fbpx
Początki programowania

Bootcamp… i co dalej? Spokojnie – u nas masz pełne wsparcie HR!

Czytasz opinie w Internecie i często widzisz, że kursanci po długich bootcampach zostają sami w szukaniu pracy? Wiesz, że obietnice “gwarancji pracy” po kursie to bajki? Jeśli zależy Ci na prawdziwym, rzetelnym wsparciu w wejściu do IT, to jesteś w dobrym miejscu.

Przebranżowienie do IT to wabiąca ścieżka rozwoju, za którą idzie tyle samo profitów, co wyzwań. Osoby rozważające swój start w IT często stoją twarzą w twarz z dylematami

  • Czy to na pewno dla mnie? 
  • Czy sobie poradzę? 
  • Czy jestem w dobrym wieku do przebranżowienia? 

A gdy już rozwieją te wątpliwości i podejmą wyzwanie – zaczyna się solidna dawka wiedzy, doświadczeń i pracy. 

Jak temu sprostać, by skutecznie wchłonąć teorię, umieć przełożyć ją na praktykę, a także z powodzeniem przetrzeć ścieżkę rekrutacyjną na stanowisko juniorskie w IT? 

Za wszystkim stoi zaangażowanie i ciężka praca, ale w infoShare Academy dbamy o to, aby nie zabrakło też wsparcia, mentoringu i doradztwa. Jak to robimy?

TRENERZY na bootcampie

Podczas bootcampu kursanci intensywnie uczestniczą w zajęciach, tworzą projekty, wykonują prace domowe – nie ma czasu na nudę:) W tym procesie mogą liczyć nie tylko na siebie i swój zapał, ale także na trenera wspierającego, który jest MENTOREM, czyli opiekunem grupy.

W infoShare Academy współpracujemy z dwoma rodzajami trenerów: trenerem prowadzącym warsztaty oraz trenerem wspierającym. Czym te role się różnią?

  • Trener warsztatowy posiada umiejętność tłumaczenia skomplikowanych rzeczy w sposób zrozumiały dla kursantów, którzy przecież dopiero zaczynają swoją drogę programistyczną. Prowadzi zajęcia ze swojej dziedziny w ramach danego kursu – a takich trenerów na jednym kursie bywa kilkunastu. 
  • Trener wspierający jest tzw. opiekunem kursu – to osoba spinająca wszystkich trenerów jednego kursu lub bootcampu. Czuwa nad projektami, które kursanci realizują w grupach, pomaga im rozwiązywać napotykane problemy, jest otwarty na konsultacje oraz wyjaśnianie problematycznych zagadnień. Zadaje także prace domowe i jest w stałym kontakcie z uczestnikami kursu.

SZEROKIE WSPARCIE HR

Nie żonglujemy pakietami – ze wsparciem, bez wsparcia, z mini wsparciem. Mamy świadomość tego, że kursanci na bootcampach powinni mieć możliwość, by w dowolnym momencie skonsultować swój plan na rozwój i odpowiednio się do tego przygotować. Lata pracy z kursantami pokazały nam, że jest kilka działań, które są szczególnie pomocne dla uczestników bootcampów. Wiemy to m.in. z opinii, które nasi absolwenci wrzucają na Google. 

Czego zatem najbardziej potrzebują kursanci? Przede wszystkim dostępu do doświadczonego w branży IT doradcy kariery.

Doradca kariery w infoShare Academy zajmuje się wspieraniem kursantów w skutecznym przygotowaniu do wejścia na rynek pracy. 

W działaniach HR pomagamy kursantom: 

  • zaplanować rozwój w branży IT
  • umiejętnie stworzyć skuteczne i profesjonalne CV oraz  profil LinkedIn
  • ćwiczyć jak najlepsze prezentowanie się w procesach rekrutacyjnych

KROK 1.

Krok pierwszy to szkolenie z CV. Od lat poruszamy się w świecie rekruterów IT, więc z pierwszej ręki wiemy, co lubią, a czego w CV nie tolerują. W czasie tego szkolenia omawiamy m.in. najważniejsze elementy życiorysu, wybijamy to, co będzie interesować HR w firmie, do której kursant chce aplikować, podpowiadamy, co jeszcze warto zaznaczyć. 

Szkolenie to jest wypracowanym przez nas zestawem najważniejszych rekomendacji i dzięki dostosowaniu się do wytycznych kursant ma możliwość zaktualizować swoje dotychczasowe CV lub napisać je od początku – z uwzględnieniem nowej ścieżki rozwoju – ścieżki IT.  

