fbpx
Początki programowaniaWywiady

Dlaczego nie każdy może zostać programistą?

Trenerzy infoShare Academy obalają największe mity związane z nauką, rekrutacją i pierwszą pracą w IT.

Czy każdy może zostać programistą? Jakie cechy powinien mieć programista i jak wybrać dla siebie odpowiedni kierunek rozwoju w IT? Co zrobić, aby szybko i efektywnie się uczyć i dostać pierwszą pracę w branży informatycznej? Czy znajomość angielskiego w IT to obowiązek czy tylko cenny dodatek? – takie pytania z pewnością zadaje sobie niejedna osoba, która właśnie zastanawia się nad rozpoczęciem swojej przygody z programowaniem. Postanowiliśmy zebrać wszystkie najczęstsze dylematy związane z nauką, rekrutacją i pracą w IT. Odpowiadamy na nie w poniższym video:


Czy każdy może zostać programistą?

Często spotykamy się z reklamami opatrzonymi sloganami w stylu “nauka programowania dla każdego”, “ty też możesz zostać programistą”. Jednak czy rzeczywiście jest tak, że każdy może zostać programistą? – Moim zdaniem nie każdy – odpowiada nasz trener Michał Michalczuk.

Nie chodzi o bynajmniej o Waszą płeć, przekonania, religię czy nawet wykształcenie i to, jaką szkołę czy uczelnie ukończyliście. Chodzi o konkretny zestaw umiejętności, które są bardzo przydatne do pracy jako developer i bez których kompletnie nie da się tego zawodu wykonywać – tłumaczy.

Cechy dobrego programisty

O jakich umiejętnościach mowa? – Przede wszystkim musisz być cierpliwy. I to na tyle, aby być w stanie znajdować i rozwiązywać napotkane problemy i błędy – wyjaśnia Michał. – Programowanie to często mało wdzięczna dłubanina. Wymaga spędzenia wielu godzin na tym, aby dojść do tego, co powoduje dany problem – wyjaśnia.

Kolejnym wyzwaniem, z którym musi sobie radzić każdy specjalista IT to fakt, że branża ta bardzo dynamicznie się rozwija. Wciąż zmieniają się technologie i narzędzia oraz pojawiają się nowe aktualizacje. Stąd też raz zdobyta wiedza z pewnością nie wystarczy i wciąż trzeba szlifować nasze umiejętności. – Chcąc pracować jako programista, musisz lubić się uczyć – mówi Michał. – Wiedz, że w IT będziesz się doszkalał przez całe życie, całą Twoją karierę. Ja to lubię. Jeżeli Ty też, to jesteś już do przodu – dodaje.

Praca developera, to praca zespołowa, dlatego kolejnym ważnym aspektem są zdolności komunikacyjne. – Pamiętaj, że teraz nie tworzymy już softu w piwnicy – przypomina Michał. – Tak zwane umiejętności miękkie, z których kiedyś wszyscy się nabijali, są naprawdę bardzo ważne. Developer musi być komunikatywny, ponieważ pracujemy w zespołach i wytwarzamy gotowe produkty, które stanowią wartość wspólną – tłumaczy.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT? Sprawdź dzienny kurs Front-end od podstaw w Gdańsku

Czy wiek ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się, czy ograniczeniem może być wiek. I czy jest jakaś górna granica, kiedy jest już za późno na naukę programowania. – Wiek z pewnością nie jest istotną przeszkodą w rozpoczęciu przygody z programowaniem – przekonuje Bartosz Cytrowski. – W tej branży bardzo szybko można osiągnąć umiejętności wystarczające do realizowania projektów niezależnie. W wieku 50 lat na pewno (skoro już decydujemy się zacząć programować) dostrzega się kwestie, które przydałoby się usprawnić / zautomatyzować w pracy lub życiu osobistym. Młodzi programiści mają często węższe perspektywy i niektórych problemów np. z tzw. dostępnością aplikacji nie dostrzegają lub je ignorują. Spróbujcie kodować kilka miesięcy i zobaczcie, czy to Wam pasuje – radzi nasz trener.

