EPAM
Paweł Kierat – Senior Training and Development Specialist
W początkowych etapach analizujemy dokumenty otrzymane od kandydata. Patrzymy na CV, zwracając uwagę na całe doświadczenie, również to nietechniczne. Analizujemy także portfolio projektów udostępnionych w serwisach jak GitHub, GitLab, BitBucket etc. Spoglądamy zarówno na kod, jak i zaangażowanie kandydata w projekt. Dobre repozytorium, pokazujące umiejętności jego właściciela, może pomóc, gdy powinie się noga przy teście online.
Podczas egzaminu uczestnicy mają kilka godzin na zaprojektowanie i implementację rozwiązania w oparciu o otrzymaną specyfikację. W międzyczasie rekruterzy sprawdzają także wiedzę teoretyczną. Przykładamy dużą wagę do zrozumienia poszczególnych zagadnień oraz umiejętności zastosowania w praktyce. Jako, że praca w firmie odbywa się w zespołach międzynarodowych, istotną rolę odgrywa też znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną rozmowę na tematy techniczne.
Develocraft
Łukasz Falkowicz – FullStack Developer
W przypadku juniorów ważne jest, by nie udawać, że się coś rozumie lub wie. Bardzo łatwo i szybko w toku rozmowy da się to zweryfikować. Na rozmowach zdalnych (skype/ hangout) widać, gdy kandydaci korzystają z „Googla” szukając odpowiedzi. Osobiście zwracam też uwagę, czy ktoś opowiada o sobie i swojej pracy z pasją, czy jest otwarty i komunikatywny. Czasy programistów introwertyków już dawno minęły. Oczywiście im więcej poprawnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania tym lepiej. Jeżeli zostało zadane zadanie, dużym plusem jest też przedstawienie dodatkowego rozwiązania lub wykonanie czegoś ponad to, co było w poleceniu. Jeśli na przykład zadanie polega na manipulacji danymi i zaznaczone jest, że wygląd interfejsu nie jest istotny, to mimo wszystko warto zrobić to schludnie i przejrzyście.Gdy zadanie nie narzuca użycia frameworka, ale też go nie zabrania, to osobiście preferuje rozwiązania gdzie jest więcej własnego kodu niż „gotowców”.
3. Czym absolwenci infoShare Academy wyróżniają się na tle innych kandydatów? Jak wygląda proces wdrożenia?
Sprawdź nadchodzący zdalny kurs Front-end od podstaw z trenerem na ŻYWO
GetResponse
Monika Kulik Talent Specialist
Przez ostatni rok miałam okazję rozmawiać z dużą ilością kandydatów bez doświadczenia komercyjnego, którzy zdecydowali się rozpocząć swoją karierę w IT. Większość kandydatów po infoShare Academy, z którymi miałam styczność, zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Były to osoby, które pomimo braku doświadczenia komercyjnego, prezentowały solidny jak na juniorów poziom wiedzy technicznej. Jednocześnie mieli odpowiednią postawę oraz wykazywali dużą motywację do rozwoju i pogłębiania wiedzy.
Wdrożenie techniczne odbywa się już w docelowym zespole, do którego trafia kandydat. Kandydat dostaje opiekuna technicznego, który wyjaśnia mu zasady współpracy, kwestie standardów oraz narzędzi, z których korzystamy. Przedstawia i wyjaśnia mu strukturę danego obszaru oraz, o ile jest to potrzebne, nadaje kontekst wybranych rozwiązań. Kandydaci po infoShare Academy mają bardzo solidne podstawy pracy z Reactem, szereg zebranych dobrych praktyk oraz wysoką świadomość narzędzi wspierających, co oznacza, że z miejsca odnajdują się w zespole i często już w pierwszych dniach ich kod jest wydawany produkcyjnie.
EPAM
Paweł Kierat Senior Training and Development Specialist
Przygotowanie juniorów do pracy w projekcie odbywa się u nas w ramach programu zwanego „Java Academy”, który od kilku lat funkcjonuje w różnych lokalizacjach w Polsce i w Europie. Polega ono na kilkumiesięcznych warsztatach, mających na celu pogłębienie tematów zawartych w programie infoShare Academy oraz rozszerzenie o specyficzne elementy pojawiające się w naszych projektach. Uczestnicy poznają zaawansowane aspekty Javy i JVM, narzędzia i technologie używane w projektach, a także rekomendowane w firmie praktyki deweloperskie. W trakcie szkolenia adepci uczestniczą w rozmowach kontrolnych, podczas których ich wiedza i umiejętności są weryfikowane przez osoby pracujące na co dzień w produkcyjnych projektach. Rozmowy te mają na celu monitorowanie postępów w przygotowaniu do pracy w projekcie oraz wskazanie juniorom ich mocnych stron oraz tematów, nad którymi muszą jeszcze popracować. Po zakończeniu cyklu warsztatów pracownicy trafiają pod skrzydła mentorów, którzy planują i wspierają ich dalszy rozwój.
Już w początkowej fazie szkolenia absolwenci infoShare Academy wyróżniają się umiejętnościami związanymi z pracą w zespole, jak również efektywnym korzystaniem z Gita, odpowiednią strukturą i utrzymaniem wysokiej jakości kodu. Znają oni podstawowe narzędzia i metodyki, dzięki czemu łatwiej jest im przystąpić do realizacji zadań i znaleźć rozwiązanie problemów, zwłaszcza tych niezwiązanych z samym programowaniem, jak np. budowanie projektu.
Develocraft
Łukasz Falkowicz FullStack Developer
Osoby po bootcampach organizowanych przez infoShare Academy mają bardziej usystematyzowaną i świeżą wiedzę. Bywają bardziej zdeterminowani i otwarci na nowe wyzwania. To są bardzo duże zalety w naszej branży. Wiedza zdobyta na kursie jest adekwatna do tego czego się spodziewamy. Znajomość wyniesiona z kursów np. metodologii pracy i ogólnych narzędzi programistycznych bardzo skraca czas wdrażania takiej osoby w organizację. Taka osoba oczywiście na początku nie jest samodzielna ale w większości przypadków widać duże zaangażowanie i już w niedługim czasie stają się bardziej samodzielni i wartościowi dla zespołu.
Jak widzisz, mimo że w każdej firmie rekrutacja może wyglądać inaczej, to są elementy wspólne dla większości organizacji. A z jakimi procesami rekrutacyjnymi Ty się spotkałeś/aś?
Rekrutacja juniorów w branży IT (część 1)
Autor:
Paulina Ziomek
Psycholog, Konsultant HR