fbpx
Bez kategoriiKariera w ITPoczątki programowaniaPoradniki

5 elementów CV, które musisz poprawić

Agnieszka, nasz Doradca Kariery, widziała tysiące CV. Wspieraniem ludzi w ich projektowaniu zajmuje się zawodowo od lat. Obecnie najwięcej czasu spędza nad szczegółowym feedbackowaniem życiorysów osób, które chcą wejść do IT. I dzisiaj podzieli się swoimi tipami, które sprawią, że Twoje CV będzie błyszczeć w oczach rekrutera.

Niechaj zatem Agnieszka przemówi!

Wniosek główny: CV nie jest tematem uniwersalnym. Co to oznacza? Każda branża rządzi się swoimi prawami i standardami. Nie można zatem tych samych tipów stosować wszędzie. Dlatego też w przygotowanych poniżej radach odniosę się do CV juniora planującego swój rozwój w kierunku IT.

Kolejne odkrycie: uwaga na szablony! Często CV osób, które decydują się na małą lub większą rewolucję w postaci przebranżowienia, wymaga przemodelowania. Niby oczywiste, ale aby dokonać tego umiejętnie, trzeba dopracować kilka ważnych szczegółów. I ten właśnie kontekst również uwzględnię w poniższym zestawie rekomendacji. Pamiętaj, że kreator CV może być niezwykle pomocny w trakcie takiej przebudowy, ale ostateczny kształt dokumentu zawsze zależy od Ciebie.

Decydujesz się na przebranżowienie w kierunku IT? Masz już doświadczenie zawodowe w innej branży, a teraz chcesz pokazać swoje mocne strony w kontekście pozycji juniorskich? Jesteś w dobrym miejscu i ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Jakie są zatem triki na atrakcyjne CV?

Dane kontaktowe w CV

Może wydać się to banalne, a jednak nie sposób tego wątku pominąć. Dane kontaktowe to paleta różnych pomysłów według różnych szablonów. I – co może zaskoczyć – to sekcja, do której nierzadko mam swoje komentarze w feedbackowaniu CV. Wynika to z faktu, że kandydaci podążają za szablonami. A tam zdarza się jeszcze np. wpisywanie pełnego adresu zamieszkania, albo (o zgrozo!) daty urodzenia! Nie będę skupiać się tu na tym, czego nie zamieszczać. W zamian za to napiszę konkretnie –  co polecam zamieścić w tej sekcji: 

  • nr telefonu z prefiksem (dodatkowo zalecam przerwy co 3 cyfry w numerze – sprzyja to wizualnie)
  • adres e-mail (profesjonalny/formalny)
  • hiperlink do LinkedIn – to bardzo ważna wizytówka, więc jeśli nie masz swojego profilu – czas to zmienić 🙂 
  • hiperlink do Github/behance/innego portfolio – zależnie od profilu
  • lokalizacja (największe miasto w Twoim zasięgu) – nie jest to konieczne, jeśli nastawiasz się na poszukiwanie ofert w bardzo szerokim zasięgu geograficznym, ale zawsze jest to informacją, gdzie mniej więcej rezydujesz w przypadku oczekiwania pracodawcy w kwestii dojazdów do biura.

Bardzo przejrzystym i estetycznym zabiegiem jest zastosowanie ikonografiki w miejsce haseł: e-mail, numer telefonu, miasto. Niektóre kreatory CV umieszczają kontakt w dolnej sekcji, jednak według researchu wśród współpracujących ze mną rekruterów IT, zapewniam, że kontakt  jest mile widziany w górnej sekcji CV.

CV: SEKCJA “O MNIE” LUB “PODSUMOWANIE”

Sekcja “Podsumowanie” daje możliwość zwięzłego opisania dotychczasowego doświadczenia i uargumentowania motywacji do rozwoju w wybranej technologii/kierunku w branży IT. To miejsce jest jak krótka “reklama”, w której możesz ukierunkować odbiorcę na to, jaki obszar kompetencyjny masz obecnie na horyzoncie i w czym chcesz się specjalizować lub już się specjalizujesz. Dzięki temu zaznaczysz kontekst, w jakim chcesz, aby Twoje CV zostało ocenione.

