fbpx
ArtykułPoczątki programowaniaPoradniki

Nauka zdalna

W ostatnich tygodniach w dalszym ciągu wiele mówi się o nauce zdalnej. Niezależnie, czy mówimy o szkole podstawowej, średniej, studiach czy kursach. Dla większości dorosłych taka forma nauki jest nowością. Całą swoją edukację odbywaliśmy w formie stacjonarnej. Z kolei dla dzieci nauka zdalna w przyszłości będzie czymś normalnym, bo mają okazję już teraz się z nią zapoznać.

Praca zdalna w wielu firmach traktowana jest jako benefit i pracownicy chętnie z niej korzystają. Pojawia się sporo głosów, że po pandemii koronawirusa część firm w ogóle nie wróci już do pracy stacjonarnej, w biurach. Niewykluczone, że podobnie będzie z niektórymi kierunkami studiów czy kursami.

Nauka zdalna – skojarzenia

Z czym w pierwszej kolejności kojarzy Ci się nauka zdalna? Z e-learningiem, odsłuchiwaniem nagrań i uzupełnianiem zadań na platformie? To jest jedna z opcji, jednak pisząc o kursach zdalnych, mam na myśli kursy przeprowadzane w czasie rzeczywistym z obecnością trenera. Obecnie na rynku jest wiele platform do przeprowadzania zajęć, które są odwzorowaniem zajęć stacjonarnych. W infoShare Academy zdecydowaliśmy się korzystać z platformy Zoom. Jesteśmy już po zajęciach na kilkunastu kursach i opinie uczestników tylko utwierdzają nas w tym, że to dobry kierunek.

# Spodziewałam się, że będzie gorzej, ale naprawdę nie jest źle.
# Myślę, że jest w porządku. Nie odczuwam, żeby zajęcia zdalne były mniej wartościowe.
# Jestem bardzo mile zaskoczona.
# Super! Nie ma problemów żadnych.
# Jest to forma, do której na pewno trzeba się przyzwyczaić, ale podoba mi się.

Nauka przez taką platformę, to nie tylko słuchanie trenera i zadawanie pytań. Korzystając z Zooma zarówno trener, jak i kursanci mogą udostępniać pulpit oraz przejmować kontrolę nad pulpitem. Dlaczego jest to ważne? Jak kursant ma jakiś problem z kodem, to może pokazać go trenerowi, a ten mu pomoże dokładnie tak samo, jak na prawdziwej sali szkoleniowej. Kolejną zaletą jest możliwość tworzenia dodatkowych pokoi w ramach jednego spotkania. Oznacza to, że kursanci pracując nad projektem nadal mogą to robić w swoich zespołach, a trener może przychodzić do nich do pokoju za każdym razem, gdy tego potrzebują. Dokładnie tak jak na zajęciach stacjonarnych! Dodatkowa zaleta? Pracując w takim wirtualnym pokoju, kursanci są tylko z członkami swojego zespołu, więc nie rozpraszają ich dyskusje osób z innych grup. Chcesz na osobności porozmawiać z trenerem? Żaden problem – pokój 1:1 i sprawa załatwiona.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT? Sprawdź nadchodzące kursy w infoShare Academy

Aby nauka zdalna była efektywna trzeba przygotować siebie i swoje otoczenie.

Przygotuj stanowisko do nauki zdalnej

Stwórz w domu przestrzeń, która będzie Twoim stałym miejscem do nauki. Siedzenie przez kilka godzin z laptopem na kolanach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie przydadzą Ci się też słuchawki i drugi monitor. Jeśli nie masz monitora, możesz wykorzystać telewizor.

Zaczynając naukę pozbądź się też wszystkich rozpraszaczy. Lecący w tle serial na Netflixie albo odświeżanie co chwilę tablicy na Facebooku będą przeszkadzać Ci utrzymaniu skupienia.

Ucząc się zdalnie – dobrze wykorzystuj przerwy

Podczas każdego dnia zajęć zaplanowanych jest kilka przerw. Wykorzystaj ten czas, by wyjść na chwilę z domu i się przewietrzyć. Udowodniono, że w czasie przerwy mózg porządkuje sobie dotychczas zdobytą wiedzę i dopiero wtedy zaczyna zapisywać ją w pamięci długotrwałej. Dla Twojego mózgu efektywna przerwa to zdecydowanie lepsza decyzja niż pozostanie przed komputerem i dalsze pisanie kodu.

Zadbaj o uwagę podczas nauki zdalnej

Niezależnie od tego, czy uczęszczasz na kurs stacjonarny czy zdalny, potrzebujesz uwagi i koncentracji. Niestety są to umiejętności, które w świecie pełnym zewnętrznych bodźców, mogą czasami zawodzić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można je ćwiczyć, a dodatkowe korzyści zobaczysz także w życiu prywatnym. W sieci znajdziesz sporo materiałów na ten temat. Na początek polecam https://www.nirandfar.com/focus-articles/ oraz http://umyslnie.pl/uczenie-sie/uwaga-bedzie-o-uwadze-wlasnie/ (zawiera inspirujące sketchnotki :)). To co możesz zrobić od razu, to na zajęciach unikać rozpraszaczy oraz być:
– wypoczętym,
– najedzonym, ale nie przejedzonym,
– wyspanym.

Zdalna nauka programowania oprócz oczywistych zalet, takich jak zaoszczędzony na dojazdy czas czy możliwość nauki w dresach w przytulnych czterech ścianach, przynosi jeszcze jedną niewątpliwą korzyść. Dzięki poznanym narzędziom (np. Zoom), szybciej wdrożysz się do pracy zdalnej, co na pewno docenią potencjalni pracodawcy na rozmowach rekrutacyjnych.

Autor:
Paulina Ziomek

Paulina Ziomek – Wołczkiewicz
Psycholog, Konsultant HR

Back to top button