W ostatnich tygodniach w dalszym ciągu wiele mówi się o nauce zdalnej. Niezależnie, czy mówimy o szkole podstawowej, średniej, studiach czy kursach. Dla większości dorosłych taka forma nauki jest nowością. Całą swoją edukację odbywaliśmy w formie stacjonarnej. Z kolei dla dzieci nauka zdalna w przyszłości będzie czymś normalnym, bo mają okazję już teraz się z nią zapoznać.
Praca zdalna w wielu firmach traktowana jest jako benefit i pracownicy chętnie z niej korzystają. Pojawia się sporo głosów, że po pandemii koronawirusa część firm w ogóle nie wróci już do pracy stacjonarnej, w biurach. Niewykluczone, że podobnie będzie z niektórymi kierunkami studiów czy kursami.
Nauka zdalna – skojarzenia
Z czym w pierwszej kolejności kojarzy Ci się nauka zdalna? Z e-learningiem, odsłuchiwaniem nagrań i uzupełnianiem zadań na platformie? To jest jedna z opcji, jednak pisząc o kursach zdalnych, mam na myśli kursy przeprowadzane w czasie rzeczywistym z obecnością trenera. Obecnie na rynku jest wiele platform do przeprowadzania zajęć, które są odwzorowaniem zajęć stacjonarnych. W infoShare Academy zdecydowaliśmy się korzystać z platformy Zoom. Jesteśmy już po zajęciach na kilkunastu kursach i opinie uczestników tylko utwierdzają nas w tym, że to dobry kierunek.
# Spodziewałam się, że będzie gorzej, ale naprawdę nie jest źle.
# Myślę, że jest w porządku. Nie odczuwam, żeby zajęcia zdalne były mniej wartościowe.
# Jestem bardzo mile zaskoczona.
# Super! Nie ma problemów żadnych.
# Jest to forma, do której na pewno trzeba się przyzwyczaić, ale podoba mi się.
Nauka przez taką platformę, to nie tylko słuchanie trenera i zadawanie pytań. Korzystając z Zooma zarówno trener, jak i kursanci mogą udostępniać pulpit oraz przejmować kontrolę nad pulpitem. Dlaczego jest to ważne? Jak kursant ma jakiś problem z kodem, to może pokazać go trenerowi, a ten mu pomoże dokładnie tak samo, jak na prawdziwej sali szkoleniowej. Kolejną zaletą jest możliwość tworzenia dodatkowych pokoi w ramach jednego spotkania. Oznacza to, że kursanci pracując nad projektem nadal mogą to robić w swoich zespołach, a trener może przychodzić do nich do pokoju za każdym razem, gdy tego potrzebują. Dokładnie tak jak na zajęciach stacjonarnych! Dodatkowa zaleta? Pracując w takim wirtualnym pokoju, kursanci są tylko z członkami swojego zespołu, więc nie rozpraszają ich dyskusje osób z innych grup. Chcesz na osobności porozmawiać z trenerem? Żaden problem – pokój 1:1 i sprawa załatwiona.
Aby nauka zdalna była efektywna trzeba przygotować siebie i swoje otoczenie.
Przygotuj stanowisko do nauki zdalnej
Stwórz w domu przestrzeń, która będzie Twoim stałym miejscem do nauki. Siedzenie przez kilka godzin z laptopem na kolanach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie przydadzą Ci się też słuchawki i drugi monitor. Jeśli nie masz monitora, możesz wykorzystać telewizor.
Zaczynając naukę pozbądź się też wszystkich rozpraszaczy. Lecący w tle serial na Netflixie albo odświeżanie co chwilę tablicy na Facebooku będą przeszkadzać Ci utrzymaniu skupienia.
Ucząc się zdalnie – dobrze wykorzystuj przerwy
Podczas każdego dnia zajęć zaplanowanych jest kilka przerw. Wykorzystaj ten czas, by wyjść na chwilę z domu i się przewietrzyć. Udowodniono, że w czasie przerwy mózg porządkuje sobie dotychczas zdobytą wiedzę i dopiero wtedy zaczyna zapisywać ją w pamięci długotrwałej. Dla Twojego mózgu efektywna przerwa to zdecydowanie lepsza decyzja niż pozostanie przed komputerem i dalsze pisanie kodu.
Zadbaj o uwagę podczas nauki zdalnej
Niezależnie od tego, czy uczęszczasz na kurs stacjonarny czy zdalny, potrzebujesz uwagi i koncentracji. Niestety są to umiejętności, które w świecie pełnym zewnętrznych bodźców, mogą czasami zawodzić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można je ćwiczyć, a dodatkowe korzyści zobaczysz także w życiu prywatnym. W sieci znajdziesz sporo materiałów na ten temat. Na początek polecam https://www.nirandfar.com/focus-articles/ oraz http://umyslnie.pl/uczenie-sie/uwaga-bedzie-o-uwadze-wlasnie/ (zawiera inspirujące sketchnotki :)). To co możesz zrobić od razu, to na zajęciach unikać rozpraszaczy oraz być:
– wypoczętym,
– najedzonym, ale nie przejedzonym,
– wyspanym.
Zdalna nauka programowania oprócz oczywistych zalet, takich jak zaoszczędzony na dojazdy czas czy możliwość nauki w dresach w przytulnych czterech ścianach, przynosi jeszcze jedną niewątpliwą korzyść. Dzięki poznanym narzędziom (np. Zoom), szybciej wdrożysz się do pracy zdalnej, co na pewno docenią potencjalni pracodawcy na rozmowach rekrutacyjnych.
Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej
Autor:
Paulina Ziomek – Wołczkiewicz
Psycholog, Konsultant HR