fbpx
Początki programowaniaPoradniki

10 powodów przez które nadal nie umiesz programować

W infoShare Academy uważamy, że każdy, kto ma odpowiednią motywację i jest wystarczająco zdeterminowany, może wejść do branży IT. Chcemy pomagać w nauce, niezależnie od tego, w jakiej formie ona jest prowadzona. Zebraliśmy 10 najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, które chcą nauczyć się programować, abyście mogli ich unikać i skuteczniej się uczyć.

Zbyt dużo się zastanawiasz

Mnogość technologii, nowych rozwiązań i języków programowania sprawia, że zaczynający przygodę z programowaniem mają bardzo duży problem z wyborem języka, którego powinni się uczyć. Tak duży problem, że nie robią nic innego niż researchują kolejne technologie. Pojawia się nowa, dobrze płatna technologia? Boom! Szybko zaczynasz uczyć się nowego języka i w konsekwencji nie poznasz żadnego na poziomie wystarczającym do podjęcia pierwszej pracy.

Nie wiesz od czego zacząć? Obejrzyj:

Nie kombinuj!

Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz czego uczyć się na początek, to zacznij od nauki HTML i CSS. Nawet jeśli twoja kariera pójdzie później w kierunku Javy, to warto wiedzieć jak HTML i CSS działa. Nie wiesz co dalej? JavaScript będzie dobrym wyborem. Frontend jest świetnym sposobem na naukę, ponieważ łatwo można zobaczyć efekt swoich prac. Dodatkowym plusem jest stosunkowo łatwe zapełnienie portfolio, wykonując drobne zlecenia. Nawet gdy uznasz, że wolisz się rozwijać np. w Pythonie, to koncepcje zmiennych, pętli czy tablic jest podobna i będziesz wykorzystywać zdobytą już wcześniej wiedzę.

Zapisz się nasz bezpłatny kurs HTML/CSS (pierwsze odcinki dostaniesz w styczniu) >>

Zapisz się na nasz bezpłatny kurs Figmy >>

Nie piszesz kodu

Żeby programować, trzeba programować! Odkrywcze, prawda? Brzmi jak totalny banał, a jednak jest to najczęstszy błąd, jaki popełniają początkujący. Przykładanie zbyt wielkiej wagi do teorii, a zbyt małej do praktyki, powoduje brak przyswajania wiedzy.

Niezależnie od metody nauczania, wszystko staraj się testować w praktyce. Nawet wtedy, jeśli coś na pierwszy rzut oka wydaje się banalne i niewarte pisania. Jeśli zaczynasz naukę np. HTML i zapoznajesz się z prostym znacznikiem paragrafu <p> to użyj go w praktyce. Zbadaj go, zobacz, jak się zachowuje i jakie ma domyślne właściwości. Zobacz, jak zachowają się dwa paragrafy obok siebie. Być może uznasz, że jest to zbyt trywialne, ale w przypadku kiedy ominiesz praktykę z kilku znaczników i przyjdzie czas wykonania zadania, to przekonacie się, że będziecie mieli problem z połączeniem wszystkich elementów w całość. Nie dość, że problematyczne będzie pojedyncze zachowywanie się znaczników, to dojdzie jeszcze problem ich oddziaływania na siebie, co dodatkowo utrudni wam zlokalizowanie potencjalnego błędu. Duża liczba błędów powoduje frustrację, która może zniechęcić do dalszej nauki.

Masz złe podejście

Nie ma co się oszukiwać: nasza polska edukacja, którą znamy od szkoły podstawowej, nastawiona jest bardziej na zdawanie egzaminów, niż uczeniu praktycznej wiedzy. Początkowe zrozumienie, na czym polega nauka programowania, może być dla was trudne. 

