fbpx
ArtykułFront-end

Zdalne zaawansowane szkolenie z Angulara

Case study: Postdata

Przygotowanie Zespołów deweloperskich do stworzenia nowej aplikacji webowej dla placówek pocztowych w oparciu o istniejące API. Takie zadanie stało przed klientem, który, w okolicznościach obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 i mimo początkowej chęci przełożenia szkolenia w czasie – zdecydował się na zaawansowane zdalne szkolenie z Angulara. Przeczytaj, jak przebiegła nauka i co mówią jego uczestnicy.

Klient: Postdata

Działa na rynku od 1995 roku, wykorzystując światowe standardy technologii informatycznych do aktywnego wspierania biznesu
i rozwoju Poczty Polskiej. Są twórcami Systemu Poczta+, który umożliwia:

 • rejestrację sprzedaży usług pocztowych, finansowych
  i handlowych,
 • obsługę ekspedycji przesyłek pocztowych (paczki i listy),
 • parametryzację operacji wykonywanych przez placówkę pocztową,
 • obsługę działalności handlowej (sprzedaż towarów,
  znaczków i druków),
 • rozliczenia kasjerów i zakończenie dnia pracy urzędu pocztowego.

Wyzwanie Klienta

Cel:
Przygotowanie Zespołów deweloperskich do stworzenia nowej aplikacji webowej dla placówek pocztowych w oparciu o istniejące API.

Problem:
Aby zrealizować postawione zadanie, należało podnieść i wyrównać zaawansowane kompetencje w obszarze frameworka Angular. Zakres szkolenia musiał zostać dostosowany do istniejących w firmie rozwiązań technologicznych, w tym API. Cały zakres szkolenia z Angulara został zdefiniowany przez naszych doświadczonych programistów wspólnie z infoShare Academy i prowadzącym Michałem Michalczukiem. Już sam ten fakt powodował, że szkolenie to miało być czymś wyjątkowym dla naszych zespołów. – mówi Grzegorz Cysewski, dyrektor portfela projektów w Postdata.

Z epidemią w tle – kryzys decyzyjny

Case study Postdata - szkolenie z Angulara

Decyzja o rozpoczęciu szkolenia z Angulara we współpracy z infoShare Academy została podjęta tuż przed początkiem pandemii koronawirusa i przed wprowadzeniem w życie rozporządzenia dotyczącego ograniczenia społecznych kontaktów. W tym czasie infoShare Academy szybko przeszła na zdalny tryb nauczania na swoich kursach przy użyciu platformy Zoom i z udziałem trenera prowadzącego zajęcia na żywo, więc mimo pandemii umożliwiała przeprowadzenie szkolenia.

Zaproponowaliśmy Klientowi przeprowadzenie szkolenia z Angulara w trybie zdalnym. Początkowo Postdata nie była przekonana do tego pomysłu i zasugerowano, aby szkolenie przełożyć na moment, kiedy zagrożenie epidemiczne zmaleje i trening będzie można odbyć w trybie szkolenia stacjonarnego. Szybko jednak okazało się, że moment ten może nastąpić dopiero za kilka miesięcy. W związku z tym, za naszą namową i po dokładnym naszkicowaniu tego, jak przebiega u nas nauka w trybie zdalnym, Klient zdecydował się na podjęcie ryzyka i rozpoczęcie szkolenia z Angulara z trenerem na żywo, bez wychodzenia z domu.

Case study Postdata Grzegorz Cysewski

Grzegorz Cysewski – dyrektor portfela produktów w Postdata
Pomysł na zaawansowane szkolenie z Angulara wypłynął
z zespołów produkcyjnych Postdata, przed którymi postawiono zadanie budowy nowej aplikacji webowej dla placówek pocztowych. (…) W międzyczasie okazało się, że ze względu na sytuację epidemiczną szkolenie to nie może odbyć się w tradycyjny sposób. Początkowo zdecydowałem, żeby je odłożyć, jednak wkrótce okazało się, że oznacza to odłożenie szkolenia prawdopodobnie o kilka miesięcy. Namówiony przez Andrzeja, mimo wielu wątpliwości, zdecydowałem się przymierzyć do organizacji szkolenia w formie zdalnej. Ostatecznie szkolenie odbyło się jedynie tydzień później niż początkowo planowaliśmy.

