fbpx
ArtykułC# / .NETHistorie Absolwentów

Czy warto uczyć się C#?

Jeżeli jesteś na początku swojej programistycznej drogi, zanim zaczniesz naukę (i wypijesz hektolitry kawy nad kodem), musisz zastanowić się, od jakiego języka zacząć. Aby choć trochę ułatwić Ci zadanie, w tym artykule skupimy się na języku C#. Dowiesz się, czym się charakteryzuje, w jakich gałęziach biznesu jest wykorzystywany i z jakich źródeł korzystać, by się go nauczyć.

Zapytaliśmy o to Patryka Szwermer – programistę C# i trenera w infoShare Academy oraz Patrycję Koter – absolwentkę weekendowego bootcampu C#/.NET w infoShare Academy, która pracuje w firmie Develocraft jako Junior .NET Developer.

Rozmowę z Patrycją i Patrykiem oraz live coding w C# możesz obejrzeć na naszym kanale YouTube:

Czym jest C#?

C# (wym. C sharp) to obiektowy język programowania, będący językiem wysokiego poziomu. Oznacza to, że pisząc kod w tym języku, możesz odnieść wrażenie, że jest pisany “bardziej dla ludzi” niż dla komputera. Zdaniem Patryka – naszego trenera, to jeden z najbardziej czytelnych języków programowania, z którymi spotkał się na podczas nauki kodowania.

C# a .NET?

Cechą charakterystyczną C# jest jego mocne powiązanie z platformą .NET, rozwijaną i rozszerzaną przez Microsoft. Nawet nazwa naszego kursu Bootcamp C#/.NET łączy je ze sobą;) Warto jednak wiedzieć, że nie są to w żadnym wypadku synonimy!

C# to język programowania, natomiast .NET to zestaw bibliotek i funkcji, których używamy za pośrednictwem C#. W praktyce bardzo rzadko zdarza się jednak, żeby używać C# samodzielnie – stąd też C# i .NET najczęściej można spotkać “w pakiecie”.

Jeszcze kilka lat temu, powiązanie to uznawano za największą wadę tego języka, ponieważ umożliwiał tworzenie programów działających wyłącznie na systemie Windows. Po premierze .NET Core w 2016 roku, to ograniczenie przestało obowiązywać i obecnie programiści C# z powodzeniem tworzą oprogramowanie także dla innych systemów operacyjnych. Kolejna duża aktualizacja frameworka .NET, czyli.NET 5 ujrzy światło dzienne już na dniach (listopad-grudzień 2020).

Zastosowanie C#

Jeżeli Twoja firma używa aplikacji księgowej lub programów do raportowania – z dużym prawdopodobieństwem zostały one napisane właśnie w C#. Język ten znajduje również zastosowanie w game developmencie. Silniki takie jak Unity czy Unreal Engine bardzo mocno wspierają C#. Jedne z najbardziej popularnych gier, które napisano w tym języku to Terraria czy niektóre elementy Doom.

Inne zastosowania C# to web development i pisanie kodu pod strukturę sieciową oraz sztuczna inteligencja (wspierana przez framework ML .NET).

Społeczność C#

C# to język, który wyróżnia niezwykle drobiazgowa, bardzo dobrze opisana dokumentacja. Na stronie Microsoft Docs znajdziesz liczne samouczki, objaśnienia terminów, a co najważniejsze – przykłady wykorzystania omawianych zagadnień. Patrycja – nasza absolwentka, w wywiadzie z nami przyznała, że dzięki dużej społeczności C# niemalże zawsze znalazła w Internecie odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

Narzędzia przydatne podczas pracy z C#

Najpopularniejszym IDE (czyli środowiskiem, w którym trzeba pisać kod) dla C# jest Visual Studio. Warto dodatkowo rozważyć R# (ReSharper), który jest rozszerzeniem wspierającym dla Visual Studio i podpowiada, co można wpisać w danym miejscu w kodzie. W takim “podpowiadaniu” nie ma nic złego, doświadczeni deweloperzy też z niego korzystają – pozwala to na uniknięcie błędów w kodzie napisanym “z palca” 🙂

Jak rozpocząć naukę?

Polecamy przerobić kursy online – np. na Udemy. To dobre rozwiązanie zwłaszcza na początku, gdy chcesz sprawdzić, czy C# to język dla Ciebie. Twoim nieodłącznym przyjacielem powinna być również wspomniana już dokumentacja Microsoft. Uwaga! Radzimy przerabiać ją w języku angielskim 🙂

Aby przetestować pisanie programów, zajrzyj na W3resource, gdzie znajdziesz wiele zadań do samodzielnego przerobienia. Nawet kilka zadań dziennie bardzo utrwali Twoją wiedzę i pokaże Ci, jak zastosować wybrane funkcje czy elementy C# w praktyce.

Polecamy Ci również kilka pozycji książkowych:

  • M. Lis – C#. Praktyczny kurs
  • Robert Cecil Martin – Clean Code
  • Jon Skeet – C# in Depth

A co z bootcampem?

Kursy online czy literatura to dobre rozwiązania na początek. Jeżeli zależy Ci na kompleksowym opanowaniu C# i realizacji własnych projektów, rozważ udział w bootcampie C#/.NET w infoShare Academy.

Patrycja podkreśla, że zdecydowała się na bootcamp, ponieważ inwestycja w kurs i to, że trzeba uczestniczyć w zajęciach, bardzo mobilizuje. To także szansa na poznanie nowych osób, które również są na początku drogi i mają podobne problemy z kodem. Wspólne rozwiązywanie problemów i wzajemne motywowanie się bardzo pomaga – zwłaszcza w chwilach zwątpienia i “kryzysów”.

Obecność trenera również ma tu kluczowe znaczenie. Trenerami na kursie są deweloperzy-praktycy, którzy uczą języka w sposób praktyczny, wskazując na rozwiązania używane na co dzień w pracy. Potrafią też szybko znaleźć błędy w kodzie, rozjaśnić wszystkie wątpliwości i wskazać, jakie dobre praktyki zastosować, by zoptymalizować kod.

Myślisz o karierze w zawodzie C# dewelopera? Sprawdź weekendowy Bootcamp C#/.NET w infoShare Academy!

Dzień pracy C# dewelopera

Nie ma co ukrywać – na początku czeka Cię sporo nauki i godzin spędzonych nad kodem. Trud może jednak zaprocentować znalezieniem pracy jako C# deweloper. “Typowy dzień pracy” różni się oczywiście w zależności od firmy, do której trafisz. Patrycja, która pracuje obecnie w software housie, zaczyna go od daily, czyli podsumowania, co się dotychczas wydarzyło, jakie zadania wykonała i co planuje robić w danym dniu. Kolejnym punktem dnia jest code review – to czas, w którym może zapoznać się z kodem napisanym przez jej kolegów. Jest to bardzo ważny moment, gdyż może wtedy podejrzeć dobre praktyki programistyczne i sprawdzić, jak inni poradzili sobie z jakimś zagadnieniem. I w końcu taski, czyli rozwiązywanie zadań i problemów oraz praca nad nowymi fragmentami kodu.

W pracy juniora niezwykle ważne jest też, aby nie bać się pytać seniorów o rady 😉 Oni też kiedyś zaczynali i chętnie udzielą Ci niezbędnego wsparcia.

A w międzyczasie… Kawa, kawa i jeszcze więcej kawy!

Sprawdź także
Close
Back to top button