W nauce programowania wykuwanie formułek na pamięć jest pozbawione sensu. Trzeba naprawdę zrozumieć, jak coś działa, żeby poczuć się pewnie. Jeśli jesteś początkującym adeptem programowania, to wiedz, że nie musisz znać tych wszystkich rzeczy na pamięć. Z dużym prawdopodobieństwem też, zrozumienie pewnych rzeczy zajmie trochę czasu. Ważne jest, aby pierwsze problemy, nie zraziły cię, ani nie zatrzymały w dalszej nauce. Nie wiesz, dlaczego dana funkcja zwróciła akurat taki wynik? Nie martw się! Być może do zrozumienia akurat tego zagadnienia, potrzebujesz większej wiedzy i po jej zdobyciu, wszystko będzie dla ciebie jasne.

Przyzwyczajeni do tego, że na egzaminie wszelkiego rodzaju pomoce były traktowane jak ściągi, możesz być w szoku, że programista w swojej pracy używa dokumentacji. Tego rodzaju “ściąganie” to nieodłączny element w pracy z kodem. Sprawne posługiwanie się dokumentacją jest ważną umiejętnością i traktowane jako zaleta, dlatego warto zaglądać do niej już na początku swojej drogi.

Sprawdź bezpłatny słownik 125 pojęć programistycznych >>

Marnujesz czas

Wszystko w dzisiejszych czasach walczy o naszą uwagę. Firmy zatrudniają ekspertów, którzy tworzą media społecznościowe tak, abyśmy od nich nie mogli się oderwać. Wchodzisz tylko na chwilkę na Facebooka, a nim się obejrzysz, mija kilka godzin. 

Wejście w świat IT jest trudny z uwagi na mnogość zagadnień. Część z nich będzie dla ciebie zrozumiała dopiero po poznaniu innych, dlatego potrzebujesz czasu na poznanie ich. Nie marnuj go! Licz czas efektywnej nauki. Jeśli masz problemy ze skupieniem, dowiedz się więcej o metodach deep workingu. Na czas nauki zablokuj strony, które zbyt często odwiedzasz. Możesz wynieść też telefon do innego pokoju, co automatycznie podnosi produktywność. Pamiętaj: prawdziwą wartość, mają tylko minuty spędzone na pisaniu kodu!

Dajesz się ogrywać

Mózg to niezły cwaniak. Czy wiecie, że podczas zakupu kursu internetowego, wasz mózg dostarcza już poczucie satysfakcji tak, jakbyś zaczął naukę? A przecież niczego jeszcze nic się nie nauczyliście. 

Podobnie jest z innymi rzeczami, które nie mają znaczenia, a dają wam złudne przekonanie o pracy, jaką rzekomo wykonaliście w kierunku nauki programowania. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie zmarnował godzin nad konfiguracją swojego IDE. W początkowym okresie nauki nie ma znaczenia, jakiego motywu używasz w swoim Visual Studio Code. Nim się obejrzysz, zmarnujesz cały dzień i nie posuniesz swojej nauki do przodu. Skup się na rzeczach naprawdę istotnych.

Skaczesz po technologiach

Uczycie się wybranej technologii. Wcześniej przeczytaliście sporo na jej temat i naprawdę jesteście zafascynowani możliwościami, jakie ona stwarza. Nagle spotykacie dawnego znajomego ze szkoły, który (na wasze nieszczęście) jest programistą. Śmieje się z waszej technologii i namawia was do zmiany. Wy bierzecie pod uwagę rady bardziej doświadczonego kolegi i przeskakujecie na kolejną technologię.

Ilu jest programistów, tyle jest opinii. Jeśli nie zaczęliście nauki od jakiegoś totalnie bezużytecznego języka programowania (o ile taki istnieje, ponieważ jeśli język jest używany, to znaczy, że jest potrzebny) to nie schodź z obranego kierunku! Na początku bardziej od technologi, liczy się zrozumienie fundamentów programowania. 

Droga na skróty

Jeśli jesteście świadomi tego, ile nauki was czeka, to z pewnością pojawia się pokusa drogi na skróty. Chcąc przyspieszyć naukę, starasz się “przelecieć” przez materiały bez pogłębiania wiedzy. To błąd. Podczas nauki nie wahaj się zatrzymywać, doczytywać i poszerzać swojej wiedzy. Nigdzie się nie spiesz. W programowaniu, detale takie jak wielkość liter, albo zwykła kropka robią ogromną różnicę.

