fbpx
ArtykułKariera w ITRaport

Jak pracuje polski programista?

Dane z badania przeprowadzonego przez Stack Overflow* nie pozostawiają wątpliwości – polski programista to osoba pracująca z pasją. Znakomita większość wskazała pisanie kodu jako swoje hobby. Co ciekawe, 72% respondentów – profesjonalistów IT – deklaruje, że pierwszą linijkę kodu napisało przed 16 r.ż. Czym jeszcze charakteryzuje się polski świat developmentu i jak pracują polscy programiści? Danym z 2019 roku przyjrzał się Infoshare, organizator Future3, największych Technologicznych Targów Pracy na Pomorzu.

Blisko 2000 przebadanych developerów z Polski

Stack Overflow bada użytkowników swojego rozwiązania co roku. To ankieta złożona z wielu pytań, a respondenci mają okazję wypowiedzieć się w wielu obszarach, zarówno tych stricte technicznych, jak używany język, jak i bardziej osobistych, np. na temat preferencji muzycznych czy zdrowia psychicznego. Tegoroczna ankieta trwała od stycznia do lutego, udział wzięło 88 883 programistów z 179 krajów na świecie. Grupa badanych z Polski wyniosła 1922 osób.

JavaScript najpopularniejszą technologią w Polsce

W pierwszej 5. znanych i używanych obecnie języków znalazły się kolejno JavaScript (60%), HTML/CSS (55%), SQL (48%), Python (39%) oraz Bash/Shell/PowerShell (37%). Rozkład sił zmienia się, kiedy zapytamy polskich developerów o to, którego języka planują używać w przyszłym roku. Wyraźnie spada zainteresowanie HTML/CSS-em, choć to technologie, które warto znać i często są wybierane na pierwsze języki do nauki. Python zaś mocno zyskuje, ten trend obserwujemy na całym świecie głównie ze względu na jego użycie w sztucznej inteligencji, machine learning czy data science. Poza tym, jego przyjemna składnia zachęca do wyboru Pythona na pierwszy język. Co ciekawe, duży wzrost notuje również Go – dziś używany jest przez 8% ankietowanych, lecz swoją przyszłość chciałoby związać z nim aż 16% polskich programistów.

Jak pracuje polski programista i jakie studia skończył?

Średnia zarobków polskich programistów wynosi blisko 39 000 $. Co ciekawe, w Europie to 101 000 $, a na świecie prawie 4 razy więcej – 150 tys. $. Bardzo optymistycznie wyglądają z kolei wyniki prezentujące podejście developerów do ich pracy. Znakomita większość, 85% deklaruje, że programowanie to ich pasja, a aż 72% pierwszą linijkę kodu napisało przed 16 rokiem życia. Ponad połowa badanych skończyła studia z zakresu informatyki, inżynierii komputerowej lub inżynierii oprogramowania. Uspokajamy absolwentów innych kierunków – w ankietach znaleźli się również absolwenci historii, filozofii czy literaturoznawstwa – 2% badanych.

Myślisz o rozpoczęciu nauki programowania?
Sprawdź dzienny kurs Front-end od podstaw w Gdańsku

Jaką formę zatrudnienia wybrała większość przepytywanych Polaków? Blisko 65% zdecydowanie ceni sobie stałą posadę i jest zatrudniona na etacie. 17% wybrało freelance. Reszta pracuje na część etatu, a blisko 6% nie ma zajęcia i rozgląda się za nową firmą.

Programiści są zadowoleni z pracy, ale jednocześnie otwarci na rynek

Czy polscy programiści są zadowoleni z pracy? Według badania, ponad 62% deklaruje, że tak. Z drugiej strony, ok. 22% respondentów twierdzi za to, że nie czerpie satysfakcji z obecnej pracy lub jest z niej bardzo niezadowolona.

Polski programista pozostaje również w kontakcie z rekruterami. Blisko 60% ankietowanych deklaruje, że nie szuka pracy aktywnie. Są jednak otwarci na nowe propozycje zatrudnienia. Jednocześnie 59% badanych zmieniło pracę najpóźniej do dwóch lat wstecz, czytamy w raporcie Stack Overflow.

Gdzie szukać pracy?

Wbrew opinii, że to praca szuka developera, a nie odwrotnie, warto wykorzystywać okazje do spotkania z przedstawicielami firm wykorzystujących do rozwoju najnowsze technologie. Jedną z takich okazji są Technologiczne Targi Pracy Future3 lub konferencja Infoshare, które każdego roku odbywają się w Gdańsku.

infoshareacademy na targach future3

*Analiza wykonana bazie raportu Stack Overflow Annual Developer Survey 2019. Wyniki ankiety udostępniane tutaj na bazie licencji Open Database License (ODbL).

Autor:

infoshareacaemy Future3

Paulina Bochenek – Styrylska
PR&Communication Manager w Infoshare, największej konferencji o nowych technologiach w regionie. Uważa, że właściwa komunikacja to klucz do sukcesu, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającym się świecie nowych technologii. Studentka i pasjonatka psychologii.

Sprawdź także
Close
Back to top button