fbpx
Projekty kursantów

Projekt kursantów: Pyszne.pl

Rynek dostaw jedzenia w 2020 roku był wart prawie 10 mld zł. W 2020 (w porównaniu do 2019) urósł aż o 42%! Pandemia tylko przyspieszyła i tak wysokie tempo wzrostu. Restauracje, które nie potrzebowały dowozić jedzenia, ponieważ świetnie sobie radziły lokalnie, zostały do tego zmuszone przez sytuacje na rynku związaną z obostrzeniami pandemicznymi. 

Konkurencja na rynku jest ogromna. W Polsce istnieje wiele firm, które codziennie walczą o ten ogromny rynek i o uwagę klienta. Jednym ze sposobów na taką walkę jest dostarczanie klientowi jak najlepszego doświadczenia w kontakcie z marką

https://www.stava.eu/pl/raport-rynek-dowozow-2021/

Zespół M63 na Bootcampie UX Desiggner postanowił wykonać redesign aplikacji Pyszne.pl. W skład zespołu weszły: Arleta, Paulina, Katarzyna i Marta. Zespół pracował nad aplikacją podczas Bootcampu UX Designer w infoShare Academy,który trwał 7 miesięcy.

Skład zespołu

Geneza projektu

Projektantki z M63 postanowiły wykonać redesign aplikacji Pyszne.pl z kilku powodów. Podczas pandemii znacząco wzrósł odsetek użytkowników korzystających z dowozu jedzenia oraz fakt, że każdy członek zespołu w mniejszym lub większym wymiarze korzystał z tej aplikacji. UX Designerki postawiły hipotezę, że głównymi grupami docelowymi aplikacji są ludzie młodzi (19-24 lat) oraz osoby pracujące (25-40 lat), co znajduje poparcie w raportach dotyczących rynku dostaw jedzenia w Polsce.

Badania z użytkownikami

Pierwszym etapem projektu było przeprowadzenie badań z użytkownikami. Zespół przeprowadził 18 wywiadów pogłębionych oraz ankietę, w której udział wzięło 58 osób. Badania z użytkownikami to świetny sposób na dowiedzenie się jakie bolączki mają klienci i czego oczekują od aplikacji. Nie inaczej było tym razem. Główne problemy, na jakie zwrócili użytkownicy to: nieoczywisty czas dostawy, wyszukiwanie restauracji, dodawanie adresu dostawy oraz płatność. 

Prawie wszyscy respondenci w badaniach wskazali brak czasu jako główny powód korzystania z dostaw jedzenia online. 48 z 58 badanych korzysta z aplikacji mobilnych do zamawiania jedzenia. 

Dla lepszego zrozumienia użytkownika oraz procesu, jaki musi przejść aby zamówić jedzenie, zespół przygotował User Flows oraz User Journey. Rozpisanie całego procesu, jaki przechodzi użytkownik, pomaga znaleźć te etapy składania zamówienia, które sprawiają największy problem.

Persony

Z dotychczasowych badań przeprowadzonych przez zespół, wyłoniły się dwie persony, które później reprezentowały użytkowników przy projektowaniu aplikacji. Dzięki personom, które były stworzone na podstawie wiedzy uzyskanej w badaniach, łatwiej było można walidować pomysły i sprawdzać, czy będą one odpowiadać potrzebom użytkowników.

Pierwszą personą jest Zabiegana Ania, 31 lat, która jest zajęta swoją karierą Team Leaderki i nie może poświęcić zbyt dużo czasu na przygotowywanie posiłków. Najważniejszym czynnikiem dla Ani jest czas zamówienia. Powinno przyjść szybko. Drugą personą jest Studiujący Wojtek, 25-letni student. Najważniejsze dla Wojtka jest, aby jedzenie było na jego kieszeń. Ważny okazał się też dostęp do promocji i możliwość zamawiania grupowego z podziałem kosztów.

