fbpx
ArtykułPoradniki

Język angielski w IT – Czy programista powinien znać język angielski?

Nie od dziś wiadomo, że praca programisty wymaga gotowości do ciągłej nauki i podnoszenia kwalifikacji.  Poza umiejętnością programowania, developer powinien być też dokładny, dobrze organizować swój czas, a także potrafić pracować w zespole.

Coraz ważniejsze stają się też umiejętności miękkie, w tym komunikacyjne. Praca projektowa w branży IT najczęściej organizowana jest zgodnie z metodykami zwinnymi (ang. agile). Zakładają one częste zmiany, a co za tym idzie intensywną komunikację i wymianę wiedzy.

Spotkania, daily, conf-calle, stand-upy, raporty

Coraz więcej firm technologicznych działających w Polsce to firmy międzynarodowe, w których zespoły rozsiane są po całym świecie. Standardem komunikacji jest zazwyczaj język angielski. Sytuacja, w której Twój szef w ogóle nie mówi po polsku, nikogo już nie dziwi. A przecież trzeba przekazać informację o postępie prac, ustalić, jakie zadania umieszczamy w najbliższym sprincie, czy najzwyczajniej zgłosić problem i opracować jego rozwiązanie. Osobie, która nie zna języka angielskiego trudno będzie funkcjonować w takich warunkach. Sprawdź, do czego jeszcze przydaje się język angielski w IT!

Składnia języków programowania

Komendy wielu języków programowania w dużej mierze czerpią nomenklaturę z języka angielskiego. Są to najczęściej konkretne zwroty lub ich pochodne, np. while, foreach, print, not found itd. Ponadto wielu pojęć związanych z programowaniem w ogóle się nie tłumaczy i funkcjonują one w języku polskim (i innych) jako wyrazy obce (np. debugging). Oczywiście znajomość angielskiego nie jest konieczna, żeby programować. Jednak jego znajomość znacznie przyspiesza proces nauki i pomaga zrozumieć to, co dzieje się w kodzie.

Dokumentacja, tutoriale, podcasty, blogi

Technologia w branży IT zmienia się bardzo szybko. Niektórzy żartują, że po dłuższym urlopie trzeba się ponownie wdrażać, bo w tym czasie mógł pojawić się nowy framework lub biblioteka. Niezależnie od tego, ile jest w tym prawdy, jedno jest pewne – programista uczy się bezustannie.

Skąd czerpać wiedzę? Dokumentacja, blogi, screencasty, tutoriale. Sporo ciekawych materiałów jest w języku polskim, ale niestety… jest to niewielki procent tego, co jest dostępne w języku angielskim. Co więcej, materiały po angielsku są najczęściej najbardziej aktualne. Znajomość tego języka będzie więc zdecydowanie pomocna, jeżeli chcemy trzymać rękę na pulsie.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź nadchodzący zdalny kurs Python od podstaw z trenerem na ŻYWO

Dzielenie się wiedzą

Pisanie oprogramowania jest tylko częścią pracy programisty. Bardzo istotnym elementem pracy jest komentowanie kodu i dokumentowanie oprogramowania. A te zazwyczaj warto pisać w języku angielskim – chociażby ze względu na pracę w międzynarodowym zespole. Angielski w IT to mus, jeżeli zależy nam, by każdy – niezależnie od narodowości – zrozumiał nasz kod.

Coraz częściej firmy oraz jej pracownicy chcą też pochwalić się efektami swojej pracy i w ten sposób budować swój ekspercki wizerunek. W związku z tym programiści często występują na meetupach lub konferencjach dzieląc się swoim doświadczeniem. Prezentacje często są nagrywane i można jest potem obejrzeć np. na YouTube. Łatwo się domyślić, że prezentacje w języku angielskim trafią do szerszego grona odbiorców.

Praca zdalna

Warto wspomnieć, że polscy programiści dość często pracują jako tzw. freelancerzy dla firm spoza Polski, zazwyczaj są to firmy z zachodniej Europy, Skandynawii, czy Stanów Zjednoczonych. Znajomość j. angielskiego jest warunkiem koniecznym, aby taką pracę bądź zlecenie otrzymać.

Język angielski w IT – rozmowy rekrutacyjne

Dobra znajomość angielskiego coraz częściej jest podstawową umiejętnością decydującą o wyniku rozmowy rekrutacyjnej. Wiele rozmów przeprowadza się w całości lub w większej części po angielsku. Co więcej – znaczna część procesów rekrutacyjnych składa się z kilku etapów. Często są to rozmowy z managerami, którzy pracują poza Polską i nie znają j. polskiego.

Czy programista powinien znać j. angielski?

Podsumowując, znajomość j. angielskiego nie jest warunkiem koniecznym, aby programować, ale na pewno swobodne posługiwanie się tym językiem pomaga w codziennej komunikacji, pozwala szybciej i skuteczniej podnosić swoje kompetencje, daje większe możliwości na rynku pracy oraz zwiększa szanse na wyższe zarobki.

Autor: Paweł Malik,
http://facebook.com/talkersi
https://talkersi.pl

Back to top button