Nauka programowania (w zależności od poziomu, z jakiego zaczynasz) powinna być obliczona na lata niż miesiące. Większa jest szansa, na zdobycie pracy znając bardzo dobrze HTML i CSS niż znając HTML, CSS i JS w podstawowej formie, dlatego skup się na dogłębnym poznaniu technologii, których się uczysz.

Nie robisz projektów

Nauczyliście się danej technologii i nie wiecie co dalej? Jak w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę? Stwórzcie projekt! Portfolio to najważniejsza rzecz, którą powinniście dysponować podczas szukania pierwszej pracy w IT.

Jeśli nie wiesz, co mogłoby być twoim projektem, to w sieci znajdziesz masę gotowych pomysłów lub możesz zrealizować własny np. rozwiązać jakiś problem z bliskiego otoczenia. Jeśli chodzi o naukę programowania to tworzenie projektów i radzenie sobie z problemami, które się napotyka podczas ich realizacji to jedna z lepszych metod nauki. Masę pomysłów znajdziesz szukając w Google pod hasłem “side project idea”.

Po zrobieniu kilku projektów do szuflady możesz dalej zapełniać portfolio, wykonując drobne zlecenia jako freelancer.

Jakie projekty tworzą nasi kursanci? IMPONUJĄCE! >>

Boisz się zacząć

Najtrudniej jest zacząć. Mając już gotowy pomysł na projekt, po prostu zacznij go robić. Nawet jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z rozwiązaniem pewnych problemów to zacznij robienie od tego, co już wiesz. Podczas napotkania problemu, wpisz go w Google, zapewne rozwiązanie już na ciebie czeka na StackOverflow. Podczas takiego szukania nie tylko uczysz się jak rozwiązać konkretny problem, ale także nabywasz niezbędną wiedzę w pracy programisty, czyli radzenie sobie z trudnościami.

Potrzebujesz inspiracji? Zobacz od czego zaczynali nasi absolwenci >>

Za szybko się poddajesz

Jeśli zaczynacie swoją przygodę z kodem i sprawdzicie sobie mapę umiejętności i technologii, jakie musicie znać, to przekonacie się, że lista wymagań jest spora. Dodatkowo dochodzi fakt, że w każdej z tych dziedzin możesz osiągnąć poziom ekspercki. Fakt ten, może przytłoczyć niejednego początkującego programistę. Zupełnie niesłusznie.

Jeśli chcesz pracować jako Frontend Developer to zapewne w każdym ogłoszeniu będzie wymagany system wersjonowania GIT. Nie oznacza to, że musisz być ekspertem i znać GITa na wylot. Na początku wystarczy podstawowa wiedza, która umożliwi wam sprawną pracę. Z czasem poznacie go lepiej i osiągniecie poziom, który da wam komfort pracy. Nie bójcie się pytać. Nie musisz znać się na wszystkim. 


Na początku kariery, każde zadanie stawiane przed wami będzie sprawiać, że będziecie czuć się niepewnie. To normalne. Programiści potrzebują kilka lat pracy w danej technologii, żeby czuć się w niej, całkowicie pewnie. Najważniejsza jest wytrwałość i determinacja w dążeniu do celu. Powodzenia!


Pobierz nasz poradnik z narzędziami, które pomogą Ci w nauce programowania:

Cała prawda o kursach programowania

Zapewne wiesz już, że możliwości nauki programowania jest wiele. Jedną z najskuteczniejszych jest nauka z trenerem – mentorem, według profesjonalnie przygotowanego, sprawdzonego planu. Dokładnie tym zajmujemy się w infoShare Academy.

Jeśli zastanawiasz się nad kursem programowania, zapraszamy Cię do obejrzenia szczerej rozmowy z naszymi absolwentami – Kasią i Adamem. Czy bootcamp to rzeczywiście najlepszy sposób na szybką i efektywną naukę? Czy jest warty swojej ceny? Na co musisz się przygotować? Jak wygląda szukanie pierwszej pracy i czy rzeczywiście na rynku pracy jest miejsce na juniorów? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym wideo.

Back to top button