fbpx
ArtykułKariera w IT

Najpopularniejsze błędy w CV popełniane przez programistów

Błędy w CV programisty – oj, zdarzają się najlepszym… Wiedza, doświadczenie i umiejętności nie zawsze stanowią wystarczający oręż w boju o posadę w sektorze IT. Programiści – zwłaszcza ci świeżo upieczeni – niezwykle często bagatelizują kwestię dobrze napisanego CV. Należy pamiętać, że to w dużej mierze od niego zależy wywołanie zainteresowania rekrutera i dalsza zawodowa kariera. Sprawdź, jak wyeliminować najczęstsze błędy w CV popełniane przez programistów.

Błędy w CV – Po łebkach i byle do przodu

Niestaranność i niedbałość to jedna z największych bolączek wysyłanych CV. Jeżeli gromadziłeś swoje doświadczenie zawodowe przez tak długi czas, może warto pochylić się nad nim i dopieścić dokument? Pamiętaj, że jest on swego rodzaju ukoronowaniem zdobytej wiedzy i doświadczenia, a także stanowi Twoją wizytówkę.

Prawdziwą zmorą jest niespójność designu i układu, a także mylenie logicznej kolejności sekcji związanych z poszczególnymi elementami CV, takimi jak: doświadczenie, edukacja, czy odbyte kursy.

Im bardziej czytelny, spójny logicznie i przejrzysty dokument, tym większa szansa, że zostaniesz zapamiętany.

Pomijanie znanych technologii i języków

Im więcej ich podasz, tym Twoja wartość w oczach rekrutera wzrasta. Wielu programistów aplikując na stanowisko Front-End Developera zapomina, by wspomnieć w CV o znajomości specjalistycznych narzędzi, znajomości technologii i narzędzi związanych z back-endem. To samo tyczy się wszelkich umiejętności dodatkowych. Oczywiście nie należy przesadzać i wypisywać wszystkiego, jak leci. Koniecznie pomijaj takie informacje jak „obsługa komputera”, „prawo jazdy kategorii T”. To nie są informacje, które pokazują twoje dopasowanie do przyszłej pracy w oczach rekrutera IT.

Myślisz o zmianie zawodu i wejściu do świata IT?
Sprawdź nadchodzący zdalny kurs front-end od podstaw z trenerem na ŻYWO!

Dokładniej opisz stanowiska i projekty, przy których pracowałeś

Podając historię swojej pracy, warto nadmienić, za co byłeś w niej odpowiedzialny, jakie projekty udało Ci się zrealizować i co było Twoją odpowiedzialnością, a także jakimi ewentualnymi sukcesami możesz się pochwalić na każdym z zajmowanych stanowisk.

Niedoszacowanie lub przecenianie własnych możliwości

Utarło się, że osoby doskonale znające daną dziedzinę, zwykle dosyć skromnie podchodzą do oceniania swoich umiejętności. Młodsi programiści (i nie tylko) z kolei czują się nad wyraz pewnie w świeżo poznanych dziedzinach. Podczas pisania CV powinieneś możliwie jak najrzetelniej zaprezentować swoje walory. Pamiętaj, że okłamywanie rekrutera na dobrą sprawę prowadzi donikąd – nawet jak dostaniesz posadę, będziesz musiał zaprezentować swoją wiedzę.

Błędy w CV – słowa klucze

Upewnij się, że podczas opisywania znanych technologii, języków obcych czy posiadanych umiejętności, umieściłeś w tekście odpowiednie słowa klucze, które pozwolą na łatwe zeskanowanie Twojego CV przez osoby z HR. Zwróć uwagę na to, czy informacje podawane są w sposób prosty i nieuogólniony. Dopilnuj poprawnej pisowni nazw technologii i narzędzi. Rażące błędy w CV w terminologii raczej nie świadczą o Tobie dobrze, prawda?

Pisząc, że znasz język angielski w stopniu „średnim”, nie dajesz rekruterowi absolutnie żadnej pewnej informacji. Słowo „średni” w żaden sposób nie weryfikuje Twoich umiejętności językowych. Podając informacje w CV, należy je jak najbardziej zawężać i precyzować – w przypadku znajomości języków obcych powinieneś posługiwać się stopniami w oficjalnej skali Rady Europy, a najlepiej dodatkowo potwierdzić je stosownym certyfikatem. Oczywiście takie wytyczne tyczą się każdej stopniowanej umiejętności. Warto zamieścić również informacje o przebytych szkoleniach, np. popularnych: Java SE Programmer, czy Professional.

Nie wstydź się projektów robionych „do szuflady”

Jeżeli tworzyłeś interesujące projekty realizowane wyłącznie dla siebie – dla własnej satysfakcji lub w formie praktyki, nie wahaj się umieścić ich w CV. Jest to bardzo cenne źródło informacji o Twoich umiejętnościach i zdolnościach. Podczas opisywania projektów warto wymienić użyte frameworki, bazy danych oraz inne wykorzystane technologie, np.: cache, sposoby sortowania, czy kolejkowanie. Im więcej takich dobrze opisanych pozycji w CV, tym rekruter będzie w stanie lepiej poznać Twój warsztat. Oczywiście warto umieścić wyłącznie kilka najlepszych projektów.

Błędy w CV – poprawność i schludność danych kontaktowych

Na pewno nie raz spotkałeś się ze śmiesznymi e-mailami w stylu: qwerty1234@o2.pl. Na pewno wiesz, że umieszczanie takich e-maili w CV to spore faux pas. Zadbaj o to, aby w widocznym miejscu w górnej sekcji Twojego CV znalazły się kompletne dane osobowe i kontaktowe. Podaj swoje: imiona, nazwisko, e-mail, telefon i zamieszkanie – wystarczy samo miasto. Warto skorzystać z gotowych szablonów CV, aby nie męczyć siebie i rekrutera formatowaniem dokumentu.

Chcesz się pochwalić swoim portfolio? Podaj linki

Dobrą i coraz częściej stosowaną praktyką jest umieszczanie w CV sekcji z odnośnikiem do Twojego profilu na GitHubie. Jeżeli masz się czym pochwalić – śmiało, zrób to! Warto dodać również link do profilu na portalu LinkedIn.

Mamy nadzieję, że nasz tekst nakierował Cię na prawidłowe tory pisania eleganckiego CV programisty, a błędy w CV odejdą w zapomnienie. Życzymy Ci powodzenia na Twojej pierwszej lub kolejnej rozmowie o pracę!

Back to top button