fbpx
Bez kategoriiKariera w ITPoradniki

Jak przygotować się do targów pracy w branży IT?

Poszukiwanie pracy nie jest łatwym procesem. Warto uzbroić się w cierpliwość, jednak z uwzględnieniem postawy proaktywnej. Dlatego tak istotne jest wykorzystywanie każdej szansy do poznania pracodawców z obszaru IT i realizowanych przez nich projektów. Jedną z nich są targi pracy.

Targi pracy to świetna okazja do przyjrzenia się bliżej firmie, rozmowy z jej przedstawicielami, poznania procesu rekrutacji, jak i oferty i sposobu pracy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci we właściwym przygotowaniu się do spotkań z pracodawcami.

Określ swój cel

Na początek przemyśl, w jaki sposób uczestnictwo w targach może być dla ciebie zasadne. Pomyśl o uczestnictwie w nich jak o inwestycji, w końcu poświęcasz na nią swój czas, i postaraj się określić cele, jakie chciałbyś osiągnąć. Przeanalizuj, jakie korzyści możesz uzyskać. To pozwoli ci w uzasadniony sposób podejść do drugiego kroku – wyboru eventów, jak i oceny, czy dane wydarzenie spełniło Twoje oczekiwania.

Pamiętaj też, że pytanie o to, co sprowadza cię na targi i czego na nich poszukujesz, może zadać także rekruter, z którym spotkasz się na stoisku. Zdecydowanie więc warto przedstawić przemyślane wnioski i wyróżnić się na tle pozostałych uczestników.

Analizując oferty wydarzeń zwróć uwagę na:
 • co chciałbyś wynieść z udziału w spotkaniach
 • czy wybrane wydarzenia oferują wiedzę w zakresie interesujących cię zagadnień i technologii
 • w jaki sposób możesz zbadać zainteresowanie firm swoją osobą
 • czy targi uwzględniają obecność firm, na których ci zależy
 • czy masz możliwość budowanie i poszerzania sieci kontaktów biznesowych

Które targi pracy wybrać? Znajdź odpowiednie wydarzenia

Skoro znasz już swój cel, pora na research. Gdzie szukać informacji o targach i eventach z udziałem pracodawców i firm IT? Sporo tego typu wydarzeń znajdziesz na grupach zainteresowań (Google, Facebook, LinkedIn) oraz stronach biur karier uniwersyteckich. Nawet, jeśli nie posiadasz statusu studenta, warto regularnie przeglądać strony kierowane do osób uczących się, tj. dlastudenta.pl, studentnews.pl, na których pojawiają się informacje o targach i programach stażowych.

Jeśli zależy ci na spotkaniu z przedstawicielami konkretnych firm, odwiedzaj ich strony internetowe i kanały social media. Zazwyczaj w aktualnościach lub na blogu firmy informują o swoim udziale w wydarzeniach zewnętrznych.

Aby pozostawać na bieżąco z wydarzeniami branżowymi, korzystaj z serwisów typu:

Wybierz interesujące cię wydarzenie

Zapewne na tym etapie masz już pewnych faworytów. Jeśli jednak wciąż zastanawiasz, jak odnaleźć się z gąszczu ofert eventowych i które z nich wybrać, warto zapoznać się z informacjami przedstawianymi na stronach wydarzeń i wybrać najbardziej interesujące targi pracy.

Na początek sprawdź, czy tematyka i termin wydarzenia są dla ciebie odpowiednie. Zwróć uwagę na agendę i firmy, które uczestniczą w wydarzeniu. Zaznacz te, które wydają Ci się interesujące i ułóż swój plan dnia. Pamiętaj, że w zależności od formatu wydarzeń (webinar, case study, e-warsztaty, spotkania 1:1, wirtualne stoiska), możesz się spodziewać innych zasad działania, np. konieczności wcześniejszej rejestracji czy interakcji z prelegentami lub pracy w zespole przy włączonej kamerze.

Jakie elementy warto wziąć pod uwagę przy wyborze targów pracy?
 • Tematyka
 • Tryb wydarzenia
 • Format (wykłady, prelekcje, warsztaty, webinary, wirtualne stoiska, chat roomy, spotkania z rekurterami
 • Wystawcy (lista pracodawców)
 • Dodatkowe możliwości – baza CV przekazywana pracodawcom, publikowane oferty pracy i staży, organizowane przez firmy konkursy

Przygotuj się do udziału w targach

Przygotowując się do udziału w wydarzeniu, postaraj się wykorzystać wszystkie oferowane możliwości. Sprawdź, czy organizatorzy zapewniają uczestnikom dodanie CV do bazy udostępnianej firmom lub zapoznanie się z ofertami pracy i programów stażowych u wystawców.

Niektóre umożliwiają także wirtualny spacer po stoiskach oraz rozmowy indywidualne z rekruterami i przedstawicielami firmy. To dobra okazja, by zapoznać się z pracodawcami IT. Zanim jednak wybierzesz się na wycieczkę lub spotkanie, dokładnie zapoznaj się z informacjami o firmie – dostępnymi zarówno na stronie targów, jak i na stronie organizacji. Pozwoli to m.in. na zawężenie harmonogramu działań i uniknięcie spotkań z firmami, które pracują w oparciu o inne technologie.