To, że wiek nie jest ograniczeniem, potwierdzają również osoby decydujące się na naukę w infoShare Academy. – Nasze kursy kończyli zarówno 18-latkowie, jak i osoby 50+. Należy jednak pamiętać, że karierę w branży IT zaczyna się od stażu albo od stanowiska juniora, co może wiązać się z otrzymywaniem niższego wynagrodzenia niż w obecnym miejscu pracy, jeśli ma się już kilkanaście lat doświadczenia. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli nauka programowania ma być początkiem zmiany branży – dodaje Paulina Ziomek.

Jak widzicie, wiek nie ma tu najmniejszego znaczenia. Przed rozpoczęciem nauki, warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw. – Na pewno zmieniając branżę w późnym wieku często usłyszymy pytanie „dlaczego?”, ale też warto je sobie na poważnie zadać przed startem. „Dlaczego” chcę to zrobić – dodaje Michał Michalczuk. A jakie argumenty powinny być dla nas przekonywujące? – Liczy się determinacja i chęć pracy przy kodzie, technologiach oraz to, czy się wpasuje w zespół. W żadnym wypadku podczas przekwalifikowania nie należy kierować się zarobkami, bo wtedy to nie wyjdzie – mówi Marcin Kwiatkowski.

Od czego zacząć naukę programowania?

Wybierz kierunek, w którym chcesz się rozwijać.
Właśnie zdecydowałeś, że chcesz spróbować swoich sił w IT. Posiadasz wszystkie najważniejsze cechy programisty, jesteś miłośnikiem nowych technologii, lubisz się uczyć i nie masz problemu z komunikacją. Pytanie – co dalej? Jak wybrać najlepszą ścieżkę rozwoju i zdecydować się na odpowiedni kierunek?

Zakładając że orientujesz się już jakie są główne kierunki w programowaniu, wybierz jedną ścieżkę, którą chcesz iść i przejdź dowolny kurs z nią związany – radzi Michał Michalczuk. – ,Załóżmy prosty podział: front-end i back-end. Jeżeli wybierzesz opcję front-end, poszukaj polecanego kursu online np. na Udemy i wykonaj go skrupulatnie. To dobry start, który pomoże Ci zweryfikować, czy faktycznie praca z kodem to coś dla Ciebie – radzi nasz trener. – Uwaga! W internecie znajdziesz masę różnorodnych kursów i tutorali, ale przed wyborem sprawdź, czy są one aktualne! W sieci znajduje się bowiem pełno przestarzałych materiałów, na które szkoda poświęcać czas – dodaje Marcin Kwiatkowski.

Zacznij od prostych ćwiczeń

Kiedy już wybierzesz odpowiedni dla siebie kierunek, skup się na jednym języku programowania. – Zacznij od prostych ćwiczeń na zrozumienie składni języka, poprzez małe funkcje, aplikacje / gry aż do aplikacji webowych lub mobilnych – radzi Bartosz Cytrowski. – Nie warto zanurzać się we wszystkie zagadnienia od razu. Nawet jeżeli chcemy zrobić postępy bardzo szybko, bo łatwo się zniechęcić – przestrzega nasz trener.

Jak się zmotywować?

Czasem największym problemem w nauce i rozwoju może okazać się zwyczajny brak motywacji i chęci do działania. Rozwiązaniem może okazać się zrobienie czegoś, co naprawdę będzie sprawiało Ci przyjemność i da Ci satysfakcję. – Wymyśl projekt, jaki chciałbyś zrealizować – radzi Michał Michalczuk. – Nie musi mieć on sensu komercyjnego, a właściwie w ogóle nie musi mieć sensu. Ważne jest, żeby był Twój i żebyś miał chęć do niego usiąść. Jeśli nie masz pomysłu – żaden problem, nie Ty jeden. W sieci można znaleźć sporo przykładowych projektów do zrealizowania. Tak naprawdę najtrudniej jest zacząć, więc nie odkładaj tego, tylko siadaj do roboty. Inaczej wiedza ci umknie – mówi trener.

W razie braku pomysłów na aplikacje, nie zniechęcaj się. – Poszukaj po znajomych, którym brakuje jakiejś aplikacji lub mają problem z narzędziami, których używają w pracy. Zdarza się, że bardzo oryginalne pomysły na aplikacji powstają w pubie przy piwie – dodaje Bartosz Cytrowski. – Czasem nawet kopiowanie (pisanie od zera w celu odwzorowania niektórych cech) istniejących gier, aplikacji czy stron internetowych to dobry początek – dodaje.

Sprawdź także
Close
Back to top button