fbpx
ArtykułPoradniki

Skuteczna nauka angielskiego – 8 sposobów

Czy pamiętasz swojego ulubionego nauczyciela? Na jakim etapie swojej edukacji go poznałeś? Co w nim Cię zainspirowało? Czy sądzisz, że jego techniki możesz odtworzyć sam? Skuteczna nauka angielskiego bardzo często opiera się właśnie na metodzie nauki. Zakuwanie i przerabianie podręcznika to nie ten kierunek. Ja wciąż pamiętam swojego nauczyciela, który łączył podejścia business & fun. W przystępny sposób dostałam wtedy niezły pakiet przejrzyście zaprezentowanej, konkretnej wiedzy.

Myślę, że takie połączenie sprawia, że chętniej zasiadamy do nauki. Chcę Ci dziś przybliżyć kilka metod i sposobów, jak wygląda skuteczna nauka angielskiego i jak uczyć się właśnie w tym nurcie. Jak pracować nad komunikacją w języku angielskim, a przy tym nieźle się ubawić? Zapraszam do lektury – przejdziemy od tych bardziej standardowych do nietypowych sposobów.

#1 TED Ed

https://ed.ted.com/series/math-in-real-life
Wiele osób ceni TEDtalki za ich mnogość tematów i poszerzanie horyzontów. Jeśli chcemy się zmotywować, zainspirować, wiemy gdzie się udać. Ja polecam zajrzeć na stronkę TED Ed, gdzie znajdziemy krótkie lekcje. To bardzo skuteczna nauka angielskiego – ciekawe, inspirujące treści, w połączeniu z nauką słówek z nowych dziedzin „same” wejdą Ci do głowy.
Kapsułkowa wiedza i sekcja zagadki to, moim zdaniem, największe atuty tej strony. W załączonym linku znajdziesz łamigłówki dotyczące przeróżnych zagadnień naukowych, choć nie tylko. Z kolei na końcu każdej łamigłówki Twoja ciekawość zostanie zaspokojona logicznym rozwiązaniem.

#2 Aplikacje Wordie, Anki, Memrise

Są różne metody nauki słówek. Ta, którą znasz z własnych doświadczeń, to zapewne the old school way: notowanie w zeszycie w dwóch kolumnach. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowo dopisanie kontekstu, czyli przykładów zdań, w których użyjesz wybranego słówka. W ten sposób łatwiej będzie Ci je zapamiętać. Odtworzysz je na zasadzie skojarzeń. Robienie własnoręcznych fiszek, poręcznie czekających na nas w każdej kieszeni. Dla osób uczących się przez słuchanie: nagrywanie słówek wraz z tłumaczeniem na dyktafon w telefonie – dobry sposób na naukę „w biegu”.
Można również sięgnąć po aplikację do nauki słówek. Dla miłośników ekologicznych rozwiązań, którzy nie lubią marnowania papieru, będzie to sposób idealny. Aplikacja umożliwia nam zrobienie szybkiego quizu z bazy słówek, których faktycznie potrzebujemy. Jeśli masz dłuższą listę słówek do nauczenia, która czeka już w Excelu, możesz zaimportować ją na komputerowej wersji aplikacji. W telefonie będziesz używał już tylko szybkich quizów. Efektywnie i wygodnie.

#3 iTunes, Stitcher

https://itunes.apple.com/us/app/itunes-u/id490217893?mt=8
https://www.stitcher.com/
W naszej metodzie, stosowanej w firmie Talkersi, wierzymy w siłę zanurzenia się w języku, uczenia z kontekstu i pasywnego słuchania. Możemy w ten sposób załapać wiele struktur, a mimochodem nauczyć się przysłowia, które pozostawało dotychczas tajemnicą (w końcu czemu pada psami i kotami) 😛
Na iTunes U poczujesz się jak student najbardziej prestiżowej uczelni. Czekają tam do odsłuchania ogólnodostępne wykłady i cała moc branżowego języka. Zalecam wsłuchać się w jak największą ilość akcentów. W końcu każdy z nich jest inny, a nigdy nie wiemy, skąd będzie nasz rozmówca. Im bardziej się osłuchamy, tym lepiej dla naszego językowego rozwoju.
Z kolei Stitcher jest dobrą propozycją dla systemów Windows i Android. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny jest narrowcasting. Każdego z nas interesują inne treści, a wspomniane przeze mnie platformy są niezłym połączeniem języka użytkowego i branżowego. Treści jakie tam znajdziemy są dobrym fundamentem do budowania nowych pasji i zainteresowań.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź nadchodzący zdalny kurs Machine Learning z trenerem na ŻYWO

