fbpx
ArtykułKariera w ITPoczątki programowaniaRaport

Oczekiwania początkujących programistów vs rzeczywistość na rynku pracy IT

Rynek IT od lat kusi wysokimi zarobkami i szeregiem benefitów oferowanych pracownikom. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił w branży informatycznej, a także powstaje coraz więcej miejsc umożliwiających szybką i efektywną naukę programowania.

O branży IT mówi się coraz więcej i coraz częściej słyszy się o programistach zarabiających nawet 30 tysięcy złotych. Ale czy takie stawki nie mydlą oczu osobom, które są dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej? Firma No Fluff Jobs postanowiła się temu przyjrzeć, publikując raport na temat oczekiwań początkujących programistów.

Sprawdźcie, jakie wyniki uzyskała!

infografika obrazująca oczekiwania początkujących programistów na rynku pracy

Zarobki początkujących programistów – oczekiwania vs rzeczywistość

Według danych No Fluff Jobs, osoby stawiające pierwsze kroki w IT chciałyby zarabiać 8 tys. zł netto. Jak się jednak okazuje, ich realne zarobki na tym etapie kariery są dwukrotnie mniejsze i wynoszą średnio 4 tys. zł. Co ciekawe w pytaniu o oczekiwania finansowe, kobiety deklarują aż o 35% mniejszą kwotę w porównaniu do mężczyzn.

Forma zatrudnienia preferowana przez Juniorów

Kolejne ciekawe dane na temat początkujących programistów dotyczą formy zatrudnienia. Według danych No Fluff Jobs, 57,7% badanych Juniorów deklaruje, że chciałoby zostać zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Skąd wziął się tak wysoki wynik? – Myślę, że to kwestia obawy o zwolnienie z pracy w pierwszych miesiącach – komentuje Dariusz Butkiewicz, młody programista baz danych Oracle, twórca kanału dla początkujących “nieinformatyk”.

Każdy chce zdobywać na początku doświadczenie, więc robi wszystko by jak najdłużej zatrzymać swoją posadę, której przecież łatwo nie zdobył. Po paru miesiącach/latach, gdy obawa o zatrudnienie maleje, część z ówczesnych juniorów przejdzie na B2B, bo chce więcej zarabiać – dodaje.

Możliwość rozwoju i atmosfera w pracy ważniejsza niż zarobki

Jak się okazuje, mimo wysokich oczekiwań wobec pracy, dla początkujących
programistów zarobki wcale nie są najważniejsze. Według raportu No Fluff Jobs, najważniejszą wartością dla Juniorów jest możliwość rozwoju, na którą wskazało aż 82,23% badanych.

Na drugim miejscu znalazła się atmosfera w pracy (66,71%), a dopiero na trzecim wysokość wynagrodzenia (58,2%). Zebrane dane pokazują, jak ważną rolę w strategii dzisiejszych firm informatycznych powinny mieć kwestie wizerunkowe oraz dbałość o budowanie pozytywnego employer brandingu.

Najpopularniejsze języki programowania wśród początkujących

Wśród najczęściej wymienianych języków programowania przez początkujących programistów są kolejno Java, JavaScript oraz Python. Dwie pierwsze pozycje na liście to także najlepiej płatne i najczęściej poszukiwane przez pracodawców technologie, co zwiększa szansę juniorów na znalezienie zatrudnienia.

Co więcej, znajomość Javy daje początkującym ogromne możliwości. Jest to język ogólnego zastosowania, dlatego sprawdzi się w tworzeniu zyskujących na coraz większej popularności rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, a także wszystkich innych aplikacji, zarówno desktopowych, jak i mobilnych. To bardzo przyszłościowy kierunek, ponieważ – jak wynika z danych No Fluff Jobs – aż 8% juniorów znajduje pracę właśnie w obszarze mobile.

Więcej informacji na temat oczekiwań początkujących programistów znajdziesz w raporcie No Fluff Jobs: Pierwsze kroki w IT. Oczekiwania początkujących programistów.

Back to top button