fbpx
C# / .NETHistorie AbsolwentówPoczątki programowaniaWywiady

Azymut na IT: Od Counter Strike’a do programisty C#

Odnalazł swoją pasję już jako nastolatek, ale potrzebował kilku lat by programowanie stało się jego sposobem na życie. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce zwiedzając jej najpiękniejsze zakątki. Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy z absolwentem bootcampu C#/.Net, Markiem Wilkiem.

Marku, skąd pojawiło się u Ciebie zainteresowanie programowaniem?

Miałem przyjemność zobaczenia czym jest programowanie w liceum, a nawet trochę już w gimnazjum. Grywałem kiedyś w Counter Strike na prywatnych serwerach. Bawiłem się trochę w pisanie modów. To były pierwsze, średnio udane zalążki programowania, ale mocno rozbudziły moją ciekawość.

Czym zajmowałeś się, zanim zacząłeś programować na poważnie?

Studiowałem relacje międzykulturowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, a zawodowo to robiłem wszystko i nic. Często zmieniałem pracę, próbowałem nowych rzeczy. Ciekawiło mnie jak się pracuje w różnych miejscach czy też branżach np. latem pracowałem przy pakowaniu plastikowych opakowań na tiry, a zimą na stacji benzynowej. 

Jak w Twoim życiu pojawiło się infoShare Academy?

To totalny przypadek. Gdy wybuchła pandemia sytuacja zaskoczyła wszystkich, a najbardziej chyba edukację, która nie potrafiła się zmierzyć z problemem na taką skalę. Zajęcia na studiach były niedopracowane, ciągle mieliśmy problemy z połączeniem. Nie ukrywam, że wzbudzało to we mnie frustrację. By nie zwariować zacząłem szukać dla siebie jakiś alternatyw. Wtedy kolega podesłał mi webinar o C# przygotowanym przez infoShare Academy i dalej już jakoś poszło. Jednak od decyzji, że chcę iść na kurs, a do momentu zakupu kursu minęło trochę czasu. Kurs się rozpoczął a ja nadal się na niego nie zapisałem.

Czy dobrze rozumiem, że dołączyłeś do kursu C#, który już trwał?

Tak, samym pomysłem pójścia na kurs byłem bardzo podjarany, ale do momentu decyzji o zakupie minęło trochę czasu, w związku z czym rozpocząłem zajęcia trzy tygodnie później niż pozostali uczestnicy.

Udało Ci się nadgonić materiał? Jak to zrobiłeś?

Korzystałem z nagrań z kursów, które wcześniej już się odbyły. Zrobiłem je offline. Przerobiłem prework, a w trzecim tygodniu odrabiałem zajęcia, na których już byłem, ale ze względu na podstawowe braki nic z nich nie zrozumiałem 🙂 Poświęciłem się w 200 % temu, by nadrobić zaległości, no i się udało.

Dlaczego wybrałeś akurat bootcamp? 

Patryk Szwemmer (trener iSA) wygrał moje serduszko na webinarze, dlatego się zapisałem :). Posłuchałem też co ma do powiedzenia dziewczyna, która skończyła podobny kurs i tym mnie zachęciła. Wtedy nawet do głowy mi nie przyszło, że raptem rok później będę w tym samym miejscu co ona. 

Jak się przygotowywałeś do kursu?

Akurat gdy podejmowałem decyzję o dołączeniu, byłem u narzeczonej a mój pobyt tam trwał ponad miesiąc, a nie miałem wtedy dostępu do dobrego sprzętu, więc pierwszy miesiąc jakoś sobie musiałem poradzić w trochę gorszych warunkach i dopiero po powrocie przesiadłem się na mój własny PC. Jednakże miałem  duże wsparcie w Agnieszce z działu obsługi kursantów, która zawsze pomagała, wytłumaczyła i pokierowała co robić dalej.

Nie przeszkadzało Ci, że będziesz się uczył zdalnie?

Dla mnie było to nawet lepsze rozwiązanie. Nauka zdalna na studiach wyglądała tak, że wykładowcy sami nie wiedzieli jak do tego podejść i dopiero później zostały wdrożone jakieś lepsze rozwiązania. Nie było z nimi kontaktu, nie można było się zadzwonić, porozmawiać. Zupełne przeciwieństwo tego co spotkało mnie w infoShare Academy. Nie mieszkam w Gdańsku i logistycznie było mi łatwiej uczestniczyć w kursie zdalnym.

