fbpx
Historie AbsolwentówPoczątki programowaniaWywiady

Azymut na IT: od zarządzania imprezami hotelowymi do Frontendu

Kamil Kalbarczyk pracował w gastronomii i hotelarstwie, ale pandemia skierowała go w stronę programowania. Skończył bootcamp Frontend z React w infoShare Academy i dziś pracuje w IT. „Bardzo istotne jest to, żeby jakoś się wyróżnić spośród konkurentów. Na tym gruncie naprawdę bardzo pomocne okazało się wsparcie HR w iSA” – mówi.

Jesteś bardzo uśmiechnięty. Lubisz się śmiać?

Dziękuję:) Tak, uważam, że uśmiech pozytywnie nas nastraja, jest pewnego rodzaju ‘tajną bronią’ w relacjach prywatnych i zawodowych.

Pierwszy raz mam okazję rozmawiać z kimś, kto pracował jako Food And Beverage Supervisor – na czym taka praca polega?

Jeżeli wybierzesz się na wakacje do hotelu, to będziesz miała okazję poznać kogoś takiego 😉

Można powiedzieć, że to osoba, która powinna znać się na specyfice pracy w szeroko pojętej gastronomii: baru, restauracji, imprezach zamkniętych czy cateringu. Dbałem o to, by każda impreza czy wieczór w restauracji był zorganizowany i przebiegał najlepiej jak to możliwe. Czasem bywało ‘gorąco’ i trzeba było wesprzeć swój zespół łapiąc za tacę czy shaker.

Co robiłeś zawodowo dalej?

Sporo pracowałem w gastronomii jako barman, a później F&B Supervisor. Następnie pracowałem jako Key Account Manager w branży hotelarskiej. Pamiętam, że pracując na tym stanowisku, po raz pierwszy pomyślałem o programowaniu.

Później pandemia, która bardzo mocno dała się we znaki branży hotelarskiej, skierowała mnie na poszukiwanie innej pracy. Wtedy już świadomie szukałem pracy w branży IT. Tak też zostałem Key Account Managerem w software house.

Dlaczego zdecydowałeś się na programowanie?

Programowanie wciąga i sprawia przyjemność. Zdarza mi się po godzinach pracy co chwila wracać myślami do zadania, bo właśnie przyszedł mi do głowy ‘genialny sposób’ na jego lepsze rozwiązanie.

Programowanie porównałbym do gry, gdzie masz do wykonania zadanie i jeśli tylko wiesz, jak to zrobić, to działasz, a jeżeli nie wiesz, to musisz najpierw rozwinąć swoje umiejętności.

Ale to taka gra, gdzie wbijasz kolejne levele?

Tak, ale kto grał w dobrą grę, ten wie, że mogłaby się ona nie kończyć 🙂

Rozważałeś inne języki programowania?

Na początku nie znałem żadnego. Nie chciałem jednak, żeby wybór był dziełem przypadku. Zależało mi przede wszystkim na tym, aby kierunek, który wybiorę, był wartościowy na rynku oraz przystępny do nauczenia. Frontend okazał się idealnym rozwiązaniem: osoba ucząca się na bieżąco widzi efekt swojej pracy, co jest bardzo motywujące, a przy tym na rynku jest sporo ofert pracy z tym związanych.

Jest też sporo konkurencji…

Tak, konkurencja jest duża.

Bardzo istotne jest to, żeby jakoś się wyróżnić spośród konkurentów. Na tym gruncie naprawdę bardzo pomocne okazało się wsparcie HR w infoShare Academy.

Zanim jeszcze przystąpiłem do kursu, byłem zdania, że wystarczy zrobić 2-3 projekty, wrzucić je do CV i praca się znajdzie. Jest natomiast wiele detali, o których nie miałem pojęcia przed konsultacjami z działem HR – np. co drażni rekruterów IT w CV kandydatów, jak powinien być prowadzony GitHub czy Linkedin, itd.

Jesteś z Warszawy, macie tam pewnie sporo dobrych kursów programistycznych. Jak więc trafiłeś do iSA?

Przy wyborze kursu kierowałem się tym samym, co przy wyborze języka programowania – żeby nie było to dziełem przypadku.

Szukałem wiele opinii na temat każdego kursu, który wydawał mi się interesujący i szczerze mówiąc byłem rozczarowany. Znajdowałem albo bardzo negatywne opinie, albo zupełny brak takich opinii.

ISA natomiast jako jedyna szkoła, którą znalazłem, miała masę pozytywnych komentarzy, ale to mi nie wystarczyło… Pisałem więc na Facebooku bezpośrednio do osób, które udzieliły opinii, czy faktycznie jest tak jak napisali i każdy polecał infoShare Academy.

Nie można się też oszukiwać, że wydatek ponad 10 tysięcy złotych to mała kwota. Podejrzewam, że większość osób zastanawia się dwa razy, zanim podejmie decyzję o wydaniu takiej sumy. Mnie przy tych rozważaniach przekonała reklama o współpracy infoShare Academy z wakacje.pl i możliwej pracy zaraz po kursie.

Chciałeś pracować w wakacje.pl?

Chciałem przede wszystkim pracować jako developer.

Minimum 5 osobom z grupy miały zostać zaproponowane rozmowy rekrutacyjne w wakacje.pl. Bardzo mocno mnie to zmotywowało. Uznałem, że wystarczy chcieć, a przebranżowienie się uda.

Jak zostać Junior Frontend Developerem w wakacje.pl?

Jak oceniasz sam kurs?

Z perspektywy tego, gdzie teraz jestem, to bardzo pozytywnie.

