Czy wojskowy może zacząć karierę w IT? Oczywiście! Piotr Skołorzyński zamiast na emeryturę zdecydował się na bootcamp Frontent Developer w infoShare Academy. Naukę łączył z pracą, budową domu i wychowaniem trójki dzieci. Po kursie dostał się na staż w Aspire Systems i teraz pracuje tam na pełny etat.
Jak wyglądała Twoja kariera zawodowa przed zrobieniem kursu?
Całe moje życie zawodowe do czasu kursu związane było z Marynarką Wojenną RP. Ukończyłem Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, zostałem awansowany na stopień oficerski i rozpocząłem karierę, służąc przez 13 lat na okrętach wojennych. Następnie przeszedłem do Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego, gdzie przez kolejne dwa lata zajmowałem się nadzorowaniem jakości w zakładach, które świadczyły usługi na rzecz Sił Zbrojnych RP.
Brzmi poważnie. Miałeś styczność z IT?
W czasie rozwoju kariery wojskowej miałem możliwość obserwowania pracy programistów, poprzez żonę poznałem też paru developerów, którzy zachęcali mnie do spróbowania. Zawsze zazdrościłem im możliwości tworzenia z niczego czegoś użytecznego – co wzbudzało we mnie swego rodzaju zazdrość. Niestety na studiach miałem podstawy programowania i nie poszło mi najlepiej, do tego stopnia, że stwierdziłem, iż to nie dla mnie. Dopiero po wielu latach – w 2018 roku – miałem więcej czasu w pracy. Żeby wykorzystać go efektywniej, postanowiłem spróbować.
I zacząłeś się uczyć programowania?
W tym czasie przez pół roku uczyłem się podstaw C++ i byłem zadowolony z osiągniętych wyników. Ale temat został zarzucony ze względu na zmianę stanowiska i konieczność intensywnej nauki w nowej dziedzinie. Ostatecznie na jesień 2020 r. stwierdziłem, że mój czas w wojsku się skończył i pora coś zmienić. Postanowiłem, że będę się uczył JavaScript i tak zaczęła się moja poważna przygoda z programowaniem. Postawiłem na samodzielną naukę i przez pół roku uczyłem się prawie codziennie spędzając co najmniej godzinkę.
Widziałeś postępy w samodzielnej nauce?
Oczywiście, jednak po pewnym czasie stwierdziłem, że w wielu sprawach kręcę się w kółko lub nie uczę się tego, co jest najważniejsze, żeby zostać programistą. Dlatego postanowiłem skorzystać z bootcampu.
Dlaczego wybrałeś bootcamp Frontend w infoShare Academy?
Pierwsze pół roku nauki uczyłem się samodzielnie. Po tym czasie stwierdziłem, że potrzebuję pomocy osób, które wskażą mi prawidłową ścieżkę rozwoju w drodze do profesjonalnego programowania.
Przeszukiwałem, wiele materiałów na temat szkół i oczywiście programować da się zdalnie i nie ma konieczności wychodzenia z domu, ale ostatecznie zdecydowałem się na wybór trójmiejskiej szkoły. Po pierwsze dlatego, że naukę finansowałem ze środków Wojskowego Biura Emerytalnego, a to wymaga przynoszenia fizycznie dokumentów i to ułatwiało sprawę. Po drugie po prostu macie bardzo dobrą opinię w Trójmieście i nie tylko jako szkoła. A po trzecie stwierdziłem, że z taką renomą zapewne współpracujecie z wieloma firmami w okolicy i zawsze możecie pomóc swoim absolwentom dając rekomendację itd.
Miło słyszeć 🙂 A jak oceniasz samą naukę? Jak podobała Ci się nauka w grupie?
Całe swoje życie zawodowe praktycznie spędziłem pracując w zespołach, więc nie sprawiało mi to żadnej trudności, żeby się odnaleźć. Grupa nie była też szczególnie liczna, więc prowadzący byli w stanie poświęcić czas każdemu, kto go potrzebował. Ciekawe jest również tworzenie wspólnego projektu, co daje człowiekowi pewne spojrzenie na to, jak może wyglądać zbiorowe programowanie i jakie to niesie ze sobą wyzwania. A po 3 miesiącach wspólnej pracy mogę powiedzieć, że czasami nawet sporo wyzwań 😉
Musiałeś z czymś łączyć naukę?
