fbpx
ArtykułKariera w IT

3 wizytówki programisty

Na kursach programowania podczas szkoleń HR, kursanci często pytają, jak zabrać się za poszukiwania pracy. Dla wielu osób jest to pierwsze zetknięcie z rynkiem pracy w branży IT. Dodatkowo zdarza się, że ktoś nie był kilka lat na rozmowie rekrutacyjnej i zwyczajnie może nie wiedzieć, co jest teraz “na topie”. 3 wizytówki programisty to coś, od czego proponuję przy poszukiwaniu pracy w IT.

1# CV

Na każde stanowisko juniorskie w branży IT rekruterzy otrzymują średnio 22 CV. Z wszystkimi trzeba się zapoznać, znaleźć kluczowe informacje, wybrać osoby do kolejnego etapu, jakim jest spotkanie lub rozmowa telefoniczna. Dodatkowo rekruter, oprócz stanowiska na które aplikujesz, prowadzi jeszcze inne rekrutacje, więc liczba CV, z którymi musi się zapoznać często jest ogromna.

W sieci można znaleźć wiele artykułów dotyczących pisania CV. Ilu autorów, tyle porad. Czasami aż ciężko się odnaleźć w natłoku informacji. CV jednak przede wszystkim powinno być czytelne i przekazywać to, co chcemy przekazać. Czasami korci nas, by zawrzeć wszystkie nasze osiągnięcia, nagrody, staże, praktyki, wolontariaty, wyróżnienia rektora i inne wydarzenia, które były dla nas ważne. Tym sposobem nasza wizytówka zaczyna mieć co najmniej 4 strony i jest naszpikowana mnóstwem informacji. Czy na pewno wszystkie są ważne w kontekście stanowiska, na które aplikujemy?

Jeśli więc jesteś początkującym programistą, stwórz takie CV, które powie o tym rekruterowi już od pierwszego spojrzenia!

Co możesz zrobić, aby wyróżnić się na tle innych początkujących programistów?

 • obok imienia i nazwiska wpisz swój profil zawodowy tj. Junior Java Developer, Junior Front-end Developer itp.
 • jesteś absolwentem kursu programowania? Świetnie! Umieść tę informację w widocznym miejscu, a nie na ostatniej stronie w sekcji “szkolenia” wśród kilkunastu innych kursów. Pamiętaj, by wpisać ile godzin trwał kurs, przecież jest różnica między poświęceniem na kurs 50h a 320h, prawda? 🙂
 • wypisz technologie i narzędzia programistyczne, które znasz. Oprócz języków programowania, pamiętaj też o bibliotekach, frameworkach itp.
Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź, nadchodzący dzienny kurs Front-end Developer od podstaw

2# LinkedIn

LinkedIn jest używany przez niemal wszystkich rekruterów w branży IT, dlatego warto zadbać, by profil był dokładnie uzupełniony. Panuje tam większa swoboda i jest miejsce na to, by umieścić wszystkie informacje, które w CV nie są wskazane.

Rekruterzy szukając programistów, wpisują w wyszukiwarkę hasła – klucze np. Angular czy Spring, dlatego im więcej swoich umiejętności wpiszesz (oczywiście tylko tych, które znasz :)), tym większe szanse, że rekruter sam się do Ciebie odezwie.

Profil LinkedIn może być bardziej obszerny, jednak należy pamiętać, aby był spójny z CV. Obecnie rekruterzy IT rzadko kiedy drukują CV na spotkania rekrutacyjne. Często przychodzą z laptopem i korzystają właśnie z LinkedIna, dlatego powinien on zawierać wszystkie istotne informacje z Twojego życia zawodowego.

Jak zostać zauważonym przez rekrutera?

 • w nagłówku wpisz swój profil zawodowy np. Junior C#/.NET Developer. Jeśli tego nie zrobisz, LinkedIn automatycznie zaciągnie Twoje ostatnie stanowisko łącznie z nazwą firmy, a może to być stanowisko z zupełnie innej branży,
 • zaznacz opcję, że jesteś otwarty/a na nowe możliwości kariery. LinkedIn co prawda nie daje 100% gwarancji, jednak dokłada starań, by współpracownicy z Twojej obecnej firmy tego nie widzieli. Dodatkowo zobaczą to tylko osoby z kontem premium.
 • dodaj informacje o kursie programowania – pamiętaj, by opisać go podobnie jak w CV,
 • zamieść wszystkie umiejętności technologiczne i narzędzia – pamiętaj, że rekruterzy najczęściej szukają osób z konkretnymi umiejętnościami, a nie po prostu back- czy front-end developerów.

3# GitHub

Dwie wizytówki programisty omówione, czas na ostatnią! Rekruterzy z firm partnerskich, z którymi w infoShare Academy współpracujemy, na spotkaniach z naszymi kursantami, bardzo często chcą zajrzeć w kod. Jest to zrozumiałe, bo przecież oprócz dobrego CV i profilu na LinkedIn, liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności. Link do GitHuba warto także umieścić w CV i profilu LinkedIn.

Co zrobić, aby na spotkaniu rekrutacyjnym mieć się czym pochwalić?

 • dbaj o regularne commitowanie oraz jakość kodu,
 • skonfiguruj profil tak, żeby pokazywał w statystykach również commity z prywatnych repozytoriów. Mimo, że rekruter nie zobaczy kodu z Twoich prywatnych repozytoriów, to będzie widzieć, kiedy i jak intensywnie kodowałeś/aś. Pamiętaj przy tym, że GitHub do statystyk wlicza jedynie commity zmergowane do głównej gałęzi w repozytorium.
pamiętaj by na bieżąco aktualizować GitHub
 • jeśli stosujesz “pair programming”, to pamiętaj by zmieniać się i commitować  ze swojego konta,
 • uzupełnij cały profil (w tym pełne imię i nazwisko), a w “jobs profile” zaznacz, że szukasz pracy,
 • najbardziej wartościowe repozytoria, którymi chcesz się pochwalić, przypnij sobie jako “zapinowane”. W przeciwnym razie GitHub wyświetli wyłącznie ostatnie repozytoria, które są Twoją własnością, pomijając te, w których jedynie kontrybuowałeś/aś:
personalizacja repozytorium

Można powiedzieć, że wszystkie powyższe 3 miejsca są punktami styku kandydat – rekruter i mogą zaważyć o zaproszeniu do udziału w procesie rekrutacji, dlatego poszukiwania pracy zacznij od zadbania o to, by Twoje 3 wizytówki programisty były idealne!

Autor:

Paulina Ziomek
Psycholog, Konsultant HR

Sprawdź także
Close
Back to top button