fbpx
ArtykułPoczątki programowaniaPoradniki

StackOverflow – podręczny savoir vivre

Jeśli już od jakiegoś czasu lawirujesz między fragmentami kodu a kolejną kawą czarną jak noc, którą spędzisz nad projektem, na pewno słyszałeś o StackOverflow. Jeśli stawiasz właśnie pierwszy krok na drabinie do świata IT i nie masz pojęcia, o czym mówimy – nie przejmuj się, na pewno już niedługo będziesz wypełniać formularz rejestracyjny na tej platformie.

StackOverflow w programistycznym świecie jest czymś takim, jak Facebook dla zwykłego śmiertelnika. To platforma zrzeszająca miliony koderów z całego świata, nastawiona na wzajemną pomoc w rozwiązywaniu problemów. Pod warunkiem, że spełnisz jej wymagania i nie zhańbisz swojej reputacji.

StackOverflow uczy (jeśli jesteś grzeczny)…

StackOverflow to otwarta społeczność, na której zadasz dowolne pytanie z dziedziny IT i zazwyczaj uzyskasz na nie odpowiedź. Warto zauważyć, że pod tym adresem tłumnie gromadzą się koderzy o różnych specjalizacjach, a ich staż waha się między kilka dni a kilkadziesiąt lat (pozdrawiamy kodujących w języku COBOL). To oznacza szerokie pole do popisu dla seniorów, którzy uwielbiają czuć się docenieni, ale również wspaniałą studnię wiedzy bez dna dla juniorów i entuzjastów.

StackOverflow - interfejs panelu nowego użytkownika

Panel nowego użytkownika. Widzimy tutaj, że nie udzielał się on jeszcze na forum, a jego reputacja dopiero startuje.

Każdy koder w opałach może bezpłatnie skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów. Działa to też w drugą stronę – jeśli jesteśmy już kilka szczebli wyżej, możemy taką pomoc nieść pozostałym.

przykładowe pytanie na forum StackOverflow  wraz z odpowiedzią

Przykładowe pytanie na forum wraz z odpowiedzią. Strzałki po lewej stronie służą do głosowania, które wpływa na punkty reputacji obojga użytkowników.

Jak to na forach bywa, również na StackOverflow istnieje system głosowania na wypowiedzi. Można głosować pozytywnie, co winduje nasze pytanie w górę. Jednak jeśli ktoś uzna, że wypowiedź była „niezgodna z regulaminem”, prawdopodobnie zagłosuje negatywnie. Aby zagłosować pozytywnie, należy mieć reputację na poziomie 15 punktów, ale by oddać głos minusujący, musisz mieć na swoim koncie już 125 punktów. Nie jest więc tak łatwo otrzymać możliwość wydawania gorzkiego osądu.

przyklad uzytkownika z wysokim stażem na StackOverFlow

Przykład cenionego użytkownika z wysokim stażem. W ciągu 7,5 roku zdobył ponad 15 tysięcy punktów reputacji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać po prostu cichym obserwatorem. Analizowanie różnorodnych problemów to cenna lekcja, szczególnie gdy nie są to nasze problemy.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT? Sprawdź nadchodzące kursy zdalne z trenerem na ŻYWO

StackOverflow da Ci pracę (jeśli jesteś bystry)…

Pewnie zainteresuje Cię informacja, że użytkownikom najwyższym rangą – ekspertom – StackOverflow służy jako hybryda portfolio z platformą do znajdowania pracy. Choć należałoby raczej powiedzieć – platformą, w której to praca znajduje ich. Talent oraz determinacja mogą doprowadzić Cię do tego miejsca. Dziel się wiedzą, pokazuj korzystne rozwiązania, stawiaj się jak najczęściej w roli eksperta (oczywiście wtedy, gdy faktycznie znasz się na rzeczy) i pnij się do góry w hierarchii. Jest duża szansa, że liczni łowcy talentów, przyczajeni dotychczas w wirtualnym rogu Stackoverflow, zainteresują się Twoimi umiejętnościami i uwzględnią w najbliższej rekrutacji.

Młody adept trudnej sztuki kodowania na początku swojej drogi więcej razy zmierzy się ze ścianą. Pomoc starszych kolegów będzie tutaj nieoceniona. Należy tylko pamiętać o cienkiej granicy, która żądnego wiedzy użytkownika transformuje w informacyjnego żebraka i lenia. Nie nadużywaj czyjejś dobroci, cierpliwości oraz chęci niesienia pomocy. Nie próbuj nawet wciskać swoich problemów i zadań bardziej wtajemniczonemu programiście. W ten sposób przekazujesz zawoalowany komunikat – „zrób to za mnie, bo nie umiem”. Temu oraz milionom innych użytkowników.

…ale StackOverflow nie zapomina…

Łatwy dostęp do wiedzy i specjalistów z całego świata mógłby przysłonić konsekwencje płynące z takiego modelu komunikacji. Internet jest przestrzenią o bezkresnej pamięci. Jeśli raz coś się w nim pojawi, zostanie tam na zawsze. Zadając pytanie na StackOverflow, zastanów się najpierw, czy na pewno masz czyste intencje. Być może podświadomie wybierasz drogę na skróty, a zadanie jest na tyle proste, że poradzisz sobie z nim sam, tylko… po prostu nie chcesz tego robić.

Oczywiście nie chodzi teraz o to, by nie szukać rozwiązania realnego problemu, z którym naprawdę nie potrafimy sobie poradzić. Pamiętaj tylko, że po drugiej stronie jest człowiek, który też ma swoją pracę i życie. On jest tam, by podzielić się z Tobą wiedzą, a nie za Ciebie pracować.

Setki trywialnych wątków zostaną w StackOverflow na zawsze. Pamiętaj więc, aby przestrzegać zasad, o których napisaliśmy powyżej. Chęć nabywania wiedzy to cenna cecha. Sprawdź tylko, czy Internet nie proponuje już rozwiązania Twojego problemu, aby nie powielać wątku. Działania te pozwolą Ci budować reputację i zdobywać programistyczne doświadczenie. Powodzenia!

Back to top button