Decydując się na udział w targach, pamiętaj o wymogach formalnych. Sprawdź:
 • Czy i do kiedy wymagana jest rejestracja
 • Czy liczba uczestników jest ograniczona
 • Czy udział w wydarzeniu wiąże się z dodatkowymi kosztami
 • Czy możliwość rejestracji na wydarzenie nie dotyczy jedynie studentów
 • W jakim trybie przebiega wydarzenie (online czy stacjonarnie)
 • Czy istnieje możliwość późniejszego odtworzenia prelekcji
 • Czy udział w wydarzeniu wymaga zainstalowania dodatkowych narzędzi (np. aplikacji, komunikatorów)
 • Czy dostęp do wybranych materiałów jest ograniczony czasowo

Przygotuj się do spotkania

Dużą wartością wydarzeń targowych są spotkania indywidualne, w których mogą też uczestniczyć również osoby techniczne z zespołu. W jaki sposób przygotować się do nich? Wiele zależy od formuły spotkania. Czasem mają one charakter spotkań zapoznawczych. Bywa jednak, że mają one przebieg rozmowy rekrutacyjnej. Dlatego – jeśli nie zostało to odpowiednio zaznaczone – nie wahaj się zapytać organizatorów o formę spotkania.
Niezależnie od formuły spotkania, warto się na nie odpowiednio przygotować. Postaraj się przed rozmową o pozyskanie jak największej liczby informacji na temat:

Rozmówcy
Dowiedz się i zanotuj, kto uczestniczy w spotkaniu – może okazać się, że będzie ono przebiegać po angielsku lub z udziałem osób technicznych, gdzie będzie możliwość zadania większej liczby pytań dotyczących realizowanych projektów.

Firmy
Zapoznaj się z profilem firmy – poznaj informacje o technologiach, projektach, branży, w jakiej działają klienci firmy.

Zespołu
Sprawdź, czy zespół pracuje zdalnie, czy jest międzynarodowy, rozproszony (pracuje w wielu lokalizacjach), jaka jest jego ekspertyza.

Oferty i warunków zatrudnienia
Przeanalizuj ofertę rekrutacyjną firmy – dowiedz się, na jakie stanowiska rekrutuje, jakie benefity proponuje, w oparciu o jaką formę umowy odbywa się współpraca, na jak długo zawierana jest umowa czy widełki płacowe są jawne. W przypadku programów stażowych, zbadaj, ile trwają i czy są płatne. Sprawdź też, czy firma aktualnie poszukuje specjalistów z twojego obszaru.

Procesu rekrutacji
Odwiedź stronę internetową firmy i sprawdź, w jaki sposób przebiega proces rekrutacji, jak wyglądają jego poszczególne etapy (zadanie domowe, kodowanie na żywo, rozmowa) i jak długo trwa od momentu aplikacji.

Możliwości rozwoju w firmie
Sprawdź, czy jako junior możesz liczyć na bieżące wsparcie mentora i realny udział w projekcie. Dowiedz się, czy firma proponuje udział w dodatkowych szkoleniach i czego możesz się spodziewać po okresie próbnym.

Przygotowują się na spotkanie pamiętaj o:
 • Wcześniejszym przygotoawniu CV i pytań do firmy
 • Przygotowaniu kilku informacji o sobie – kim jesteś, w którym kierunku chciałbyś się rozwijać, jakiej pracy poszukujesz, co robisz, by osiągnąć cel zawodowy
 • Technikaliach (dobre łącze, sprawdzenie działania kamery i odpowiednie jej ustawienie, przetestowanie głośności, zainstalowanie wymaganych narzędzi)
 • Zadbaniu o spokojną atmosferę
 • Punktualności i wygospodarowaniu odpowiedniego czasu na rozmowę
 • Odpowiednim ubiorze
 • Możliwości robienia notatek
 • Szklance wody i uśmiechu

Nie na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi. Dlatego badając poszczególne kwestie, notuj te informacje, których ci brakuje. Warto je poruszyć w rozmowie z firmą, by dowiedzieć się więcej.

Podczas samej rozmowy staraj się znaleźć punkty styku między działalnością firmy a twoim obecnym lub dotychczasowym doświadczeniem i zainteresowaniami. Nawiąż do opublikowanych przez firmę materiałów (np. webinarów) lub wykładów odbywających się w ramach targów, w których miałeś okazję uczestniczyć. Śmiało możesz też poprosić o kontakt do wybranych osób w przypadku zainteresowania ofertą firmy.

Pozostań w kontakcie


Po zakończeniu targów postaraj się o ocenę – zarówno w odniesieniu do swoich oczekiwań, jak i propozycji oferowanych przez organizatorów i pracodawców. Zadbaj też o pogłębienie wątków, które cię zainteresowały. Warto rozwijać je dalej, dowiadywać, uczyć się.

Potraktuj spotkania i prelekcje jako wstęp do większej interakcji z firmami. Po ich zakończeniu postaraj się o nawiązanie lub utrzymanie kontaktu z firmą i osobami, które spotkałeś. Dodaj je do swojej sieci kontaktów na LinkedInie z uwzględnieniem wiadomości, skąd się znacie. Bądź aktywny w social mediach firmy – pokaż, że uczestniczyłeś w danej prezentacji i w jaki sposób cię ona zainteresowała.

Na koniec – działaj! 😊

Które targi pracy polecamy? Czas na konkrety. Oto lista kilku wydarzeń, z którymi warto się zapoznać:


Future3
Warszawskie Dni Informatyki
Targi Pracy IT
Studenckie Dni Informatyki
Jobicon

opracowała Ala Woźniak

Back to top button