fbpx
Front-end

Zostań Front-end Developerem i weź udział w procesie rekrutacyjnym GetResponse

Zdecydowałeś się na kurs Front-end i chcesz dowiedzieć się, jak szybko znaleźć pierwszą pracę w branży? Dzięki współpracy z firmą GetResponse trzech wybranych kursantów infoShare Academy weźmie udział w procesie rekrutacyjnym zaraz po zakończeniu nauki!

Mamy nadzieję, że GetResponse nie trzeba nikomu przedstawiać –  to popularne nie tylko w Polsce narzędzie do email marketingu, tworzenia stron i automatyzacji procesów. Czytaj – świetne miejsce na rozpoczęcie przygody z IT!

Pracy oczywiście nie możemy nikomu zagwarantować (nie wierzcie w takie zapewnienia!), wszystko zależy od waszego zaangażowania i umiejętności. Stwarzamy za to szanse na wzięcie udziału w profesjonalnym procesie rekrutacyjnym. Otrzymają ją absolwenci startującego 30 listopada dziennego bootcampu Front-end w infoShare Academy. Spośród wszystkich kursantów wybierzemy trójkę najlepszych, którzy zostaną zaproszeni na rozmowy i – być może – zaczną swoją przygodę z zawodem od razu po zakończeniu kursu.

Warto się spieszyć – do końca października obowiązują promocyjne ceny na bootcamp, dzięki którym możecie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i szybciej zacząć przygotowania do nowego wyzwania.

Kim jest Front-end Developer?

Osoba pracująca jako programista front-end odpowiada za zakodowanie wizualnej części projektu (zazwyczaj strony internetowej lub aplikacji webowej), czyli tej widocznej z perspektywy użytkownika. Jego zadaniem jest dodanie i ułożenie wszelkich elementów graficznych oraz zadbanie o to, aby funkcjonowały w oparciu o zasady tzw. responsywności, czyli dopasowywały się do różnego rodzaju urządzeń.

Święta trójca Front-end Developera

Trzy podstawowe umiejętności, jakie musi posiadać każdy programista zajmujący się front-endem to znajomość HTML, CSS i JavaScript. Te trzy technologie są zazwyczaj niezbędne, aby stworzyć w pełni funkcjonalną stronę internetową lub aplikację webową. Są też najczęściej wymagane przez pracodawców poszukujących Front-end Developerów.

Według ankiety serwisu Stack Overflow “Developer Survery 2020” są to także najpopularniejsze technologie na świecie. 

Źródło: https://insights.stackoverflow.com/survey/2020

Dane te pokazują, jak duże znaczenie mają technologie, którymi posługują się programiści front-end i jak ważną rolę odgrywają w świecie IT.

Jakie cechy powinien posiadać Front-end Developer?

Wiemy już, na czym polega praca Front-end Developera oraz jakie technologie trzeba znać, aby zacząć pracę na tym stanowisku. Czas odpowiedzieć na pytanie, kto tak naprawdę sprawdzi się w tej pracy.

Cierpliwość

Podstawową cechą, którą powinien posiadać każdy programista, niezależnie od specjalności, to cierpliwość – podkreśla Bartosz Cytrowski – trener kursu Front-end w infoShare Academy – Wbrew pozorom jest to wręcz kluczowa sprawa. W pracy developera niekiedy przychodzi taki czas, że można się do niej zniechęcić. Wynika to ze specyfiki pracy w IT, polegającej na ciągłym rozwiązywaniu nowo napotkanych problemów i szukaniu najlepszych rozwiązań. Bywa, że jest to naprawdę bardzo czasochłonne i żmudne zadanie, dlatego właśnie tak ważna w tej pracy jest cierpliwość – wyjaśnia.

Analityczne myślenie

Kolejną ważną umiejętnością, na którą często zwraca się uwagę, mówiąc o pracy w IT, jest zdolność analitycznego myślenia. Aby stosunkowo szybko znaleźć rozwiązanie napotkanego błędu, należy skrupulatnie i bardzo wnikliwie przeanalizować kod w poszukiwaniu przyczyny nieprawidłowego działania.