SEKCJA “EDUKACJA”. JAK JĄ OPISAĆ?

Osoby decydujące się na przebranżowienie w kierunku IT zazwyczaj inwestują w nowe umiejętności, które będą ich kartą przetargową w procesie rekrutacji. Jedną ze skutecznych inwestycji są kursy zwane bootcampami. Dają one zestaw najważniejszych kompetencji, narzędzi, technologii, pożądanych do zaistnienia na danej pozycji juniorskiej.

Jak zatem wyeksponować taką inwestycję w CV? Przede wszystkim opisz bootcamp w sekcji “EDUKACJA”, jako najświeższą pozycję. Nie bój się tego, że rekruter nie zauważy Twojego bazowego (wcześniejszego) wykształcenia/tytułu, bo na pewno zauważy 🙂 Opisanie Bootcampu jako najbardziej aktualnej pozycji w wykształceniu ma przyciągnąć uwagę rekrutera, zwrócić uwagę na element przekwalifikowania w kierunku IT i pokazać zasób świeżo poznanych technologii i narzędzi.

Poza poznanymi technologiami i narzędziami, opisz tu także projekt(y), nad którym pracowałeś(aś). W infoShare Academy każda grupa realizuje projekt końcowy zespołowo, z praktycznym zastosowaniem metodyki SCRUM. Ta informacja także powinna być częścią autoprezentacji w CV.

Reasumując, opisując bootcamp (kurs przygotowujący Cię do pracy w wybranej technologii) przedstaw: 

Nazwę kursu, nazwę organizatora, daty w formacie miesiąc/rok, wymiar godzinowy oraz zakres merytoryczny (w  najważniejszej pigułce), poznane technologie i narzędzia + informację o zrealizowanym projekcie w Scrumie.

Co zyskujesz? Przede wszystkim możesz przyciągnąć uwagę rekrutera, położyć nacisk na element przekwalifikowania w kierunku IT i pokazać zasób świeżo poznanych technologii i narzędzi.

KTÓRĄ SEKCJĘ W CV WPISAĆ NA POCZĄTKU?

W autoprezentacji dotyczącej rozwoju w kierunku IT, jako opcji przebranżowienia z innej gałęzi zawodów zadbaj o to, aby dać pierwszeństwo sekcji EDUKACJA. Pozwoli to na lepsze wyeksponowanie tego, co obecnie dzieje się w Twojej karierze i rozwoju oraz ustawi fokus na najważniejsze w tej kwestii treści. 

Jeśli natomiast w Twoim doświadczeniu jest już wyraźny akcent kompetencji IT, które zachęcą pracodawcę do kontaktu z Tobą, czyli: dotychczasowe zadania, czy stanowiska korespondują z pozycją, o którą chcesz się ubiegać – możesz śmiało dać pierwszeństwo sekcji DOŚWIADCZENIE.

SEKCJA „UMIEJĘTNOŚCI” W CV

Wiele poradników podpowiada, by nie zapominać o umiejętnościach miękkich, bo są cenione i ważne. Oczywiście, że są! Ale nie w CV pod kątem IT 🙂 Tu ważniejszy będzie stack technologiczny, narzędzia, języki obce. Chodzi o to, aby wgląd w umiejętności był intuicyjny, szybki do zdefiniowania i odniesienia do potrzeb stanowiska. Polecam stworzenie listy (kolumny), a jeśli wśród tychże nowo poznanych technologii nie czujesz się jeszcze biegle – dokonaj podziału wg poziomu zaawansowania. Co z kompetencjami miękkimi? Jeśli znajdziesz na to miejsce –  opisz je (hasłowo) w CV, ale nie miej także dyskomfortu, aby pominąć ten wątek. Na wyeksponowanie tychże przyjedzie dobry moment podczas screeningu HR, a także w kolejnych etapach rekrutacyjnych.

Na tym oczywiście lista się nie kończy. Po więcej zapraszamy na bootcampowy pokład infoShare Academy. Nasi kursanci mają okazję do indywidualnego konsultowania swoich CV i profili Linkedin 🙂

Back to top button