fbpx
ArtykułJavaPoczątki programowania

5 blogów IT, które powinien czytać początkujący Java Developer

Fora, dokumentacje, blogi IT, prasa specjalistyczna to źródła naszej, programistycznej wiedzy. Bez nich trudno jest wyobrazić sobie pracę programisty. W tym artykule wskażę Ci miejsca i blogi IT, spośród wielu, które definitywnie warto odwiedzać – im częściej, tym lepiej.

Kim jest początkujący deweloper i jak pozyskuje swoją wiedzę?

Wiedzę programistyczną możemy zdobywać na wiele sposobów. Przykładowo – część z nas była na studiach informatycznych, inni ukończyli zawodowy kurs programowania. Z kolei jeszcze inni wzięli do ręki dowolny podręcznik z serii “jak zostać programistą” i już po pierwszych kilku przeczytanych stronach wiedzieli, że to jest coś, co ich kręci.

Jeśli ukończyłeś studia na dowolnym kierunku informatycznym, jest Ci co najmniej o tyle łatwiej, że przez ok 3-5 lat słuchałeś wśród znajomych, co według nich warto przeczytać, które blogi IT śledzić, jaka technologia jest ciekawa oraz w co nie warto się zapędzać. Mogłeś sam zainteresować się tematem, aby przedstawić własną opinię. W ten właśnie sposób automatycznie zdobywałeś wiedzę na temat tego, z jakich źródeł warto korzystać, a z jakich nie.

Podobnie jest w przypadku uczestników zawodowych kursów programowania. Przez cały okres trwania kursu specjaliści w konkretnych dziedzinach technologii i narzędzi podpowiadają, w jaki sposób poradzić sobie z danym tematem, ćwiczą z uczestnikami różne techniki ale zawsze uzupełnią tę wiedzę dodatkowymi artykułami występującymi najczęściej na technologicznych blogach. Masz pewność, że otrzymasz garść najbardziej aktualnych informacji na dany moment, odnoszących się do najnowocześniejszych technologii.

A co z samoukami?

To wszystko, niestety, omija Cię, kiedy decydujesz się zostać samoukiem. W przeciwieństwie do osób po studiach czy kursach, istnieje ryzyko, że nie mając się z kim skonsultować, zaczynasz błądzić, używasz starych bibliotek, porzuconych wersji frameworków lub też uczysz się języków programowania, których, powiedzmy sobie wprost, nie warto się uczyć, szczególnie na początku.

Bez względu na to, do której grupy początkujących programistów się zaliczasz, z pewnością przydatna okaże się dla Ciebie praktyczna lista miejsc i blogów, które pomogą Ci w przyszłości w rozwiązywaniu problemów oraz poznawaniu nowinek technologicznych.

Dokumentacja – pewne miejsce informacji

Tak, wiem, powiesz – oszalał – każe mi się uczyć programowania z dokumentacji. Ale to właśnie na tym polega. Uczmy się czytać dokumentacje u źródła. Te informacje są zawsze najbardziej wiarygodne. Masz pewność, że nie używasz przedpotopowej wersji biblioteki. Dodatkowo, takie podejście wyrabia w Tobie nową umiejętność radzenia sobie ze zrozumieniem surowych danych o API, klasach, metodach, typach… a część z dostępnych dokumentów nawet zawiera przykłady użycia.

Jeśli nie udało mi się Ciebie jeszcze przekonać do korzystania z oficjalnych dokumentów, to przynajmniej obiecaj, przede wszystkim sobie, że spróbujesz. Gwarantuję, że po czasie docenisz podjętą decyzję.

Blogi IT

Jest ich dużo, pisane głównie przez innych programistów. Część z nich często aktualizowana, część – rzadko, a nawet w ogóle. Jak na początku swojej kariery odnaleźć się w tym natłoku informacji? Które serwisy i blogi IT wybierać? Poniżej wybrałem dla Ciebie te najbardziej warte uwagi. Oczywiście, nie oznacza to, że pozostałe serwisy są bezwartościowe – absolutnie nie! To tylko sugestia, od czego możesz zacząć.

Adam Bien’s Weblog

http://www.adam-bien.com

Zna go chyba każdy java developer. Jeśli nie miał okazji osobiście, to na pewno już gdzieś o nim słyszał. Geecon? Infoshare? Zakładam, że te nazwy coś Ci mówią… to właśnie tam, niemal zawsze masz okazję spotkać autora wspomnianego bloga IT. Jak sam się przedstawia – entuzjasta javy, freelancer. Warto śledzić jego posty: rzeczowe, krótkie, wartościowe. Sporo video materiałów, artykułów, przykładów kodu.

Bealdung

https://www.baeldung.com/

Java, Spring i sporo gotowych tutoriali. Blog bardzo ciekawie przedstawia najróżniejsze problemy, z którymi niejeden developer mierzy się na co dzień. Materiały przedstawione są w interesujący sposób – na zasadzie kolejnych kroków do odtworzenia, opatrzonych dodatkowym komentarzem lub głębszym opisem, jeśli funkcjonalność tego wymaga. Fakt, że jesteś początkującym programistą nie oznacza, że nie możesz zacząć uczyć się Springa. Ja Cię do tego zachęcam!

Oracle Blogs

https://blogs.oracle.com/java/

Nie możemy również pominąć oficjalnego bloga Oracle. Informacje z pierwszej ręki, trudno znaleźć coś bardziej wiarygodnego. Prawdopodobnie to tutaj otrzymasz najszybciej info, co się dzieje w świecie Oracle, czego możesz spodziewać się w kolejnych releasach, ale również dowiesz się o nadchodzących eventach, konferencjach itp.

JavaWorld

https://www.javaworld.com/

Nowości w świecie java, podpowiedzi z jakich funkcjonalności korzystać, a z jakich nie. Często pojawiające się artykuły dotyczące nie tylko samego użycia języka java, ale też tematów związanych z niższymi warstwami, np GC. Zdecydowanie ciekawa lektura do poczytania.

Zone

https://dzone.com/

Kolejna ogromna platforma, która w swoich zasobach posiada nie tylko świat języka java. znajdziesz tam również tematykę devops, agile, cloud, bigdata i wiele innych. Jeśli tylko interesujesz się (a jako java developer powinieneś) architekturą zarówno aplikacji jak i systemów, w tym miejscu odnajdziesz szereg interesujących materiałów, które pomogą w pracy, tworzeniu jak i rozwijaniu Twojej aplikacji.

1 2Następna strona
Back to top button