fbpx
Back-endSQLWywiady

Jak rozpocząć naukę SQL?

Od jakiej bazy zacząć?

Proponujemy MySQL, ponieważ jest bardzo popularna, łatwa w instalacji, posiada wiele darmowych narzędzi oraz tutoriali. Jeżeli chcecie spróbować,  instalator MySQL “all-in-one” znajdziecie tutaj: MySQL Installer

Inną opcją jest SQL Server – zarządzanie tą bazą jest również bardzo proste dzięki Microsoft SQL Server Management Studio, w którym wiele zapytań możemy wyklikać, a następnie obejrzeć ich składnię.

Poszukiwanie pracy

Pamiętaj, że znajomość danego języka programowania praktycznie nigdy nie jest jedyną kompetencją, którą posiadają początkujący programiści lub analitycy. Zazwyczaj jest to jedna z kilku kompetencji, którą posiadają developerzy, czy analitycy.

Na przykład programista znając dobrze bazy danych, może być niezależny od administratora baz danych. Dzięki temu będzie w stanie optymalizować zapytania lub śledzić błędy, a w szczególnych przypadkach nawet zaprojektować bazę danych.

Ofert pracy możecie szukać na:

Proceduralny SQL

Podczas webinaru pojawiło się pytanie o to, co znaczy proceduralny SQL (PL/SQL). Otóż jest to rozszerzenie języka SQL, które pozwala tworzyć procedury składające się z wielu zapytań z wykorzystaniem pętli, instrukcji warunkowych, czy operacji na zmiennych. W rezultacie, wynikiem działania procedury jest odpowiednio przetworzony zbiór danych.

Korzyść ze stosowania procedur jest taka, że operacje na danych (często dużych zbiorach) są wykonywane bezpośrednio na bazie. W rezultacie unikamy wielokrotnego przesyłania danych między bazą, a aplikacją, co znacząco może zwiększyć wydajność całego systemu.

Video z webinaru (live demo)


Artykuł powstał na podstawie webinaru „Dlaczego warto uczyć się SQL?”
Uczestnikami byli: Michał Giergielewicz, Piotr Kątny, Andrzej Kiesz

Poprzednia strona 1 2 3
Back to top button