Krok po kroku – przebieg zdalnego szkolenia z Angulara

W szkoleniu udział wzięli uczestnicy z Gdańska, Wrocławia i Bydgoszczy. Zdalne szkolenie z Angulara obejmowało 40 godzin i trwało 5 dni, rozciągnięte w czasie, między 30 marca, a 9 kwietnia.

Co istotne, szkolenie podzielone zostało na dwa osobne tygodnie, aby uczestnicy mogli zgłębić nowe zagadnienia w czasie weekendu. Każdego dnia szkoleniowego (8:00 – 16:00) przewidziany był czas na krótkie przerwy regeneracyjne.

Z czego składało się szkolenie?

 • Trener, ekspert w Angularze, dostępny dla uczestników szkolenia również po godzinach zajęć.
 • Materiały szkoleniowe zamieszczone na GitHubie.
 • Sprawdzona i wielokrotnie przetestowana platforma Zoom.
 • Nagrania video ze szkolenia dostępne po jego zakończeniu.
 • Analiza poziomu zadowolenia uczestników – w trakcie i po szkoleniu.
 • Pełne wsparcie techniczne związane z obsługą platformy Zoom przed przystąpieniem do nauki oraz w trakcie jej trwania.
Case study Postdata - szkolenie z Angulara

Program szkolenia

PIERWSZEGO dnia zajęliśmy się zagadnieniami związanymi
ze strukturą aplikacji. W rezultacie kursanci dowiedzieli się, jaki kierunek wyznacza Ivy, omówione zostały kwestie wielkości aplikacji oraz dobra struktura aplikacji.

Dzień DRUGI był poświęcony dobrym praktykom pracy w Angularze, poruszono takie zagadnienia, jak: „wydajna praca z mechanizmem detekcji zmian Angular”, „jak unikać pułapek w rxjs”, „zarządzanie nawigacją w aplikacji”.

TRZECIEGO dnia testowaliśmy aplikację Angular i dynamiczne formularze.

Dzień CZWARTY to omówienie State Management w Angularze.

Dzień PIĄTY składał się z zagadnień związanych z rozwijaniem biblioteki komponentów oraz ze strukturą dużego projektu.

Rezultat szkolenia

Case study Postdata - szkolenie z Angulara
 • 5 dni zdalnej nauki z trenerem na żywo
 • zgłębienie zagadnień dotyczących zarządzania stanem aplikacji (Akita, NgRx, NGXS)
 • poznanie nowoczesnego spojrzenia na architekturę aplikacji, z uwzględnieniem dostępnych technologii
 • likwidacja obaw wobec zdalnej formy nauki

Co mówią uczestnicy?

Case study Postdata Mateusz

Mateusz – uczestnik szkolenia
Szkolenie z Angulara, które prowadził Michał Michalczuk pozwoliło utrwalić posiadaną wiedzę, zapoznać się z obowiązującymi na rynku praktykami. (…) Do idei szkolenia online początkowo podchodziłem sceptycznie, jednak jak się okazało moje obawy były niesłuszne. Z pomocą platformy Zoom całość szkolenia została przeprowadzona bez żadnych problemów, nie miałem także wrażenia, że coś straciłem w stosunku do tradycyjnej formy.

Case study Postdata Krzysiek

Krzysiek – uczestnik szkolenia
Ważnym elementem szkolenia z Angulara było nowoczesne spojrzenie
na architekturę aplikacji, z uwzględnieniem dostępnych technologii. W tym kontekście przyjrzeliśmy się: sposobom budowania struktury aplikacji, popularnym praktykom, zagadnieniu zarządzania stanem, nx, czy bibliotece komponentów.  (…) Część z nas obawiała się, że zdalna forma utrudni odbiór, natomiast Michał (Michał Michalczuk) wykorzystał możliwości Zoom’a dzięki czemu forma była ciekawa.  Prowadzący odpowiadał na postawione pytania najczęściej pokazując od razu skutki konkretnych rozwiązań (livecoding).

Co mówią: trener oraz dyrektor portfela produktów?