Ogromną zaletą tego kursu są:

1.      możliwość bezpośredniego kontaktu z profesjonalistami z branży IT,

2.      pewność, że uczysz się najnowszych technologii,

3.      konkretna droga nauki,

4.      tempo mobilizujące do wytrwałej nauki.

5.   wsparcie HR, czyli instrukcja, jak ‘sprzedać’ swoje nowo nabyte umiejętności na rynku pracy.

Możesz powiedzieć coś więcej o trenerach? Jaka oceniasz ich rolę podczas zajęć?

Ich rola jest kluczowa. To ich sposób przekazywania wiedzy decyduje o tym, czy nauka sprawia ci przyjemność, czy wręcz odwrotnie.

Świetne jest to, że trenerzy są w stałym kontakcie z kursantami i można do nich napisać w dowolnym czasie z prośba o pomoc.

To, co zrobiło na mnie duże wrażenie, to to, że Akademia o nas nie zapomniała. Po skończonym kursie dalej mogę kontaktować się z trenerami czy działem HR.

Mieliście na kursie egzaminy? Było jak na maturze?:)

Raczej jak na egzaminie na kartę rowerową w podstawówce – czyli nie było stresu 😉

Chodziło o to, żeby każdy mógł sobie uświadomić, jak przyswoił ostatni materiał. Nie było sensu oszukiwać samego siebie. Jeżeli czegoś się nie umiało, to trzeba było to powtórzyć. Oczywiście, jeżeli na poważnie ktoś myśli o przebranżowieniu się.

Oprócz kursu w infoShare Academy zrobiłeś jeszcze kilka innych kursów. Uważasz, że ciągły rozwój w tej branży jest potrzebny?

To jest wpisane w tę branżę, a szczególnie w technologii Frontend. Można oczywiście uczyć się na własną rękę – Internet to kopalnia wiedzy. Pytanie tylko, czy na początku naszej drogi wiemy, czego powinniśmy się uczyć.

Podam tylko jeden przykład: w trakcie kursu w iSA, jeszcze przed rozpoczęciem części związanej z Reactem, kupiłem sobie internetowy kurs wideo o tej bibliotece. Chciałem go zrobić, żeby być lepiej przygotowanym do zajęć na bootcampie. Z powodu braku czasu nie udało mi się do niego przysiąść. Jak się później okazało, ten internetowy kurs bazował na już mocno przestarzałych rozwiązaniach. Gdyby nie iSA, przerobił bym ten kurs, nauczyłbym się przestarzałej technologii nie będąc nawet świadomym tego.

Oczywiście fundamenty tak szybko się nie zmieniają i warto je poznać zanim podejmie się decyzję o wzięciu udziału w bootcampie. Ja właśnie tak zrobiłem. Poznałem HTML, CSS i trochę JS jeszcze przed rozpoczęciem nauki w infoShare Academy.

Czy warto uczyć się Frontendu? Poznaj historię Oli, która nieruchomości zamieniła na Frontend

Gdzie aktualnie pracujesz? Czym się zajmujesz?

Jakoś w połowie trwania bootcampu w iSA udało mi się znaleźć pracę na stanowisku Web Application Developera w NetWorks. Odpowiadam za rozwój systemu wewnątrzkorporacyjnego, z którego na co dzień korzystają wszyscy pracownicy. Nie jest to sam Frontend. Jest dużo pracy z bazą danych, więc tutaj też się sporo uczę.

Pamiętasz, jak wyglądał proces rekrutacyjny?

Proces nie był długi: rozmowa wideo, zadanie rekrutacyjne na miejscu w firmie i decyzja. Szybka piłka 🙂

A pierwszy dzień w pracy?

Oczywiście;)

Przyszedłem wtedy do biura, mimo że mogłem od pierwszego dnia pracować zdalnie. Chciałem być na maksa skupionym na pracy. Pamiętam, że wychodząc z pracy uświadomiłem sobie, że przez cały dzień nic nie zjadłem, bo byłem tak ‘pochłonięty’ nową pracą.

To był szalony czas: kurs jeszcze trwał, więc weekendy prawie wszystkie zajęte, wieczorami trzeba było utrwalać materiał, zacząłem nową pracę, a dwa tygodnie później urodziło mi się drugie dziecko.

Moje gratulacje! 🙂

Dziękuję 🙂

Czym się różni Twoje aktualne miejsce pracy od poprzedniego?

Wszystkim! Tym, że sprawia mi ona przyjemność. Tym, że mogę pracować zdalnie. Tym, że czuję, że to moja droga. 

Same dobre zmiany. Tak trzymaj! Dziękuję za rozmowę.

Dzięki! 🙂

Rozmawiała Magdalena Walasek

————————————–

—————-

Frontend

Frontend to jeden z ciekawszych kierunków dla ludzi chcących wejść w branżę IT. JavaScript powstał jako język programowania używany przy tworzeniu stron WWW. Jednak już dawno temu przestał pełnić tę jedną rolę i posiada dużo więcej praktycznych zastosowań. W JavaScripcie można tworzyć również elementy back-endowe (NodeJS), a także aplikacje desktopowe (Electron) i mobilne (React Native).

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. JavaScript to język łatwy do rozpoczęcia przygody z programowaniem – do startu w zasadzie wystarczy Ci notatnik i przeglądarka. To także jeden z najpopularniejszych języków na świecie – baza wiedzy w sieci jest ogromna, zdobycie materiałów na start nie jest żadnym problemem. Podobnie jest ze ścieżkami rozwoju i możliwościami na rynku pracy.

👉 Dzienny Bootcamp Frontend (przebranżowienie)

👉 Weekendowy Bootcamp Frontend (przebranżowienie)

Przeczytaj: Aplikacja kursantów bootcampu Front-end: Game World »

Back to top button