fbpx
Początki programowaniaWywiady

Nauka programowania – 5 rad, o których musisz pamiętać na starcie

Decyzja o wejściu w branżę IT podjęta? Gratulacje! W takim razie przed Tobą nauka programowania! Totalnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zastanawiasz się, od czego zacząć, aby nie stracić czasu i pieniędzy, a także upewnić się, że na pewno odnajdziesz się w branży IT?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym pomożemy Ci wszystko starannie zaplanować i w pełni efektywnie rozpocząć naukę programowania.

1. Wybierz język programowania, w którym chcesz się rozwijać

Zdaniem doświadczonych developerów, nauka kilku języków naraz jest największym problemem początkujących programistów. Dlaczego? – Skupienie się na jednej technologii da gwarancję szybszej i bardziej efektywnej nauki – wyjaśnia Hubert Pieśniak, Software Engineer w EPAM Systems.

Nie ma znaczenia, od którego języka zaczniemy. Istotne jest, aby wybrać jeden język i poznać podstawy, takie jak obiektowość i struktury danych, które od lat towarzyszą wszystkim językom. – dodaje Hubert.

To, czego nauczysz się podczas nauki pierwszego języka, będzie procentować później, kiedy będziesz chciał nauczyć się kolejnego. Języki programowania, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie inaczej, w pewnym sensie są do siebie zbliżone. Jeśli więc nauczysz się dobrze jednego z nich, poszerzanie wiedzy o kolejne technologie nie będzie już dla Ciebie większym problemem.

2. Sprawdź, czy nauka programowania jest dla Ciebie

Przed wyborem jakiejkolwiek wysokobudżetowej metody nauki programowania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę chcesz zostać programistą i czy odnajdziesz się na tym stanowisku.

Tak naprawdę nie ma sensu zapisywać się od razu na bootcamp, jeżeli nie wiesz, czy na pewno będzie Cię to interesowało i czy znajdziesz w sobie tyle motywacji, aby rzeczywiście odpowiednio przygotować się do zawodu programisty.

Jak zatem sprawdzić, czy nadajesz się na programistę?

Na początku znajdź kurs online i zobacz, jak Ci idzie oraz jakie jest Twoje podejście do nauki programowania. – Jeżeli po całym dniu ciężkiej pracy, bierzesz się za robienie kursu i sprawia Ci to przyjemność, a do tego chcesz stale poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i ciągle uczyć się czegoś nowego, jest to wyraźny znak, że warto rozpocząć swoją przygodę z programowaniem – mówi Hubert Pieśniak. – Jeżeli natomiast Twoją główną motywacją są wysokie zarobki, czyli legendarne już “15k”, to zdecydowanie nie polecam tej drogi – dodaje.

3. Wybierz dalszą metodę nauki programowania i rozpocznij edukację w tym kierunku

Kiedy już upewnisz się, że nauka programowania daje Ci satysfakcję, wybierz najlepszą dla siebie ścieżkę nauki. Masz do wyboru kilka, niekoniecznie wykluczających się opcji:

 • studia informatyczne
 • kurs programowania
 • samodzielna nauka w domu z książek i materiałów dostępnych w internecie

4. Postaw na praktykę

Kiedy już zdobędziesz podstawową wiedzę teoretyczną, nie bój się skoczyć na głęboką wodę. Jak przekonują nasi trenerzy, jedną z najbardziej efektywnych metod nauki programowania jest jak najszybsze przejście do części praktycznej i tworzenie własnych projektów.

Nie czekaj, aż skończysz studia czy kurs programowania i w pełni opanujesz wszystkie kwestie teoretyczne. Tak naprawdę najwięcej nauczysz się, przekładając swoją wiedzę na praktykę i rozpoczynając naukę na własnych błędach.