Komunikatywność

Wbrew obiegowym opiniom i obrazowi zbudowanemu przez popkulturę, bez czego bardzo ciężko byłoby sobie poradzić w pracy w IT, to zdolności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w zespole. Jak podkreślają trenerzy infoShare Academy, większość błędów w projekcie wynika właśnie z niewłaściwej komunikacji.

Nieprawdą jest, że programista to osoba, która tylko siedzi przed komputerem i koduje odizolowana od innych współpracowników. Praca developera to głównie praca zespołowa, oparta na wzajemnej współpracy całego zespołu developerskiego, który wspólnie odpowiada za końcowy efekt projektu. Programiści, szczególnie ci pracujący w dużych firmach, mają w swoich grafikach masę spotkań. Podczas nich często muszą prezentować przed członkami teamu jak i osobami z zewnątrz stworzone przez siebie funkcjonalności.

Otwartość na zmiany i chęć uczenia się nowych rzeczy

Branża IT bardzo dynamicznie się zmienia, w związku z czym wciąż pojawiają się nowe aktualizacje, rozszerzenia, narzędzia, biblioteki, frameworki, technologie. Aby nie stać się określanym przez środowisko programistów “dinozaurem”, należy stale poszerzać swoje umiejętności i być na bieżąco z tym, co nowego pojawia się w branży. W pracy programisty nie ma miejsca na sentymenty i nie można przywiązywać się do jednej technologii. Specyfika pracy programisty jest taka, że wciąż trzeba uczyć się nowych rzeczy i próbować różnych narzędzi i rozwiązań.

A może wolisz uczyć się weekendowo? Sprawdź nadchodzący kurs Front-end od podstaw

HTML, CSS, JavaScript i co dalej?

Poza znajomością “świętej trójcy Front-end Developera”, nasi trenerzy polecają zwrócić uwagę na jeszcze kilka bardzo istotnych zagadnień.

  • GIT – narzędzie umożliwiające synchronizowanie i kontrolowanie pomiędzy użytkownikami zmian dokonywanych na plikach. Jest to “must-have” każdego programisty, bez względu na specjalizację.
  • Framework (dowolny) – platforma programistyczna definiująca strukturę działania tworzonej przez nas aplikacji, zawierająca zbiór elementów, które ją tworzą. Pracodawcy nie wymagają zazwyczaj znajomości konkretnego frameworka, ponieważ działanie każdego z nich opiera się na podobnych zasadach. Dlatego ucząc się, warto wybrać jeden i poznać gruntownie jego działanie. Wtedy bez większego problemu, możesz przesiąść się na dowolny inny, dobrany do wymagań danego projektu. Jak podkreślają nasi trenerzy – wybierając odpowiednie narzędzie, powinieneś zdecydować, które z nich najlepiej rozwiąże Twój problem.
    Według wspomnianego już raportu Stack Overflow, najpopularniejsze frameworki to: jQuery, React.js i Angular/AngularJS.

Źródło: https://insights.stackoverflow.com/survey/2020

  • TypeScript – stworzony przez Microsoft język programowania, będący nadzbiorem/nakładką dla języka JavaScript. Służy do weryfikacji poprawności typowania, dzięki czemu może automatycznie wyeliminować wiele potencjalnych błędów w kodzie.
  • Biblioteka (dowolna) – zbiór klas i funkcji, z których korzystają poszczególne programy. Najpopularniejsze biblioteki front-endowe to: Bootstrap, jQuery, Ext JS i AJAX.
  • Edytor (dowolny): Visual Studio Code (najbardziej popularny), Jetbrains, StackBiltz, CodeSandbox
  • język angielski – bez znajomości tego języka, ciężko funkcjonować w świecie IT. Większość dokumentacji, a także wartościowych materiałów dydaktycznych jest napisanych właśnie po angielsku.
1 2Następna strona
Back to top button