KROK 2.

W kolejnym szkoleniu zachęcamy kursantów do stworzenia lub aktualizacji konta LinkedIn. LinkedIn jest dziś Facebookiem biznesowym i to właśnie tam najczęściej “polują” rekruterzy – badania pokazują, że 9 na 10 rekruterów szuka właśnie na LI. Jest kilka trików, dzięki którym szybciej możesz wpaść im w oko – od odpowiedniego zdjęcia i tła przez umiejętne pokazanie swoich skillsów przez rozsądne tworzenie sieci kontaktów. 

Niemal 90% rekruterów uważa, że to właśnie LI jest najlepszym miejscem weryfikacji potencjalnych kandydatów do pracy. Dobrze przygotowany profil na LinkedIn to nie tylko pierwszy krok w pokazaniu się specjalistom HR w IT w aktywnej sieci, ale także ważny strategicznie ruch w rozszerzaniu kontaktów w tej branży. 

KROK 3.

Po dopracowaniu CV i Linkedin  kursanci mają możliwość indywidualnego skonsultowania efektów wykonanej pracy. Feedback od doradcy kariery podnosi jakość CV, sprawia, że dopracowane są ważne detale. Pracujemy tak aż do momentu uzyskania pożądanego efektu końcowego. Jedynym warunkiem osiągnięcia celu na tym etapie jest zaangażowanie 😊 

KROK 4.

Krok 4 to szkolenie online o rynku IT i rekrutacji, w którym kursanci mają okazję poznać więcej tajników dotyczących źródeł ofert pracy, standardów rekrutacyjnych w IT czy popularnych form zatrudnienia. Chcemy, by uczestnicy bootcampów mieli prawdziwy obraz branży i wiedzieli, które jobboardy są wartościowe, jak wygląda ogłoszenie, przed którym należy uciekać i ile naprawdę Junior może oczekiwać wynagrodzenia na początku swojej drogi.

Na tym etapie śmiało można już myśleć o pierwszym researchu rekrutacyjnym, a nawet aktywnym aplikowaniu na stanowiska juniorskie lub stażowe.

KROK 5. 

W końcowej fazie bootcampu organizujemy próbne rozmowy techniczne, dzięki którym nasi kursanci mogą sprawdzić poziom swojej wiedzy i przygotować się do pierwszych rekrutacji w IT. Jednocześnie kursanci mogą  skorzystać z próbnych rozmów “miękkich”, analogicznych do tego, jak to dzieje się zazwyczaj we wstępnej rekrutacji. Dzięki kompleksowemu „przetestowaniu” się w tych dwóch rodzajach rozmów – kursanci czują się lepiej przygotowani do realnych rekrutacji. Rozmowy techniczne i HR-owe (miękkie) prowadzone są przez specjalistów z doświadczeniem w rekrutacji w branży IT.

Praca dla Juniora po bootcampie

Organizujemy też inne działania i aktywności, wśród nich: informacje o targach pracy, webinarach, a także cyklicznie spotkania z współpracującymi z nami rekruterami IT albo z naszymi absolwentami.

Po bootcampie utrzymujemy kontakt z absolwentami – nie na siłę, ale jeśli ktoś chce z tego skorzystać – na pewno może na to liczyć. Doradca kariery dba o to, by absolwenci dostawali informacje  o toczących się rekrutacjach w naszych firmach partnerskich. Dopytujemy o postępy rekrutacyjne, podpowiadamy, gdzie jeszcze warto szukać, wspólnie cieszymy się z każdego sukcesu. 

NAJLEPSI MAJĄ JESZCZE WIĘCEJ

Co ważne, infoShare Academy aktywnie współpracuje z firmami, które od lat działają w branży IT. Mamy swoich partnerów, którzy czekają na nowych absolwentów i z satysfakcją współpracujemy rekrutacyjnie. Często jako pierwsi dostajemy informację o planowanych rekrutacjach 🙂

Najlepszych absolwentów polecamy na stanowiska juniorskie w firmach partnerskich, co wspierająco przeciera ścieżkę ubiegania się o pracę. Tu oczywiście trzeba już wykazać się gotowością i przygotowaniem, także solidna praca w trakcie bootcampu może przynieść szybko oczekiwany rezultat – zatrudnienie w IT. 

Sprawdź także
Close
Back to top button