Czym zajmuje się UX Designer?
UX Designer zajmuje się przede wszystkim tworzeniem makiet i prototypów oraz rysowaniem. Coraz częściej ma on także wpływ na tworzenie strategii biznesowej oraz ustalaniem działań z biznesem.
W ostatnich latach, wraz ze wzrostem dojrzałości polskich firm jeżeli chodzi o tematykę UX, zwiększa się odpowiedzialność UX Designera. Coraz częściej UX Designer zajmuje się projektowaniem od początku planowania strategii produktowej, definiowania projektu i określaniu jego funkcjonalności. – Osoby, które niegdyś były oddelegowane do makietowania czy rysowania, teraz siadają z PM czy PO i wspólnie starają się odkryć, jak funkcjonować ma dany produkt – wyjaśnia Agata Orłowska.
Jak wygląda proces projektowy?
W podejściu projektowym stosuje się tzw. Double Diamond, czyli jeden z najbardziej popularnych modeli projektowania. Składa się z dwóch diamentów odpowiadających za odmienne części procesu, które wspólnie tworzą jego całość.
Pierwszy z nich to odkrywanie i definiowanie. Jest to czas na zastanowienie się dlaczego dany projekt powstaje i odkrycie wszelkiego rodzaju przyczyn oraz motywacji. W idealnym modelu na tym etapie powinny znaleźć się jeszcze testy. Nie w każdej firmie jest na to wystarczająca ilość czasu.
Kiedy już zdefiniujemy potrzeby, wówczas możemy zająć się drugą częścią zaprezentowaną w drugim diamencie. Ten etap z kolei zawiera w sobie odkrywanie powiązane ze stroną wizualną. – Ludzie często postrzegają UXa tylko i wyłącznie poprzez tworzenie makiet – mówi Agata Orłowska. – Wyobrażają sobie, że siada i rysuje, podpina interakcje i wszyscy są zadowoleni. Tak naprawdę w dojrzałej firmie połowa procesu skupia się nad odkrywaniu, co chcemy zaprojektować, w jaki sposób, jakie mamy możliwości i ograniczenia. Dopiero potem siadamy do szkiców i testowania – wyjaśnia Agata Orłowska.
– W punkcie, gdzie stykają się oba diamenty, w standardowym modelu znajduje się problem, który uzyskuje definicję. Od tego momentu możemy go rozwiązywać. Niestety niektóre firmy pomijają część związaną z badaniami i odkrywaniem definicji, nie zdając sobie sprawy, że nie rozwiązują właściwego problemu – dodaje Sławomir Molenda. Taka praktyka jest bardzo zgubna, ponieważ oznacza stratę czasu i pieniędzy włożonych w projekt, który nie spełnia określonych założeń.
Jak rozpocząć karierę w branży UX?
Pamiętaj, że UXa nie można się raz nauczyć
Tak naprawdę UXa uczy się cały czas i nie można się go raz nauczyć. Jest to bardzo dynamicznie zmieniająca się branża. W ciągu roku pojawia się wiele nowych metod czy też wariacji, które trzeba na bieżąco śledzić i przyswajać.
Sprawdź zdalny kurs UX Designer z trenerem na żywo
Zdefiniuj, czym chcesz się zajmować
Zastanów się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Postaraj się określić, czy interesuje Cię bardziej rola Product Designera czy może wolisz zajmować się innymi kwestiami związanymi z projektowaniem. Warto poczytać kilka książek i poszukać informacji w sieci. Możesz też zrobić kurs online, który pomoże Ci zorientować się, czy naprawdę chcesz się tym zajmować.
Szukaj pracy w większych firmach
Rozpoczynając swoją karierę, zdecydowanie łatwiej będzie Ci znaleźć pracę w dużych firmach, gdzie zespół UX liczy minimum 3-4 osoby. Będziesz miał od kogo się uczyć i szybciej się wdrożysz.
Aplikuj na stanowiska Mid
Jeżeli masz już wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby samodzielnie wykonywać zadania, a do tego posiadasz już jakieś doświadczenie, możesz spróbować aplikować na Mida, będąc tak naprawdę jeszcze juniorem (oczywiście będąc całkowicie szczerym na rekrutacji). Zdarzają się bowiem przypadki, że firmy, dostrzegając w kimś potencjał, zatrudniają juniora mimo tego, że szukali kogoś na stanowisko mida. Takie sytuacje mają miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy istnieje szansa, że dana osoba może mieć jeszcze kogoś nad sobą, kto będzie w stanie ją poduczyć i pomagać w razie napotkanych problemów.
Angażuj się w dodatkowe inicjatywy
Angażowanie się m.in. w inicjatywy organizowane przez miejskie organizacje, takie jak kursy czy szkolenia z service designu lub uczenie projektowania od podstaw dają nam szansę na zdobycie doświadczenia projektowego. Uczą jak rozwiązywać problemy, jak pracować w grupie, a co najważniejsze – dają możliwość poznania ludzi z branży. Warto pochwalić się uczestnictwem w tego typu inicjatywach podczas rozmów rekrutacyjnych. Na pewno będzie miało to pozytywny wpływ na rozpatrzenie naszej kandydatury oraz wyróżnienie się na tle innych osób ubiegających się o dane stanowisko.
Gdzie i jak szukać pracy jako UX Designer?
Portale i serwisy
W dzisiejszych czasach istnieje wiele miejsc, w których publikowane są oferty pracy dla UX Designerów. Znajdziesz je zarówno w dużych serwisach ogłoszeniowych, jak i tych mniejszych – branżowych.
Większe firmy
Jeśli chodzi o pierwszą pracę w UX, nasi trenerzy radzą skupić się na szukaniu możliwości w dużych firmach. Mniejsze zatrudniają często tylko jedną osobę odpowiedzialną za cały UX, w związku z czym oczekują od niej szeregu rozwiniętych umiejętności. W większych przedsiębiorstwach istnieją całe zespoły UX, od których osoba początkująca może się wiele nauczyć.
Jeśli nie chcesz od razu skakać na głęboką wodę, omijaj na starcie pracy w agencjach. Od początku wymaga się tam dużo samodzielności. Dochodzi do tego bardzo szybkie tempo pracy, mało czasu na naukę i krótkie terminy na wykonanie zadań. Praca w tego typu firmach wymaga zatem sprawnego poruszania się po procesie projektowym i jest to głównie rynek seniorski.
Spotkania branżowe
Szukając pracy, warto uczestniczyć także w różnego rodzaju non-profitowych spotkaniach, takich jak m.in. Miejski Serwis Design. – Dzięki takim inicjatywom ludzie mogą lepiej poznać proces projektowy. To świetna opcja dla początkujących, ponieważ daje zarówno doświadczenie, jak i możliwość poznania osób, które pracują już w branży – wyjaśnia Agata Orłowska. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach warto wpisać do portfolio. Może bowiem stanowić ważny wyróżnik na tle innych kandydatów i pokazać, że naprawdę interesujesz się tematyką UX.
Zmiana stanowiska wewnątrz firmy
Osoby, które zajmowały podobne stanowiska tzn. zajmowały się grafiką, programowaniem, analityką czy marketingiem, mają także szansę przejść na Junior UX Designera wewnątrz firmy, w której obecnie pracują. Te stanowiska mają o tyle łatwiej, że startują już z określoną bazą wiedzy, którą należy odpowiednio uzupełnić. Wówczas łatwiej jest przekonać przełożonych, że taka rola jest w firmie potrzebna i że Twoje umiejętności pasują i kompetencje do takiego stanowiska.