fbpx
Kariera w ITWywiady

Rekrutacja w IT – na co trzeba być przygotowanym podczas poszukiwania pracy?

Rozpoczynając poszukiwania pierwszej pracy w IT, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że proces rekrutacyjny w tym sektorze różni się od rekrutacji w innych branżach.

Etapy procesu rekrutacyjnego w IT

Rekrutacja IT ma zazwyczaj dwa lub trzy etapy, z czego jednym z nich jest zadanie rekrutacyjne. W przypadku stanowisk juniorskich często są to zadania do rozwiązania w domu. To, jak wyglądają pozostałe etapy, zależy od konkretnej firmy. Jak może wyglądać taki przykładowy proces? – Może być na przykład tak, że pierwszym etapem jest rozmowa HR-owa. Dotyczy ona Waszego doświadczenia zawodowego, Waszych potrzeb i oczekiwań wobec potencjalnego pracodawcy. Kolejny etap to zadanie do rozwiązania do domu. Ostatni – po pozytywnej ocenie zadania – drugie spotkanie, podczas którego odbywa się rozmowa techniczna – wyjaśnia Paulina Ziomek-Wołczkiewicz, HR Konsultant w infoShare Academy. – Inny scenariusz to przykładowo jedno spotkanie, na którym jest zarówno część “miękka”, jak i techniczna. Następnie otrzymasz zadanie do domu, a na końcu czeka jego ocena, po której następuje decyzja o zatrudnieniu – opisuje drugi wariant Paulina.

Przykładowe etapy rozmowy rekrutacyjnej w IT

Opcja pierwsza:
1. Rozmowa nietechniczna z reprezentantem działu HR
2. Zadanie do wykonania w domu
3. Rozmowa z działem technicznym

Opcja druga:
1. Rozmowa techniczna i “miękka” z przedstawicielem działu HR oraz działem technicznym
3. Zadanie do wykonania w domu

Sprawdzenie umiejętności językowych

W większości firm IT wymagana jest znajomość języka angielskiego, która zazwyczaj również jest weryfikowana podczas rozmowy o pracę. – Weryfikacja ta może mieć miejsce albo podczas spotkania rekrutacyjnego albo – na przykład – podczas krótkiej rozmowy telefonicznej jeszcze przed pierwszym spotkaniem. Może też zdarzyć się tak, że cały proces rekrutacyjny będzie prowadzony tylko w języku angielskim – tłumaczy Paulina.

Ile trwa rekrutacja w IT?

Szukając pracy jako developer, musicie być przygotowani, że proces rekrutacyjny może trwać 2-3 tygodnie, a czasami przeciągać się nawet do 2 miesięcy – tłumaczy Paulina. – Zdarza się też tak, że firmy, do których aplikujecie, musiały przerwać na chwilę rekrutacje, bo pochłonęły ich jakieś tematy biznesowe i odzywają się do Was np. dopiero po miesiącu, jak wznowią ten proces – dodaje.

Jak zatem zapamiętać oferty, na jakie zaplanowaliśmy i nie pogubić się w ogłoszeniach? – Osobiście polecam zawsze zapisywać sobie treść ogłoszeń. Nie chodzi tu tylko o zapisywanie linków, ponieważ one wygasają, ale skopiowanie całej treści ogłoszenia i trzymanie jej u siebie na dysku – radzi nasza specjalistka od HR.

Tuż przed spotkaniem rekrutacyjnym, warto zapoznać się z wybranym ogłoszeniem. Zyskujemy pewność, że jesteśmy lepiej przygotowani do rozmowy – dodaje.

1 2Następna strona
Back to top button