Case study Postdata trener

Michał Michalczuk – trener
Pytania, które zadawałem sobie podczas przygotowania do szkolenia obracały się wokół tego jak sprawić by przez tak długi czas, będąc zdalnie, utrzymać zainteresowanie kursantów, nie zabić interakcji oraz tłumaczyć różne pojęcia, nie mając do dyspozycji tablicy czy możliwości gestykulacji. (…) Obawiałem się, że forma zdalna utrudni mi ekspresję, a uczestnikom odbiór. Moje wątpliwości pewnie były słuszne, ale zbierając feedback od uczestników wiem, że udało mi się zrobić to dobrze, na wysokim poziomie..

Case study Postdata Grzegorz Cysewski

Grzegorz Cysewski – dyrektor portfela produktów w Postdata
(…) Szkolenie z Angulara okazało się ogromnym sukcesem zarówno dla naszych zespołów, jak i organizatorów. Uczestnicy szkolenia podkreślają wysoki profesjonalizm prowadzącego oraz to, że forma zdalna
w niczym nie uszczupliła odbioru merytorycznego. (…) Tym samym przekonaliśmy się, że nawet w tych dziwnych czasach można podtrzymać aktywność szkoleniową naszych zespołów produkcyjnych, nie zwalniając tempa ich rozwoju. Jest to absolutnie zgodne z wartościami naszej firmy:
Odpowiedzialność, Współpraca, Rozwój.

Co my na to?

Case study Postdata Andrzej Kiesz

Andrzej Kiesz – CEO infoShare Academy
Zmigrowanie szkolenia z formy stacjonarnej na zdalną było dla nas sporym wyzwaniem w kilku obszarach. Chodzi nie tylko o interakcję między trenerem i uczestnikami, ale także o kwestie techniczne (łącze, jakość audio/video, dzielenie ekranu), poziom skupienia uwagi, czy indywidualne warunki do nauki, które w przypadku każdego z uczestników były inne.


Bardzo zależało nam, aby spełnić oczekiwania Klienta. Chcieliśmy pokazać, że efekt szkolenia zdalnego może być nie niższy niż efekt szkolenia stacjonarnego. Wyniki ankiet pokazały, że udało się spełnić ten cel. Kluczowe było tu doświadczenie trenera, który efektywnie potrafił wykorzystać możliwości platformy. Jestem też wdzięczny Klientowi, że podjął ryzyko, zaufał nam i zdecydował się na formę zdalną.

Czym kierowaliśmy się we współpracy?

 • Maksymalne dostosowanie programu szkolenia do potrzeb klienta – stworzenie programu szkolenia na drodze współpracy trenera i uczestników szkolenia. W rezultacie Klient otrzymał szkolenie „szyte na miarę”.
 • Zaproponowanie platformy, która byłaby najbardziej zbliżona do spotkań na żywo i dawałaby największe możliwości interakcji z uczestnikami.
 • Monitorowanie poziomu satysfakcji uczestników szkolenia podczas jego trwania – reagowanie na wszelkie uwagi (ankiety każdego dnia, które robił trener) oraz nasze wewnętrzna ankieta po pierwszym tygodniu szkolenia.

Szkolenia zdalne w infoShare Academy

Szkolenie zdalne to pełnowymiarowe szkolenie, które przeprowadzamy na odległość. Z dogodnego dla uczestników miejsca dołączają oni do platformy infoShare Academy, gdzie szkolenie odbywa się na żywo. Co za tym idzie, program szkolenia jest taki sam jak podczas szkolenia stacjonarnego, więc zachowuje ono swoją jakość merytoryczną.

Uczestnicy mogą wchodzić w interakcję z trenerem, zadawać pytania w formie ustnej i pisemnej (na czacie) – mają więc stały kontakt z mentorem i innymi kursantami. Organizacja szkolenia zdalnie pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem sali, dojazdem uczestników i trenera, czy opłaceniem noclegów.

Chcesz zorganizować szkolenie dla swojego Teamu?
Sprawdź naszą ofertę i napisz do nas

Dlaczego warto?

 • Twoi pracownicy mogą rozwijać swoje umiejętności bez wychodzenia z domu – dzięki temu oszczędzasz na kosztach dojazdu, zakwaterowania, czy wynajmu sali.
 • Zajęcia odbywają się na żywo przy zachowaniu pełnej interakcji między trenerem i uczestnikami, co umożliwia m.in udostępnianie kontroli nad komputerem w obie strony.
 • Zapewnisz pracownikom bezpieczną formę rozwoju kompetencji, by mogli poszerzać wiedzę w komfortowy sposób.

Sprawdź także
Close
Back to top button