TERMIN
Ustalamy indywidualnie
CZAS
32h / 4 dni
CENA
Ustalamy indywidualnie
Szkolenie zostało opracowane, aby zapewnić uczestnikom jak najlepszy sposób szybkiego, ale jednocześnie solidnego poznawania zagadnień chmury AWS, które są wymagane do zdania egzaminu przeznaczonego dla chmurowych architektów na poziomie podstawowym. Szkolenie trwa 4 dni a jego agenda została opracowana zarówno dla osób które już wcześniej korzystały z chmury AWS i szukają skutecznego sposobu na uporządkowaniu swojej wiedzy i przystąpieniu do egzaminu, jak i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z chmurą AWS. W ramach szkolenia, uczestnicy przechodzą przez szereg modułów, które mają za zadanie wyćwiczyć w nich dobre praktyki projektowania i budowy systemów w ramach platformy AWS.
Szkolenie przeznaczone jest dla każdego, kto:
chce przygotować się do zdania egzaminu kończącego się uzyskaniem certyfikatu „AWS Certified Solutions Architect – Associate”
chce szybko i solidnie poznawania zagadnień chmury AWS, które są wymagane do zdania egzaminu przeznaczonego dla chmurowych architektów na poziomie podstawowym.
jest programistą, analitykiem danych, administratorem sieci lub bezpieczeństwa
chce przekonać się, co łączy takie firmy jak Tinder, AirBnB, GE, Samsung, McDonalds, LOT, Onet i inne!
Poznasz budowę chmury AWS oraz jej najważniejsze elementy, czyli regiony, strefy dostępności i punkty brzegowe. Będzie to istotne, aby zrozumieć dobre praktyki, których należy przestrzegać projektując i budując systemy oraz aplikacje w AWS, aby zapewnić ich wysoki poziom dostępności.
Przyjrzymy się najważniejszym usługom sieciowym, których znajomość jest niezbędna do tego, aby budowane systemy charakteryzowały się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa. Przyjrzymy się również sposobom łączenia chmury oraz własnej infrastruktury w przypadku planowania systemów hybrydowych.
AWS to ponad 200 usług i mimo, że większość z nich nie ma z serwerami wirtualnymi dużo wspólnego, to jednak zobaczymy i przetestujemy, jak wygląda tworzenie serwerów wirtualnych w chmurze, zarządzanie nimi oraz konfigurowanie popularnych grup autoscalingownych – umożliwiających dostosowywanie ilości serwerów do faktycznych potrzeb.
Przyjrzymy się różnym sposobom przechowywania danych w chmurze, począwszy od przechowywania danych obiektowych po bazy danych różnego przeznaczenia. Analiza danych będzie kolejnym tematem, któremu przyjrzymy się w szczegółach i przekonamy się, jak analizować dane szybko i sprawnie wykorzystując dedykowane usług chmurowe.
Zarządzanie środowiskami chmurowymi to jedno z najważniejszych zagadnień chmurowych, zatem nie obejdzie się bez przeglądu dobrych praktyk w tym temacie właśnie z tematem śledzenia i kontroli kosztów.
Przetestujemy sposoby budowania nowoczesnych aplikacji, wykorzystując rozwiązania oparte o konteneryzację, serverless oraz sztuczną inteligencję.
przygotujesz się do egzaminu AWS Certified Solutions Architect – Associate
Dzień: 1
Moduł 1: AWS z lotu ptaka
Czyli o globalnej infrastrukturze AWS. Przegląd głównych elementów infrastrukturalnych z jakich składa się chmura AWS oraz powodów, którymi należy się kierować przy ich wyborze.
Przegląd najważniejszych usług, które wpływają na prawidłowe projektowanie systemów chmurowych pod względem bezpieczeństwa. W ramach tego modułu omawiamy takie zagadnienia jak:
Dzień: 2
Moduł 3 Moc obliczeniowa w AWS
Czyli o tym jak uruchamiać własne aplikacje w chmurze w oparciu o serwery wirtualne (EC2), usługi typu Platform as a Service (Beanstalk), konteneryzacja (ECS/EKS) oraz usług serverlessowe (Lambda/Fargate)
Moduł 4: Chmurowe Bazy Danych
AWS to platforma, w ramach której mamy do dyspozycji ponad 14 różnego rodzaju baz danych. Podczas tego szkolenia przyjrzymy się kilku z nich, które są niezbędne do prawidłowego projektowania aplikacji chmurowych, w tym:
Moduł 5: Gdzie przechowywać dane?
Każdy rodzaj aplikacji i systemu potrzebuje miejsca do przechowywania danych. Podobnie jak w przypadku innych domen, tak i tutaj, mamy jednak do czynienia z szeregiem usług, które służą do przechowywania danych a zrozumienie charakterystyki różnych modeli przechowywania danych jest kluczowe do prawidłowego zrozumienia i projektowania aplikacji w chmurze. W ramach tego modułu przyjrzymy się:
Dzień: 3
Moduł 6: Zagadnienia Sieciowe
Każdy projekt aplikacji w chmurze powinien rozpocząć się od zweryfikowania jak będzie wyglądała topologia sieciowa oraz jak użytkownicy będą uzyskiwali dostęp do aplikacji. Podczas tego modułu przyjrzymy się szeregu usług, które mają za zadanie odpowiedzieć na te i inne pytania.
Moduł 7: Migracja – nie zawsze mamy możliwość rozpoczęcia od czystej kartki i zaprojektowania zupełnie nowej aplikacji od podstaw w chmurze. Migracja jest naturalnym elementem dla wielu aplikacji. Podczas tego modułu przyjrzymy się:
Dzień: 4
Moduł 8: Chmurowe koszty – w tym module przyjrzymy się sposobem na optymalizację oraz audyt kosztów chmurowych.
Moduł 9: Chmurowa Analityka – chmura daje niesamowite możliwośći jeśli chodzi o analizę danych. Do prawidłowego projektowania aplikacji chmurowych warto jednak znać kilka głównych elementów i usług, które mogą okazać się nieocenione przy ich projektowaniu.
Moduł 10: Integracja, integracja, integracja
Jednym z fundamentów budowy aplikacji w chmurze, jest przestrzeganie zasady decouplingu – czyli rozdzielania poszczególnych funkcjonalności aplikacji. W tym module przyjrzymy się jak wygląda to w praktyce z wykorzystaniem usługi SNS oraz SQS
Tomasz Stachlewski
CEE Senior Solutions Architecture Manager at Amazon Web Services (AWS)
Od niemal 10 lat wspomaga polskie firmy w wędrówce chmurowej, poprzez prowadzenie dedykowanych warsztatów chmurowych, budowaniu oraz weryfikacji systemów, które mają zostać przeniesione albo zbudowane od podstaw w chmurze AWS. Jedna z nielicznych osób na świecie posiadających wszystkie certyfikacje chmurowe AWS (13) – pozwalające mu pełnić rolę eksperta, jeśli chodzi o tematy związane z chmurą. Wielokrotny prelegent na polskich i międzynarodowych konferencjach, oraz wielki zwolennik podejścia serverless jeśli chodzi o budowanie nowoczesnych systemów i aplikacji chmurowych.