania.

Java Developerzy nie mogą narzekać na brak ofert i mogą śmiało przebierać w firmach, w których chcą pracować. Tak naprawdę, osoby posiadające jakiekolwiek komercyjne doświadczenie w Javie nie muszą nawet przeglądać portali z ogłoszeniami o pracę, żeby dostać wysyp nowych ofert od rekruterów, którzy głównie przesyłają wiadomości z nowymi propozycjami zawodowymi za pośrednictwem LinkedIna.

10. Zarobki

Analizując, dlaczego warto skupić się właśnie na Javie, ciężko pominąć także wysokość wynagrodzenia oferowanego osobom programującym w tym języku. Według danych serwisu No Fluff Jobs, zarobki Juniorów wynoszą od 5 000 zł do 8 000 zł brutto. Kwota ta zwiększa się wraz z latami doświadczenia, bowiem tzw. Midom proponuje się stawki rzędu 9 000 zł – 14 900 zł, natomiast Seniorom od 12 000 zł do 17 000 zł brutto. Najlepsi w tym fachu mogą liczyć na oferty od firm będących w stanie zaproponować nawet 30 tys. zł.

To co, może to właśnie Ty zostaniesz kolejnym Java Developerem? Jeśli chcesz zmienić swoje życie i zdobyć pierwszą pracę jako programista Java – już teraz zapisz się na najbliższy kurs w infoShare Academy w trybie dziennym lub zdalnym, który kompleksowo przygotuje Cię do tego zawodu!

Back to top button