fbpx
ArtykułKariera w ITPoczątki programowania

Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej?

W minionych tygodniach większość firm z branży IT przeszła na pracę zdalną. Z raportu przeprowadzonego przez firmę Devire wynika, że 86% firm z branży IT zapewniło swoim pracownikom pracę w trybie home office. Oznacza to, że rekrutacje również dzieją się w świecie online.

wykres opisujący branże, które wdrożyły pracę zdalną. Są to: nieruchomości, IT i telekomunikacja, usługi dla biznesu, SSC/BPO

Rekrutacja zdalna w branży IT zazwyczaj składa się z takich samych elementów jak rekrutacja tradycyjna, czyli z rozmowy HR, rozmowy technicznej oraz zadania. Różnicą jest miejsce przeprowadzania spotkań. Nie odbywają się one w biurze firmy, ale zdalnie za pomocą komunikatorów. W Twojej dotychczasowej pracy nie organizowaliście wideokonferencji i nie wiesz czego się spodziewać? Sprawdź, jak przygotować się do rekrutacji zdalnej.

1. Sprawdź komunikator, przez który będzie przeprowadzona rozmowa

O wyborze narzędzia, przez które połączysz się z rekruterami decyduje firma. Najpopularniejsze narzędzia do wideokonferencji to Zoom, ClickMeeting, MS Teams, Google Hangouts, Skype. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z danego programu, to warto upewnić się wcześniej czy działa on w wersji webowej, czy wymaga zainstalowania na dysku. Umów się też na próbną rozmowę z kimś z domowników i przetestuj główne funkcjonalności. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwowego szukania ikonek mikrofonu i kamery podczas rekrutacji.

2. Przygotuj odpowiednie miejsce

Zastanów się, gdzie spokojnie możesz usiąść i odbyć rozmowę. Lepiej zorganizować sobie miejsce przy biurku bądź stole, a nie na kanapie z laptopem na kolanach. Zadbaj też o porządek – suszarka z praniem w tle nie będzie wyglądać dobrze 🙂

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT? Sprawdź nadchodzące kursy w infoShare Academy

3. Przetestuj wcześniej słuchawki i kamerę

Rekrutacja zdalna ma jak najlepiej odzwierciedlać rekrutację prowadzoną na żywo, dlatego z rekruterem powinieneś się widzieć. Bez słuchawek można sobie poradzić, ale ich użycie zapewnia większy komfort. Jeśli mowa już o kamerce, to sprawdź wcześniej jakie jest jej pole widzenia. Nie siedź zbyt blisko niej, bo wtedy rekruterzy widzą tylko Twoją głowę, a to nie jest najkorzystniejszy kadr 🙂

4. Bądź gotowy kilka minut przed rozmową

Chyba każdy z nas zna powiedzenie “złośliwość rzeczy martwych”. Albo chociaż miał w życiu taką sytuację, że internet odmawiał współpracy, kiedy właśnie najbardziej go potrzebowaliśmy. Kilka minut przed rozmową upewnij się, że Twoje łącze działa prawidłowo. Bądź też przygotowany na ewentualne szybkie skorzystanie z hotspota w telefonie.

5. Zadbaj o kontakt z rekruterem

Na początku rozmowy upewnij się, że dobrze Cię widać i słychać. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy zdalnej jest nieco utrudnione, jednak mimo wszystko staraj się patrzeć w stronę monitora, a nie szukać odpowiedzi w suficie albo podłodze 🙂 Czasami podczas zdalnych rozmów – niezależnie czy rekrutacyjnych czy nie – przybieramy różne dziwne pozycje przy komputerze: podpieramy rękoma głowę, siadamy na podwiniętych nogach przybierając skrzywioną pozycję, bujamy się, fundując osobie po drugiej stronie monitora mocno ruszający się obraz. Postaraj się to kontrolować, dzięki czemu rekruter skupi się głównie na Twoich wypowiedziach.

Rekrutacja zdalna tak naprawdę nie różni się mocno od rekrutacji tradycyjnej. Ocenie podlegają te same elementy: Twoja wiedza, umiejętności, portfolio, motywacja do pracy w branży IT oraz kompetencje miękkie. Przygotowując się do rozmowy odpowiednio wcześnie, unikniesz dodatkowego stresu i będziesz mógł skupić się na jak najlepszym zaprezentowaniu swojej kandydatury. Powodzenia!

Autor:
Paulina Ziomek

Paulina Ziomek – Wołczkiewicz
Psycholog, Konsultant HR

Back to top button