Od czego zacząć? – Znajdź dowolny projekt, który chcesz zrealizować i spróbuj napisać go od podstaw – radzi Tomasz Woliński, Java Developer, twórca bloga stormit. – Może to być coś wymyślonego samodzielnie lub klon istniejącej już aplikacji. Ważne jest, żeby wszystko samodzielnie zaprojektować, rozwiązać wszelkie napotkane błędy, a na końcu pokazać swoje dzieło światu. Możesz wdrożyć taką aplikację w sieci i wrzucić swój kod na GitHub lub inne publiczne repozytorium – dodaje.

Napisanie aplikacji od podstaw wraz ze strukturami danych jest najlepszym sposobem na to, aby zrozumieć, w jaki sposób działają i dlaczego zostały zastosowane określone rozwiązania w poszczególnych implementacjach.

Co więcej, własne projekty to również coś, czym warto pochwalić się w portfolio oraz na rozmowie rekrutacyjnej. Szczególnie na początku kariery w IT, posiadanie praktycznego doświadczenia może mieć kluczowy wpływ na to, czy zainteresujesz swoją kandydaturą rekruterów.

5. Zacznij aplikować na oferty pracy w IT

Poszukiwania pierwszej pracy w zawodzie powinieneś rozpocząć najszybciej, jak to tylko możliwe. Nawet jeżeli nie jesteś pewien, czy masz już wystarczającą wiedzę i umiejętności. To pomoże Ci tak naprawdę zweryfikować, co już umiesz, a nad czym musisz jeszcze popracować.

Oczywiście istnieje kilka ogólnych umiejętności, które powinna znać każda osoba ubiegająca się o pracę jako programista.

Według trenerów infoShare Academy do najważniejszych umiejętności początkującego programisty należą:

 • znajomość GIT-a (systemu kontroli wersji),
 • podstawy SQL,
 • zaznajomienie z pojęciem obiektowości,
 • podstawy czystego kodu,
 • samodzielność i umiejętność szukania informacji,
 • podstawy systemów operacyjnych Unix,
 • umiejętność pracy zespołowej,
 • znajomość zasad pracy w Scrumie.

Jeżeli znasz podstawy wszystkich wyżej wymienionych punktów, spróbuj umówić się na kilka rozmów rekrutacyjnych i sprawdź, czego wymagają dane firmy.

Jeżeli wiesz już, jakiej wiedzy czy też umiejętności Ci brakuje, spróbuj skupić się na uzupełnieniu swoich braków. Co jeżeli już na tym etapie uda Ci się znaleźć pierwszą pracę? – Będziesz w idealnej sytuacji, ponieważ możesz się nadal uczyć, masz wsparcie doświadczonych kolegów, a do tego jeszcze Ci za to płacą. – mówi Tomasz Woliński.

Warto dodać, że tak naprawdę najwięcej nauczysz się właśnie podczas pracy. Potwierdzają to chociażby wyniki badania zaprezentowanego w raporcie No Fluff Jobs, gdzie najczęściej wybieraną odpowiedzią na pytanie “Co było dla Ciebie głównym źródłem nauki programowania?” była “praca”, na którą wskazało aż 25,1% respondentów. – Nic tak nie weryfikuje naszego kodu, jak życie – stwierdza Hubert Pieśniak. – Zupełnie inną kwestią jest napisać aplikację na własny użytek, którą samodzielnie przetestujemy, a kompletnie czymś innym jest napisanie aplikacji, której ktoś faktycznie będzie używać – dodaje.

Nauka programowania wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby Ci się wydawać. Jeżeli masz w sobie dużo motywacji i czujesz, że jest to coś, czym chcesz się zajmować – na pewno prędzej czy później osiągniesz swój cel. Powodzenia!

Dodatkowe materiały do nauki programowania:

Artykuł powstał na podstawie webinaru poświęconego Javie, podczas którego nasi rozmówcy: Hubert Pieśniak, Software Engineer w EPAM Systems oraz Tomasz Woliński, Java Developer, twórca bloga stormit opowiadali m.in. o tym, dlaczego warto uczyć się Javy oraz jak wygląda nauka programowania od podstaw.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:


Back to top button