#4 Serwis ang.pl

https://www.ang.pl/cwiczenia/czasy-angielskie
Jak wreszcie zrozumieć różnicę między Present Perfect i Present Perfect Continuous? Jak trenować gramatykę nie nosząc przy sobie ciężkich podręczników. Zachęcam do ćwiczeń na stronie ang.pl. Znajdziesz tam szybkie testy (zwykle 10 przykładów) z kluczem odpowiedzi.
Wszystko podane w responsywnej formie, przyjaznej dla urządzeń mobilnych. Coś czuję, że wymówka „nie mam czasu na naukę gramatyki” chyba właśnie przestała być aktualna. W końcu telefon towarzyszy Ci cały czas 😉 Portal poza ćwiczeniami oferuje dużą bazę słówek podzielonych poziomami (A1 – C2) oraz teorię, która pomaga zrozumieć czasy angielskie.

#5 Story cubes

http://www.storycubes.pl/
Nazwa zdradza wiele: kości do budowania historii. To metoda, która w kreatywny sposób nakłoni Cię do nieco dłuższych form wypowiedzi. Jeżeli masz blokadę w mówieniu w języku angielskim, ta metoda pomoże Ci się „odblokować”. Zalecam challenge „opowiadaj historię przynajmniej przez 3 minuty” (easier said than done). Czy też „zbuduj historię, która składa się wyłącznie z czasów Past Simple i Past Continuous. Dobry sposób na przetrenowanie w praktyce wiedzy z poprzedniego punktu.

#6 Whose line is it anyway?

http://www.whoseline.pl/odcinki/
Przyznam, że to dość oryginalny i niecodzienny sposób na naukę. Ten format zaprezentowała mi moja wspaniała grupa z branży IT, z którą mam przyjemność pracować. Jest to improwizacyjna forma, dobra dla osób towarzyskich. Polecam dla osób, które chcą zapoznać się z nieformalnym językiem i dość szybko wypowiadanymi kwestiami.
Polega na graniu w kilkuosobowym zespole w różnego rodzaju improwizowanych scenkach. Jedną z nich jest „pocket lines”. Zadanie polega na zbudowaniu historii z niespodziewanym zwrotem akcji w postaci zdania, które czeka w naszej kieszeni. Świetna integracja z dużą dozą humoru i wielu niespodzianek.

#7 South Park

http://southpark.cc.com/
South Park ma już 21 sezonów. Ta wieloletnia tradycja zasługuje na uwagę. Z jakich lingwistycznych powodów warto? Z powodu kontaktu z naturalnym językiem okraszonym wszelkimi możliwymi skrótami, neologizmami i kreatywnym słowotwórstwem.
South Park warto kochać też za dawkę wiedzy o świecie. Będzie to idealny sposób na naukę dla osób, które chcą być poinformowane, co ciekawego dzieje się w świecie, ale jednocześnie nie chcą oglądać klasycznych wiadomości. Dawka satyrycznych newsów jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

#8 Z teorią w praktykę – PenPal

http://www.penpalworld.com/
Platforma, która co prawda nie kusi layoutem, ale robi robotę. Sprawdzone przez moich uczniów. Jeśli wykonałeś kawał ciężkiej pracy w kontekście swojej komunikacji i chcesz sprawdzić postęp, to jest Twoje miejsce. Jest to dobre ćwiczenie umiejętności pisania i jasnej komunikacji. Masz również możliwość poznania od podszewki innych kultur i światopoglądów. W końcu practice makes perfect, prawda?

Podsumowując, warto skupić się na metodzie, która leży najbliżej naszej wewnętrznej ciekawości. Nauka może opierać się na kilku opisanych przeze mnie źródłach. Gdy pracujemy na wewnętrznej motywacji, rezultaty są szybsze, trwalsze i zwyczajnie bardziej cieszą. Warto eksperymentować i zdobyć obycie z językiem w różnej postaci, z wielu zakątków świata.

Zapraszam do sugerowania Waszych propozycji skutecznej nauki angielskiego

Basia
Talkersi
http://www.talkersi.pl/

Back to top button