Gdzie teraz pracujesz? Na czym polega Twoja praca?

Pracuję w firmie Night Woods założył ją Bartosz Szczepański z Wrocławia. Dał ogromną szansę juniorom bez komercyjnego doświadczenia, w tym mnie. Same początki pracy to była jedna wielka nauka, i tak już pozostało, pomimo tego, że programuję to cały czas mam okazję uczyć się czegoś nowego.

W jaki sposób ją zdobyłeś? Pamiętasz, jak wyglądał proces rekrutacji?

W trakcie 3-4 miesięcy wysłałem około 40-50 CV do różnych firm. Rozmów kwalifikacyjnych miałem 0. Dostałem jedno zadanie rekrutacyjne do zrobienia, które zawaliłem, bo nie skupiłem się na testach. Tutaj rada z mojego doświadczenia: Jeżeli zrobisz całą funkcjonalność nie zapominaj o testach. Dużo pracodawców skupia się na testach. Sama funkcjonalność aplikacji jest ok, ale jednak trzeba umieć to wszystko testować.

Bartek pojawił się dzięki infoShare Academy. Dokładnie to Ala, z którą współpracowaliśmy w szkoleniu umiejętności HRowych zadzwoniła do mnie z zapytaniem czy jeszcze szukam pracy, ponieważ ma dla mnie ofertę od zaprzyjaźnionego z infoShare Academy człowieka. 

Chwilę później zadzwonił sam Bartek. Rozmowa była dość luźna – nie było wielu pytań technicznych. Pokazał mi kod i prosił bym opisał co się tam dzieje. Po tygodniu dostałem telefon z pozytywnym wynikiem rekrutacji. Tak się cieszyłem, że pół osiedla mnie słyszało. 

Myślisz, że jest coś co mogłoby przyspieszyć proces rekrutacji?

Na pewno warto jest mieć własny projekt. Gdybym miał podjąć decyzję o kursie jeszcze raz na pewno poprosiłbym któregoś z trenerów by pomógł mi wymyślić pomysł na aplikację, którą robiłbym poza bootcampowym projektem. Teraz wiem, że własny projekt to na rynku rekrutacji duża przewaga. 

 Uważasz, że programowanie jest dla każdego? Każdy może się go nauczyć?

 I tak i nie, osoba, która chce się nauczyć po prostu będzie z uporem szła w tę stronę, to czy się odnajdzie na rynku IT zależy w dużej mierze od niego samego. Najważniejsze to żeby się nie zniechęcać. Ja już się nie śmieję z żartu, że na 100 CV dostanę może 3 odpowiedzi, bo rzeczywiście to przeszedłem. Najważniejsze jednak by być wytrwałym.

Jak oceniasz decyzję o przebranżowieniu?

To była najlepsza z możliwych decyzji, szkoda tylko, że podjąłem ją tak późno. Domyślam się gdzie mógłbym być teraz gdybym kilka lat temu wziął się za programowanie na poważnie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Magdalena Walasek 

—————-

Czym jest C#/.NET?

C# to obiektowy język programowania, będący językiem wysokiego poziomu. Oznacza to, że pisząc kod w tym języku, możesz odnieść wrażenie, że jest pisany “bardziej dla ludzi” niż dla komputera. Cechą charakterystyczną C# jest jego mocne powiązanie z platformą .NET, rozwijaną i rozszerzaną przez Microsoft – C# to język programowania, natomiast .NET to zestaw bibliotek i funkcji, których używamy za pośrednictwem C#.

Dla kogo? Dla lubiących logikę i czytelność. Początek nauki jest podobny jak w przypadku innych technologii, wyzwaniem jest nauczenie się wykorzystywania obiektowości tego języka. Jeśli przez to przejdziecie, będziecie w stanie poruszać się w większości najpopularniejszych obecnie technologii. Dodatkowym plusem jest ogromna liczba zastosowań C#

👉 Weekendowy Bootcamp C#/.NET (przebranżowienie)

Przeczytaj: Dlaczego warto się uczyć C#? »

Back to top button