Burza mózgów

Po opracowaniu person zespół przeprowadził wewnętrzne warsztaty UX. UX Designerki wygenerowały aż 24 pomysły w tym kreator dań, zamówienia grupowe, w których każdy zamawiający może zapłacić za siebie (podział rachunku) i dodawanie dań oraz restauracji do ulubionych.

Do wyłonienia najlepszych pomysłów, które są pożądane przez użytkownika, zespół skorzystał z metody MSCW, która polega na przypisaniu funkcjonalności do grup: Must, Should, Could i Won’t. Tak zostały wyłonione te funkcje, które znajdą się w przyszłej aplikacji.

W Must, czyli w grupie funkcji, które muszą się znaleźć w aplikacji, znalazły się m.in. Asystent Pyszne.pl, zamówienia grupowe i wyszukiwanie dań po daniu i podział płatności.

Asystent Pyszne.pl

Jest to główna funkcjonalność, która ma być przedmiotem projektu. Funkcja polega na ułatwieniu użytkownikowi wybrania dania w 3 prostych krokach. Asystent ma za zadanie zaoszczędzenie czasu przy wyborze dania. Dzięki spersonalizowanym wynikom wyszukiwania użytkownik szybko jest w stanie wybrać restaurację oraz danie.

Zamówienia grupowe

Kolejną funkcją, która ma sprawić, że aplikacja odniesie sukces, jest funkcjonalność zamówień grupowych. Funkcja pozwala na złożenie zamówienia w kilka osób i podzielenie się kosztami takiego zamówienia. Idealnie nadaje się to na imprezy, gdzie często zamawiamy jedynie wspólnie, a później jest problem z rozliczeniem tego zamówienia. Podział kosztów, ma też pozytywnie wpłynąć na wielkość zamówienia.   

Testy użyteczności

Następnym etapem jest sprawdzenie, czy funkcje Asystenta oraz Zamówień grupowych są zrozumiałe i funkcjonalne dla użytkownika. Zespół przeprowadził testy na grupie 6 osób. Testujący otrzymali po 4 zadania, które mieli wykonać w celu przetestowania aplikacji. Dodatkowo została przetestowana wyszukiwarka oraz filtry.

Badania potwierdziły słuszność implementacji kluczowych funkcjonalności. Testujący pozytywnie ocenili zaprojektowane funkcje. Asystent okazał się szybkim i pomocnym procesem zamawiania, a zamówienia grupowe znacząco ułatwiają rozbicie płatności.

Testujący aplikację użytkownicy zasugerowali, przydatność samouczków tłumaczący działanie asystenta i procesu zamawiania grupowego przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Dodatkowo zespół postanowił też wprowadzić pośredni status zamówienia: oczekiwanie. Ważnym aspektem dla testujących było także dodanie zakładki ze zdrowymi daniami – zakładka FIT, czyli wyszukiwanie dania o konkretnej kaloryczności.

Prezentacja projektu

Bootcamp UX Designer w infoShare Academy

Coraz większa konkurencja na rynku sprawia, że firmy stawiają na użyteczność swoich aplikacji. To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na dobrych specjalistów od UX. Naucz projektować się skuteczne interfejsy i zostań UX Designerem.

Dla kogo? Dla osób, które chcą sprawnie nauczyć się projektować skuteczne interfejsy użytkownika. Podczas intensywnych zajęć dowiesz się, w jaki sposób projektować i testować dobry UX. Zobaczysz warsztat profesjonalnych projektantów UX.

👉 Weekendowy bootcamp UX Designer (przebranżowienie)

Co możesz robić po bootcampie? Poznaj historie naszych absolwentów!

👉 Elektronikę zamienił na programowanie – historia Jarosława Witowskiego

👉 Zamiast zarządzać finansami rozwija zagraniczną aplikację – historia Magdy Kłopotek

👉 Architektka wnętrz, która została programistką – historia Julii Łojek

👉 Od tancerza do programisty – historia Wiktora Jagiełło

Back to top button