fbpx
Front-endHistorie AbsolwentówWywiady

Dusza artysty we Front-Endzie. Poznaj historię naszej absolwentki

Od tłumaczenia do programowania we Front-endzie tylko jeden krok. Bo przecież język – to język – polski, angielski, czy JavaScript. Tak myśli o swojej drodze zawodowej, pełnej nowych wyzwań Kinga Zawarczyńska. Z wykształcenia inżynier budownictwa, ostatnich kilka lat spędziła, pracując jako tłumacz. Zafascynowana poznawaniem i poszerzaniem horyzontów, postanowiła nauczyć się programować. Jednak dusza artysty nakazywała jej, aby połączyć w swej przyszłej pracy analityczne myślenie z działaniem dającym poczucie estetycznego spełnienia. I tak zawędrowała na Front-end, ucząc się programować w JavaScripcie na bootcampie w infoShare Academy. Przeczytajcie naszą rozmowę z Kingą.

Czym zajmowałaś się zanim zaczęłaś programować we Front-endzie?

Z zawodu jestem inżynierem budownictwa, od kilku lat pracowałam jako
tłumacz w instytucie zajmującym się budynkami pasywnymi. Nauka języków zawsze była dla mnie łatwa i przyjemna, chętnie też używałam ich w pracy. A przecież język, to język – nieważne czy programowania, czy obcy.

Dlaczego postanowiłaś zmienić to, czym zajmowałaś się wcześniej?

Myślę, że to nie była zmiana, raczej poszerzenie horyzontu. Wciąż zajmuję się tym, co robiłam przed programowaniem. Poznawanie zawsze było moim konikiem – pozostawała kwestia: co poznam jako następne.

Skąd pomysł na programowanie we Front-endzie?

Programowanie, w różnej postaci, zaczęło mi towarzyszyć na studiach – na zajęciach, przy projektach czy na dodatkowych akademiach. Studia wymagały od nas analitycznego myślenia, a ja w tym czułam się świetnie. Po obronie zaczęłam się zastanawiać co dalej, a programowanie brzmiało jak „perfect match”.

Co Cię skłoniło ku decyzji o nauce w infoShare Academy?

Nauka programowania jest dziś bardzo łatwa, samemu da się naprawdę dużo nauczyć – pod warunkiem, że masz na to czas. Ja najlepiej uczę się podczas spotkań face to face. Szybko przeszukałam dostępne możliwości, wszystkie wyglądały bardzo podobnie – infoShare miało najlepsze opinie i dużo poleceń od moich znajomych.

Dlaczego zdecydowałaś się na kurs frontendowy?

Dusza artysty, nie chciałam tego porzucać dla lepiej płatnej pracy (w backendzie na przykład). Chciałam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – używać w pracy analitycznego myślenia, robiąc przy okazji coś, co daje poczucie estetycznego spełnienia.

Jakie miałaś oczekiwania co do kursu Front-end od podstaw?

Chciałam wejść tam z minimalna wiedzą, a wyjść maksymalnie naładowana nowymi informacjami. Szczerze, rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Ten kurs był niezwykle kompleksowy, wykonany z dbałością o szczegóły i o kursantów. Nie spodziewałam się, że będę w stanie wyjść z kursu prosto do pracy.

Myślisz o karierze jako Front-end Developer?
Sprawdź nadchodzący kurs Front-end od podstaw

Co najlepiej wspominasz z nauki w infoShare Academy?

Wszystkie zajęcia były prowadzone bardzo dobrze, każdy wykładowca miał swój styl i uczył nas tych samych rzeczy w inny sposób, co znacznie zwiększało zrozumienie. Najbardziej zapadły mi w pamięć zajęcia o protokole HTTP. Kamil błyskawicznie objaśnił temat, a potem poświęcił sporo czasu, odpowiadając na nasze pytania dotyczące pracy, procesów rekrutacji itd. Poza tym, chętnie pomagał nam przy każdym problemie technicznym.

Co było największym wyzwaniem podczas kursu?

Praca w zespole, projekt, który robiliśmy z trójką nieznanych sobie ludzi. Podczas dwóch miesięcy wystąpiło więcej problemów organizacyjnych, czy personalnych niż technicznych. Oczywiście to też była ogromna lekcja.

Jak wyglądało szukanie pracy i ile czasu Ci to zajęło?

O dziwo – poszło szybko i gładko, miałam dużo szczęścia. Na prezentacji końcowej projektu pojawili się przedstawiciele kilku firm. Z jedną z nich szybko nawiązałam nić porozumienia, dobrze nam się rozmawiało, a od strony technicznej podobał im się nasz projekt. W następnym tygodniu po zakończeniu kursu dostałam zaproszenie na rozmowę, później zadanie do wykonania w domu, a po okresie świątecznym informację, że mnie przyjęli.

Na jakie umiejętności według Ciebie zwracają uwagę pracodawcy?

Coś, co wtedy mnie zaskoczyło, a dziś jest dość oczywiste – każdy może mieć wymagane umiejętności, czasem to tylko kwestia czasu. Ale nie każdy będzie pasował do zespołu, nie każdy będzie jednakowo zaangażowany. To, jak się zaprezentujesz jest bardzo ważne, wszelkie umiejętności miękkie przeważają przy porównaniu dwóch kandydatów o takich samych skillach. Zresztą, czasem są to naprawdę dużo ważniejsze umiejętności, niż techniczne, tktóre można zawsze nabyć.

Czym obecnie zajmujesz się w pracy?

Tworzymy aplikację do zarządzania produktami/subskrypcjami. Blisko współpracujemy z designerami, mamy realny wpływ na to jak działa i wygląda appka. Moim zdaniem to bardzo fajny projekt na start. Dołączyłam do zespołu, kiedy się dopiero rozwijał, a niedługo będziemy kończyć projekt.

Jakie masz plany na dalszy rozwój?

Szlifuję te umiejętności, które zdobyłam do tej pory. W pracy bardzo mocno się rozwijam, poznaję kolejne zakamarki Front-endu. Po godzinach dokształcam się w zakresie designu, tworzę projekty i appki na ich podstawie. Firma, w której pracuję, jest bardzo młoda i wciąż tworzone są różne struktury organizacyjne, powoli rusza wewnętrzna akademia, ponadto możemy kształcić się w ramach umiejętności potrzebnych nam na danym stanowisku.

absolwentka kursu Front-end - wywiad z Kingą Zawarczyńską

Kinga Zawarczyńska – absolwentka kursu Front-end w infoShare Academy
Jestem młodym inżynierem, który wierzy, że życie składa się z małych rzeczy. Przez świat idę w poszukiwaniu nowego, nie zapominając o starym. Dbam o swój rozwój na wielu płaszczyznach, żeby przypadkiem czegoś nie przeoczyć. Każdy ma w sobie inny potencjał, trzeba tylko dobrze po niego sięgnąć.

Sprawdź także
Close
Back to top button