W tygodniu praca, w międzyczasie budowa domu oraz oczywiście wychowanie dwójki dzieci, a pod koniec kursu pojawiło się trzecie.
Czy czujesz, że się spełniasz?
Oczywiście. Zrealizowałem swój cel, czyli zostałem profesjonalnym programistą i po 3 miesiącach mogę powiedzieć, że jest super. Oczywiście jest ciężko, jestem często zmęczony intelektualnie, ponieważ codziennie stykam się z czymś nowym, trudnym niejednokrotnie do zrozumienia, ale na końcu jest satysfakcja z osiągniętych wyników. Poza tym pracuję z super ludźmi, którzy chętnie pomagają i dzielą się wiedzą, więc cały czas towarzyszy mi świadomość, że nie jestem sam.
Powiesz coś więcej o swojej aktualnej pracy?
Wraz z końcem marca zakończyłem staż w firmie Aspire Systems i przedłużyliśmy naszą współpracę na kolejny rok. Jeszcze w trakcie trwania stażu – po spełnieniu paru warunków formalnych – zostałem włączony do zespołu realizującego projekt komercyjny dla klienta z USA, także można powiedzieć, że pracuję już w pełni profesjonalnie, uczestniczę w życiu zespołu i wspólnie rozwiązujemy problemy i wyzwania pojawiające się przy rozwijanym projekcie. W zespole jest bardzo przyjazna atmosfera, ludzie bardzo chętnie dzielą się wiedzą i pomagają, także bardzo szybko udało mi się zaadaptować i poczuć częścią zespołu. Teraz pozostaje mi się dalej rozwijać, by docelowo stać się samodzielnym deweloperem.
Jakie masz pasje? Co robisz w wolnych chwilach?
Mam troje dzieci, więc ciężko jest z rozwijaniem pasji, a część odłożyłem na lepsze czasy. Obecnie wolny czas przeznaczam na prace wokół domu dla zdrowia fizycznego. Poza tym uwielbiam książki, szczególnie historyczne, filozoficzne oraz związane z ekonomią ze względu na zainteresowanie giełdą. A gdy już jestem totalnie zmęczony, to lubię sobie po prostu pograć w gry na komputerze czy – jeśli jest okazja – w planszówki ze znajomymi.
Jak wyglądają dalsze plany co do rozwoju zawodowego?
Z końcem marca skończyłem staż w firmie Aspire Systems i otrzymałem propozycję zatrudnienia, więc postanowiłem zostać. Także teraz mogę się skupiać na dalszym rozwoju.
Czy poleciłbyś naukę w infoShare Academy?
Oczywiście, że tak. Już poleciłem wielu osobom rozważenie udziału, gdyby ostatecznie zdecydowały się na przebranżowienie. Jeden kolega rozpoczął w marcu bootcamp C#.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Magdalena Walasek
—————-
Frontend
Frontend to jeden z ciekawszych kierunków dla ludzi chcących wejść w branżę IT. JavaScript powstał jako język programowania używany przy tworzeniu stron WWW. Jednak już dawno temu przestał pełnić tę jedną rolę i posiada dużo więcej praktycznych zastosowań. W JavaScripcie można tworzyć również elementy backendowe (NodeJS), a także aplikacje desktopowe (Electron) i mobilne (React Native).
Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. JavaScript to język łatwy do rozpoczęcia przygody z programowaniem – do startu w zasadzie wystarczy Ci notatnik i przeglądarka. To także jeden z najpopularniejszych języków na świecie – baza wiedzy w sieci jest ogromna, zdobycie materiałów na start nie jest żadnym problemem. Podobnie jest ze ścieżkami rozwoju i możliwościami na rynku pracy.
👉 Dzienny Bootcamp Frontend (przebranżowienie)
👉 Weekendowy Bootcamp Frontend (przebranżowienie)
Przeczytaj: Aplikacja kursantów bootcampu Front-end: Game World »